Jei biurokratas gali vilkinti, tai ir vilkina iki begalybės

Publikuota: 2015-09-26
Verslininkai patvirtina, kad teikdami išvadas dėl investicinio projekto pagal PAV valdininkai stengiasi laikytis įstatymuose numatytų terminų, tačiau jeigu gali priimti sprendimą keliomis dienomis anksčiau, to daryti neskuba.  Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Verslininkai patvirtina, kad teikdami išvadas dėl investicinio projekto pagal PAV valdininkai stengiasi laikytis įstatymuose numatytų terminų, tačiau jeigu gali priimti sprendimą keliomis dienomis anksčiau, to daryti neskuba. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Sėkmingai įgyvendinta teritorijų planavimo reforma yra tas atvejis, kuris galėtų būti pakartotas sprendžiant įsisenėjusias poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūrų problemas.

Savo kailiu PAV procesą išgyvenusios įmonės nurodo, kad pagrindinė bėda yra ne ypač sudėtingos procedūros, o valdininkų įprotis delsti iki paskutinės minutės prieš pateikiant išvadas. Taip prarandami gamybiniam projektui įgyvendinti reikalingi laikas ir pinigai.

Todėl ekspertai tarp siūlymų, kaip to išvengti, Aplinkos ministerijai (AM) dar vasarą pasiūlė ne tik sutrumpinti atsakymų pateikimo terminus, bet taip pat įteisinti vieną praktiškai efektyviai veikiančią nuostatą: tais atvejais, jei valdžios institucijos per įstatymu numatytą terminą nepateikia išvadų, laikyti, kad PAV dokumentams ir planuojamai ūkinei veiklai pritarta. Analogiška nuostata Lietuvoje veikia nuo 2014 m. pagal naują Teritorijų planavimo įstatymo redakciją, įmonėms tvarkantis, pavyzdžiui, įvairius leidimus dėl statybų.

Terminai per ilgi

PAV procesas Lietuvoje gali užtrukti iki pusantrų metų, kai Estijoje jis trunka iki 5 mėnesių, o Latvijoje – kiek daugiau nei pusmetį. Vienoje ataskaitoje, kurią teko vartyti VŽ žurnalistams, apskaičiuota, kad investuotojas, planuojantis vykdyti gamybinį projektą, dėl iki 17 mėnesių užtrukusio PAV proceso Lietuvoje patiria 952.000 Eur nuostolį.

Minėtoje ataskaitoje nurodoma, kad įmonės, pateikusios dokumentus dėl PAV procedūrų, net tris ketvirtadalius laiko laukia, kol teiksis juos įvertinti Aplinkos apsaugos agentūra (AAA), kitos PAV procedūrose dalyvaujančios valdžios įstaigos. O dar, neduokdie, projektą vetuos kokia savivaldybės taryba. Ar, kaip daugelį kartų yra nutikę, plyno lauko investicijos projekto likimas paskęs viešųjų ryšių kare ar bylinėjantis teismuose su tikrais ar tariamais bendruomenių aktyvistais.

Tomas Šliogeris, advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ advokatas, VŽ nurodo, kad jam žinomas ne vienas atvejis, kai investuotojai pasitraukė ir verslą perkėlė į kitas valstybes, nes PAV metu buvo kuriamos dirbtinės kliūtys ir procedūros užtruko per ilgai. Ko gero, pastaraisiais metais didžiausią rezonansą įgavęs atvejis yra 2013 m. išguita JAV korporacija „Chevron“ – ji Vakarų Lietuvoje planavo investuoti į skalūnų dujų žvalgybą. Šį sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti.

Patirtys – įvairios

Tiesa, naujausios verslininkų patirtys minant biurokratų slenksčius dėl PAV įvairios ir nebūtinai dramatiškos.

Valymo ir priežiūros produktus Elektrėnuose nuo 2012 m. gaminanti UAB „Bio Circle Balticum“ kitąmet planuoja statyti gamyklą Vilniaus rajone, Putiniškėse, kur šalia automagistralės Vilnius–Panevėžys įsigijo sklypą ir ten numato sukurti apie 40 darbo vietų.

Modestas Steponaitis, „Bio Circle Balticum“ vadovas, prisipažįsta buvęs maloniai nustebęs, kai pernai gruodį per tris savaites jo vadovaujamai įmonei pavyko gauti visus gamyklos statybai reikalingus leidimus, geranoriška buvo ir Vilniaus rajono savivaldybė, su kuria derintas projektas pagal PAV procedūras, tačiau, žinoma, ne viskas ėjo kaip per sviestą. Taip jau nutiko, kad dėl įmonės architektų nesusikalbėjimo su Sveikatos visuomenės centru poveikio visuomenės sveikatai vertinimas užtruko bent tris mėnesius ilgiau nei planuota, o atidėtos investicijos lėmė patirtų nuostolių, įmonei buvo sumažinta investiciniam projektui numatyta ES parama.

Biurokratų slenksčius dėl PAV procedūros šiuo metu taip pat mina UAB „Fortum Klaipėda“ (FK) specialistai. Nuo 2013 m. uostamiesčio laisvojoje ekonominėje zonoje veikianti termofikacinė jėgainė siekia išplėsti pajėgumą. Vitalijus Žuta, FK bendraturtės „Fortum Heat Lietuva“ generalinis direktorius, nurodo, kad pagrindinė problema yra ne PAV procedūros, o biurokratija. Jeigu įstatymas leidžia valdininkui laukti 30 dienų, jis ir lauks 30 dienų. Nors turbūt daugeliu atvejų tas atsakymas galėtų būti pateiktas daug anksčiau.

„Keisti, matyt, reikia ne procedūras, o požiūrį į investuotojus, t. y. užuot formaliai žiūrėjus į procedūras, reikėtų geranoriškumo ir supratimo, kad investuotojas atneša pinigus, o tai reiškia, kad visų mūsų gyvenimas nuo to tampa geresnis“, – sakė p. Žuta.

Ponas Steponaitis iš patirties sako, esą labai svarbu, kad tarnybos, su įmonėmis derindamos įvairias su investiciniu projektu susijusias procedūras, paskirtų ne jaunus, bet labiau patyrusius specialistus, – taip būtų išvengta nesusikalbėjimo ir, žinoma, galimų nuostolių verslui, užsitęsus toms procedūroms.

Siekia 40% trumpesnio proceso

Aplinkos ministerijai dar liepą pateikti siūlymai, kaip peržiūrėti Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą, jie leistų 40% sutrumpinti PAV proceso trukmę – nuo 17 iki 10 mėnesių – ir smarkiai – apie 384.000 Eur vienam investiciniam projektui – sumažintų investuotojų patiriamas sąnaudas. Investicinės aplinkos ekspertai siūlo trumpinti dokumentacijos derinimo terminus, iki vieno karto apriboti pastabų teikimą dėl investuotojo pateiktos PAV dokumentacijos, teikti informaciją elektroninėmis priemonėmis. Be to, tarp daugelio kitų siūlymų ekspertai mano, kad kai savivaldybė uždraudžia vykdyti planuojamą ūkinę veiklą, būtina numatyti teisę atsakingai institucijai priimti galutinį sprendimą arba įsteigti specialią komisiją ir numatyti aiškius kriterijus, pagal kuriuos būtų nagrinėjami ginčai dėl tokių sprendimų. Ponas Šliogeris teigia, kad PAV procesas Lietuvoje neturėtų būti suprantamas kaip – o dabar taip yra – „kliūčių kūrimo“ ir skundų bei raštų rašymo bet kada ir bet kam procedūra. Šiuo procesu turėtų būti ieškoma kompromiso tarp aplinkosauginio ir ekonominio valstybės bei vietos bendruomenių intereso. Tam įstatymais numatytos priemonės, pvz., kompensacinės ir kt. Išskyrus nesubalansuotas savivaldybių galias vykstant PAV procedūroms, teisiniam reguliavimui didelių priekaištų nėra.

Ministerija neskuba

Pono Šliogerio žiniomis, šiuo metu rengiami PAV įstatymo pakeitimai turėtų apriboti savivaldybių galias. Tačiau Aplinkos ministerija peržiūrėti įstatymo neskuba. Miglė Masaitytė, AM Taršos prevencijos departamento PAV skyriaus vedėja, nurodo, kad parengti verslui palankesnes PAV nuostatas, kurios taip pat įteisintos specialioje ES direktyvoje, ir jas perduoti Vyriausybei ministerija numato iki š. m. pabaigos.

Be to, p. Masaitytė tikina nematanti galimybių įstatyme numatytų terminų sutrumpinti, kaip siūloma, iki 10 darbo dienų, nuo dabar galiojančių 20–25 dienų (pvz., teikiant išvadas dėl PAV, supažindinant visuomenę su PAV programa, pritariant ar atmetant projektą). Ar Seimas prieš rinkimus imsis nepopuliarių sprendimų kitąmet artėjant rinkimams, vėl klausimas. Kartą pataisos, kuriomis buvo siūlyta panaikinti savivaldybių teisę besąlygiškai blokuoti investicinių projektų įgyvendinimą, jau buvo atmestos. O kol kas Seimą yra pasiekusios tik PAV procedūras griežtinančios įstatymo pataisos: jomis nustatoma, kad galima atšaukti išvadą, jog investiciniam projektui PAV procedūros nereikia, jei nustatoma, kad tokia atrankos išvada buvo priimta remiantis pateikta neteisinga informacija. Pasaulio konkurencingumo ataskaitos duomenimis, pagal valdžios sektoriaus sukeliamą reguliavimo naštą Lietuva tebėra užribyje – užima 105 vietą tarp 144 šalių, Estija – 10-a, o Latvija – 75-a.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 16 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Politikai viešumo kainos mokėti nelinkę 1

Kad ir kiek valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis dievagojasi, esą jokio apynasrio žiniasklaidai mauti...

Rinkodara
05:50
Naujasis švietimo ministras paskirtas, prisiekė ir pradėjo eiti pareigas 6

Naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru tapo ligšiolinis Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas...

Verslo aplinka
2019.01.15
Valdantieji imasi pertvarkų sveikatos sistemoje, medikai prieštarauja 2

Seimas svarstys valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio...

Verslo aplinka
2019.01.15
Laukiama naujojo švietimo ministro paskyrimo

Valdantieji tikisi, kad jau antradienį pradės dirbti naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras. Juo...

Verslo aplinka
2019.01.14
Po A. Verygos fiasko sveikatos sistemos pertvarką siūlys R. Karbauskis 3

Savaitgalį Seimui atmetus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos projektus dėl valstybinės sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.14
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Sausio 13-ąją Laisvės premija įteikta pokario partizanams 5

Minint Sausio 13-ąją – Lietuvos laisvės gynėjų dieną, Seime sekmadienį įteikta Laisvės premija, šiemet skirta...

Verslo aplinka
2019.01.13
Plečia draudžiamos informacijos sąrašą, tačiau cenzūros nežada 4

Seimas svarstys du variantus įstatymo pataisų, kuriomis plečiamas draudžiamos skelbti informacijos sąrašas.

Verslo aplinka
2019.01.12
Žlugo A. Verygos pasiūlymai dėl sveikatos reformos 6

Seime žlugo bandymas pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus pasiūlymus didelėse...

Verslo aplinka
2019.01.12
A. Lukašenka įžvelgia iššūkių Baltarusijos nepriklausomybei 18

Per ateinančius dvejus metus Baltarusijos nepriklausomybė gali susidurti su išbandymais, sako Aliaksandras...

Verslo aplinka
2019.01.11
Seimas imasi opozicijos ir žurnalistų kritikuojamos LRT valdymo pertvarkos 1

Seimas valdančiosios daugumos balsais sutiko pradėti svarstyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno...

Verslo aplinka
2019.01.11
Konstitucinis Teismas: Lietuva turi užtikrinti užsienyje susituokusių homoseksualų teises 13

Lietuva privalo išduoti leidimą gyventi užsieniečiui, kuris kitoje valstybėje susituokė su tos pačios lyties...

Verslo aplinka
2019.01.11
Paskelbtas „Sodros“ vadovo konkursas 1

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis penktadienį paskelbė naujojo „Sodros“ vadovo konkursą.

Verslo aplinka
2019.01.11
Pradeda dirbti naujas kultūros ministras

Penktadienį Seime prisiekė ir darbą pradėjo naujasis kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Verslo aplinka
2019.01.11
Gyventojų skaičiaus mažėjimas sulėtėjo, Lietuvoje – 2,8 mln. žmonių 14

Lietuvoje šiuo metu gyvena 2,794 mln. žmonių, tai yra apie 14.900 mažiau nei praėjusių metų pradžioje. Tad...

Verslo aplinka
2019.01.11
Įrengti uostą Karaliaučiaus SkGD terminalui kainavo 510 mln. Eur Premium 10

Įrengti Karaliaučiaus SkGD terminalą kainavo 510 mln. Eur – daugiau nei keturis kartus brangiau nei...

Energetika
2019.01.11
Prezidentė siūlo efektyvinti senolių socialinės globos sistemą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo pataisas, kurios sudarytų sąlygas namuose slaugomiems senoliams teikti...

Verslo aplinka
2019.01.10
Sudaryti nauji šauktinių sąrašai, kuriuose – 31.000 asmenų 8

Kiek daugiau nei 31.000 jaunuolių įtraukti į šių metų šauktinių sąrašus, kurie sudaryti Krašto apsaugos...

Verslo aplinka
2019.01.10
LVŽS bandys sudominti rinkėjus Seimo narių skaičiaus mažinimu 1

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai turės per pusmetį surinkti šimtus...

Verslo aplinka
2019.01.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau