Vyriausybė prieš alkoholio pardavimo degalinėse pratęsimą

Publikuota: 2015-09-21
„Statoil“ degalinė Vilniuje, Goštauto g. 13. Degalinės parduotuvė. Juditos Grigelytės nuotr.
„Statoil“ degalinė Vilniuje, Goštauto g. 13. Degalinės parduotuvė. Juditos Grigelytės nuotr.

Vyriausybė prieštarauja Seime gimusiai idėjai trejiems metams atidėti nuo 2016-ųjų pradžios turintį įsigalioti draudimą degalinėse prekiauti alkoholiniais gėrimais.

Dar 2011 m. gruodį Seimas priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, numatančią, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigalios draudimas Lietuvos teritorijoje esančiose degalinių parduotuvėse prekiauti bet kokiais svaigalais. Toks sprendimas buvo priimtas siekiant „mažinti alkoholio prieinamumą tiek vairuotojams, tiek ir visai visuomenei“.

Tačiau šių metų pradžioje grupė valdančiajai koalicijai priklausančių Seimo narių įregistravo pataisą, pagal kurią draudimo prekiauti svaigalais degalinėse įsigaliojimas atidedamas trejiems metams – iki 2019 m. sausio 1 d. „Mažmeninės prekybos naftos produktais įmonių parduotuvės yra lygiavertės mažmeninės prekybos įmonių narės. Manome, kad alkoholio prekybos ribojimas degalinių parduotuvėse pažeis teisingos konkurencijos taisykles. Todėl siūlome pratęsti prekybos alkoholiniais gėrimais veiklą degalinėse, tokiu būdu pašalinant nelygias konkurencines sąlygas“, – aiškina įstatymo iniciatoriai.

Vyriausybė pirmadienį svarstė šią Seimo narių iniciatyvą. Po neilgų diskusijų pritarta Ūkio ministerijos pozicijai, kad nederėtų atidėlioti nuo kitų metų pradžios turinčio įsigalioti draudimo prekiauti alkoholiu degalinėse. „Etilo alkoholis yra produktas, veikiantis psichiką ir galintis lemti pripratimą ir priklausomybę, taigi, keliantis pavojų visuomenės sveikatai ir gerovei. 2011 m. priimtų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų tikslas yra mažinti alkoholio suvartojimą, jo prieinamumą. Be to, šiame įstatyme. buvo nustatytas ketverių metų pereinamasis laikotarpis ūkio subjektams prisitaikyti prie pasikeitusio reguliavimo“, – savo poziciją paaiškino Ūkio ministerija, kuriai pritarė visi kiti ministrai.

Vyriausybės posėdyje dalyvavę degalinių atstovai ir alkoholinių gėrimų gamintojai bei didmeniniai prekybinininkai įtikinėjo ministrų kabinetą, kad Europos Sąjungoje faktiškai niekur negalioja draudimas degalinėse prekiauti alkoholiu, nes degalinių parduotuvės yra laikomos lygiai tokiomis pat mažmeninės prekybos rinkos dalyvėmis, kaip ir visos kitos prekybos vietos. „Tokiu draudimu degalinių mažmeninės prekybos parduotuvės bus išskirtos kaip atskira ūkio subjektų grupė, kas pažeis lygias prekybos alkoholiu konkurencines sąlygas ir diskriminuoja atskirus subjektus, kas nesuderinama su Konstitucija ir Konkurencijos įstatymu“, – VŽ aiškino Karolis Stasiukynas, Lietuviškų degalinių sąjungos tarybos pirmininkas.

Tačiau Vyriausybė nusprendė pritarti Ūkio ministerijos pozicijai ir pasiūlyti Seimui atmesti iniciatyvą bent iki 2019-ųjų atidėti draudimą degalinėse prekiauti svaigalais.

Spalį arba lapkritį Seimas svarstys ir parlamentarų iniciatyvą dėl tokio draudimo atidėjimo, ir Vyriausybės poziciją šiuo klausimu. Paprastai Seimo narių dauguma, priimdama įstatymus, atsižvelgia į Vyriausybės nuomonę ir jai neprieštarauja, nors taip įvyksta ne visada.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau