Seimas derina savo poziciją dėl požiūrio į pabėgėlių krizę

Publikuota: 2015-09-29
Leonhard Foeger („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Leonhard Foeger („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Seimas pareikš savo apibendrintą politinę poziciją dėl Europos Sąjungą apėmusios pabėgėlių krizės specialia neįpareigojančia rezoliucija. Kartu bus pateikti pasiūlymai Vyriausybei, kaip derėtų Lietuvai ruoštis priimti pabėgėlius ir kokios pozicijos laikytis, ES institucijose sprendžiant šią problemą.

Tačiau Seimo priimtasis dokumentas bus tik rekomendacinio pobūdžio, nors dalis parlamentarų, tarp jų ir Seimo vadovė Loreta Graužinienė, laikosi pozicijos, kad parlamento politikai turi prisiimti atsakomybę patvirtinti Vyriausybė įpareigojantį dokumentą. Teisininkai atkreipė dėmesį, kad toks nutarimas prieštarautų Konstitucijai.

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje buvo pratęsta praėjusią savaitę pradėta diskusija dėl Lietuvos požiūrio į pabėgėlių krizę. Diskusiją apibendrino p. Graužinienė. „Sistemiškai mes vis dėlto vėluojame įgyvendinti ir suderinti visas priemones, kurios būtinos ruošiantis priimti ir integruoti pabėgėlius. Dar yra daugybė neatsakytų klausimų – kada bus pirmieji pabėgėliai, kiek jų bus, kokios sudėties jie bus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tarnyboms tai yra labai svarbūs klausimai, bet į juos dar nėra atsakymų. Tad, šiek tiek pavėluotas tarpžinybinis koordinavimas, bet viliuosi, kad iki metų pabaigos tos spragos bus užkamšytos“, – sakė ji.

„Kalbant iš esmės – ES vis dar kovoja su pasekmėmis šios problemos, o ne su jos priežastimis. O tai didžiulė ir ilgalaikė problema, kurią sukėlė pasaulio galingųjų žaidimai“, – tvirtino Seimo pirmininkė.

Ji pasisakė už tai, kad visas Seimas, o ne tik jo Europos reikalų komitetas, priimtų įpareigojančius sprendimus pabėgėlių priėmimo klausimais: „Vieno parlamentinio komiteto čia aiškiai nepakanka – mes visi čia parlamente turime tautos mandatą spręsti tą klausimą.“

Šiuo metu už visus su pabėgėlių priėmimu ir integracija susijusius klausimus yra atsakinga vykdomosios valdžios institucija – Vyriausybė.

Parlamento vadovė, priklausanti Darbo partijai, netiesiogiai parėmė jos bendrapartiečių parengtą įpareigojantį Seimo nutarimą, kuriuo Vyriausybei nurodoma parengti pabėgėlių skaičiaus nustatymo ir priėmimo tvarką bei pateikti ją tvirtinti Seimui. „Pabėgėlių skaičius, tvarka ir kiti klausimai susiję su imigracija, tvirtinami Seime daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma“, – rašoma tokio nutarimo projekte.

Bet Seimo teisininkai pažėrė pastabų šiam dokumentui, tvirtindami, kad jo įpareigojantis statusas prieštarautų Konstitucijai, nes parlamentas tokiu būdu kištųsi į vykdomosios valdžios reguliavimo sferą.

Todėl Seimo posėdyje buvo nuspręsta į šį nutarimo projektą tik atsižvelgti, derinant Vyriausybės neįpareigojančios rezoliucijos tekstą, kuriame būtų išsakyta Seimo nuomonė dėl pabėgėlių krizės sprendimo. Tokia rezoliucija bus rengiama atsižvelgiant ir į valdančiųjų frakcijų bei opozicijos atstovų pasiūlymus nustatyti, kad Seimas „nepritaria privalomų įsipareigojimų ir prievolių dėl kvotų paskirstymo principui“, „ragina sukurti ir Vyriausybės lygiu priimti tarpžinybinį pabėgėlių integravimo planą, kuris nubrėžtų aiškias visų institucijų, kurios dalyvauja pabėgėlių integravimo procese, funkcijas“, taip pat „ragina pasiekti plataus spektro politinių jėgų ir visuomenių organizacijų susitarimą dėl solidarumo ir bendrų sprendimų pabėgėlių krizės akivaizdoje“ bei „siūlo sukurti pabėgėlių integracijos programą, kuri apibrėžtų kas ir kaip vykdys pabėgėlių švietimą, teiks psichologinę ir socialinę pagalbą, kaip vyks pabėgėlių įtraukimas į darbo rinką ir kokių kitų priemonių bus imamasi užtikrinant sklandų jų integravimą“.

Visus tokius pasiūlymus dėl bendrosios rezoliucijos teksto surinks ir apsvarstys Seimo Socialinių reikalų ir darbo, Užsienio, Sveikatos, Švietimo ir mokslo komitetai, o apibendrins ir parlamentarams galutinę teksto versiją pateiks Europos reikalų komitetas.

Prisidėdama prie ES programos, Lietuva įsipareigojo per dvejus metus priimti 1.105 pabėgėlius iš tokių šalių kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja. Pirminė jų integracija vyktų Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, vėliau migrantai būtų perkeliami į savivaldybes.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau