Vyriausybė tikina Seimą, kad pavyks tinkamai integruoti pabėgėlius

Publikuota: 2015-09-24
Kai‘aus Pfaffenbacho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Kai‘aus Pfaffenbacho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Vyriausybės atstovai įtikinėja Seimo narius, susirūpinusius Europos Sąjungą užplūdusia pabėgėlių banga, kad Lietuva bus pasirengusi tinkamai atrinkti, priimti ir integruoti daugiau kaip tūkstantį migrantų iš konfliktų apimtų regionų.

Ketvirtadienį Seimo posėdyje surengta diskusija dėl Lietuvos pasirengimo spręsti ES apėmusią pabėgėlių krizę. Algirdas Butkevičius, ministras pirmininkas, patikino parlamentarus, kad Lietuvos institucijų pasirengimas priimti daugiau kaip tūkstantį pabėgėlių vyksta nuosekliai. „Sudarėm specialią vyriausybinę komisiją, vadovaujamą vicekanclerio, kuri derina įvairių žinybų veiksmus, susijusius su pabėgėlių priėmimu ir integracija. Kitų metų biudžete bus numatytos atitinkamos lėšos – daugiau kaip 5 mln. Eur. Jeigu pirmieji atrinkti pabėgėliai Lietuvą pasieks jau šiemet, iš Vyriausybės rezervo fondo skirsime tam tikrą lėšų sumą jiems išlaikyti ir integruoti“, – sakė premjeras.

Jis priminė, kad, kaip jau skelbta, pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą preliminarų grafiką kitąmet į Lietuvą turėtų būti perkelti 505 asmenys. „Sutrumpinsime pabėgėlių buvimo laiką Rukloje esančiame Pabėgėlių centre – dabar jie ten būna nuo 8 iki 12 mėn., norime sutrumpinti iki 3 mėn. Integracijos savivaldybėse laikotarpiu bus intensyviai bendradarbiaujama su nevyriausybinėmis organizacijomis“, – kalbėjo p. Butkevičius.

Premjeras taip pat pranešė, kad Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje numatoma per kelerius metus įsteigti specializuotus Pabėgėlių integravimo centrus. Tokie centrai gali atsirasti ir kai kuriose kitose savivaldybėse, turinčiose atitinkamą infrastruktūrą ir pasirengusiose priimti dešimtis migrantų.

Saulius Skvernelis, vidaus reikalų ministras, kalbėdamas Seimo nariams apgailestavo, kad pabėgėlių priėmimo ir integracijos klausimas „apipintas kažkokių mitų ir legendų, baimių, nesupratimo“. „Toks įspūdis, kad į visiškai buitinį lygį nusileido diskusijos dėl pabėgėlių – kur kas gyvens, kiek pinigų gaus ir iš kokių lėšų tai bus apmokama. Kitą kartą pasigirsta baimių kupinos nesąmonės, kad neva atvyks vien tik teroristai, žmogžudžiai, vagys ar kokie nors „pašalpiniai“, kad jie pretenduos į visas mūsų socialines išmokas ar socialinius būstus. Visa tai liūdina, nes tokia diskusija yra nesolidi ir nerimta. Kažkodėl negirdima ar tiesiog nenorima girdėti specialistų paneigimų ar patikinimų, kad visa tai tėra mitai“, – konstatavo ministras.

Jis sakė, kad į Lietuvą atvyksiančių pabėgėlių atranka pietų ES valstybėse bus rimta, daugiapakopė. Jos metu bus vadovaujamasi gausybe tiek Lietuvos, tiek ir kitų ES valstybių turimos informacijos apie migrantus. Pasak vidaus reikalų ministro, atrankos vienas pagrindinių kriterijų – įsitikinimas, kad asmuo išties nori ir turi potencialo integruotis Lietuvoje, išties yra pabėgęs nuo karinių iššūkių savo gimtojoje šalyje. „Jeigu šiame procese dalyvausime tinkamai, baimių neabejotinai turėtų sumažėti. Mes rengiamės šiam atrankos procesui labai kruopščiai, esame tikri, kad į daugumą nerimą keliančių klausimų pavyks atisakyti tinkamai“, – teigė jis.

„Tinkama atranka ir tinkama integracija – štai problemos sprendimo būdai. Taip pat išorinių sienų apsaugos stiprinimas. Kol kas Graikijos ir Italijos sienos yra kiauros kaip rėtis. Pavyzdžiui, graikų siena su turkais net nedemarkuota. Tai apie kokią apsaugą galime kalbėti?“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Jis apeliavo ir į tai, kad Lietuva šioje situacijoje privalo būti solidari su pietų Europos valstybėmis, kurias užplūdo pabėgėliai: „Pabandykim įsivaizduoti, su kokiom problemom susidurtume ir kokios pagalbos, kokio solidarumo tikėtumėmės iš kitų ES valstybių, jeigu staiga per mūsų sieną imtų kasdien eiti tūkstančiai pabėgėlių iš mūsų kaimynių – Ukrainos ar Baltarusijos?“.

„Pabėgėliai nėra gyvūnai, nėra statistiniai vienetai, o yra žmonės, ir kaip valstybė pasirengusi jų priėmimui, taip formuosime įspūdį savo žmonėms ir partneriams. Sėkmės istorija šiuo klausimu - ne tik Vyriausybės, Seimo, ministerijų, bet ir visos pilietinės visuomenės egzaminas“, – sakė ministras.

Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras, savo kalboje pakartojo tai, ką trečiadienį Briuselyje apie šią problemą pareiškė ES Vadovų tarybos prezidentas Donaldas Tuskas – „atvirų durų ir langų politika turės būti koreguojama, kad ateityje išvengtume tokių gana sudėtingų problemų“. „Dabar ES nukreips savo dėmesį į priežastis, o ne į pasekmių sprendimą. O kol kas mes dalinamės naštą, tas skaičius – 1.105 pabėgėliai per dvejus metus – yra mums priimtinas ir mes sutinkam, sugebėsim tiek priimti“, – pastebėjo p. Linkevičius.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau