Seimas imasi valstybės tarnybos reformos, neliks dalies pareigybių

Publikuota: 2015-10-01
Saulius Skvernelis, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Saulius Skvernelis, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valstybės tarnyboje neliks pareigybių kategorijų, keisis priedų mokėjimai, visų valstybinių institucijų vadovams bus numatytas ribotas kadencijų skaičius. Šie ir daugybė kitų pokyčių yra numatoma Vyriausybės kelerius metus rengtoje ir šią vasarą pasiūlytoje Valstybės tarnybos įstatymo naujoje redakcijoje, kurią pradėjo svarstyti Seimas.

Saulius Skvernelis, vidaus reikalų ministras, ketvirtadienį pateikė Seimo nariams Vyriausybės pasiūlytą naują Valstybės tarnybos įstatymą. „Šios esminės pataisos leis iš pagrindų pertvarkyti valstybės tarnybos sektorių. Vienas iš svarbiausių elementų – naujovės, numatančios valstybės tarnybos depolitizavimą. Jos leis užkirsti kelią politiniams vadovams daryti įtaką tarnautojų priėmimui, vertinimui, karjerai. Šie dalykai priklausys nuo sugebėjimų, kompetencijos ir darbo rezultatų, bet ne nuo vadovų simpatijų, antipatijų ar nuotaikos“, – pastebėjo ministras.

Be kita ko, siūloma atsisakyti dažnai kritikos viešojoje erdvėje sulaukiančių priemokų už papildomų užduočių atlikimą ir įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, išplėsti tarnybinių nuobaudų spektrą, nustatyti naują nuobaudą – perkėlimą į žemesnes pareigas.

Pagal teikiamas įstatymas pataisas, būtų įtvirtinamas kompetencijų modelis, jis būtų taikomas tiek atrenkant, tiek vertinant, tiek ugdant valstybės tarnautojus. Dvejus metus iš eilės įvertinus kompetencijas kaip neatitinkančias reikalavimų, būtų siūloma tarnautoją arba perkelti į lygiavertę ar žemesnę pareigybių grupę, arba atleisti iš pareigų.

Tam tikroms pareigybių grupėms numatoma nustatyti galimų pareiginių algų intervalą. Taip pat siūloma valdininkus skatinti papildomais mokymais, laisvomis dienomis ar darbo laiko trumpinimu, o už išskirtinį indėlį būtų mokamas iki dviejų atlyginimų dydžio priedas. „Palyginti su priedais už kvalifikacinę klasę, kurie esamoje sistemoje atliko kintamosios darbo užmokesčio dalies funkciją, vienkartinis mokėjimas pranašesnis tuo, kad darbdaviui nėra įsipareigojimo ir toliau mokėti nustatytą priedą, suėjus kalendoriniams metams, už kuriuos vertinama veikla, savo ruožtu tarnautojas turi parodyti išskirtinius rezultatus ir tuomet gali pretenduoti į piniginį paskatinimą. Siūloma įtvirtinti, kad aptartam paskatinimui įstaiga galėtų skirti ne daugiau kaip 3% įstaigos darbo užmokesčiui skirtų asignavimų“, – aiškino p. Skvernelis.

Jis taip pat sakė, kad valstybės tarnybos institucijų vadovai turės ribotas kadencijas – siūloma dauguma atveju nustatyti, kad vadovauti institucijai tas pats asmuo negalėtų ilgiau kaip dvi ketverių metų kadencijas iš eilės: „Kaip rodo praktika, tokio laiko turi tikrai pakakti, siekiant įgyvendinti visus numatytuosius planus, visas reformas. O po aštuonerių metų institucijos valdžios viršūnėje tikrai reikia pokyčių.“

Vertinant valstybės įstaigų vadovų veiklą siūloma įtvirtinti modelį, kad vadovo veiklą vertina jo tiesioginis vadovas, kolegos ir pavaldiniai. Taip pat siūloma nustatyti, kad visų įstaigų vadovai galėtų būti skiriami į tas pačias pareigas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Seimo politikai sveikino tokį naują Valstybės tarnybos įstatymo projektą, tik reiškė abejones, ar tikrai nebus paskęsta politizuotuose ginčuose dėl daugybės jo naujų nuostatų, kas vilkintų kardinalią valstybės tarnybos reformą. „Labai tikiuosi, kad pavyks tą įstatymą priimti dar iki Seimo rinkimų intensyviausios kampanijos dalies, nes tai tikrai didžiulė pertvarka, kuri kelia daug ginčų ir tarp politikų, ir pačioje mūsų gana didelėje valstybės tarnyboje. Susikerta daug interesų, kuriuos reikės kažkaip suderinti, įveikti pasipriešinimą reformoms. Vyriausybė galėjo ir anksčiau tokį projektą pateikti, kai iki rinkimų dar buvo gana daug laiko. Bet gal geriau vėliau negu niekad“, – diskusijose sakė opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovas Andrius Mazuronis.

Dabar Valstybės tarnybos įstatymo naują redakciją ir visą pluoštą jį lydinčių kitų įstatymų pataisų Seimas nagrinės savo komitetuose. Į plenarinių posėdžių salę jis turėtų grįžti ne anksčiau kaip gruodį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau