Abejojama dėl valdžios parengto socialinio modelio priėmimo grafiko

Publikuota: 2015-09-21
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybės ir Seimo valdančiosios daugumos atstovai mano, kad pavyks per ateinančius du-tris mėnesius, dar iki Naujųjų metų patvirtinti naująjį socialinį modelį arba bent jau jo pagrindinę dalį – darbo santykius liberalizuojantį naują Darbo kodeksą.

Bet opozicija tikina, kad tai nerealus planas, nes tokio gigantiško dokumento kaip keturias dešimtis įstatymų projektų apimančio socialinio modelio priėmimas užtruks ne vienerius metus. Tą darbą, pasak opozicijos, tikriausiai užbaigs tik kitos kadencijos Seimas, išrinktas 2016-ųjų spalį.

Seimas purkštauja dėl raginimų skubėti

Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius ne kartą kalbėjo apie būtinybę iki Naujųjų metų patvirtinti socialinį modelį, nes kitąmet prasidės intensyvi rinkimų kampanija, kuri sustabdys svarbių ir prieštaringai vertinamų sprendimų priėmimą, todėl modelio patvirtinimas atsidėtų ne vieneriems metams.

Vyriausybės darbų šiam rudeniui sąraše numatyta, kad socialinio modelio įstatymų projektai, pirmiausia – naujasis Darbo kodeksas, bus Seime pradėtas svarstyti spalį, o turėtų būti priimtas iki parlamentinės rudens sesijos pabaigos prieš pat Kalėdas.

Tuo metu kita valdančiosios koalicijos atstovė, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pabrėžė, kad „niekas Seimui nenurodinės, kada ir kokį įstatymą priimti“. Ji pareiškė, kad Seimas neskubės pradėti socialinio modelio svarstymo, nes pirmiausia lauks socialinius partnerius vienijančios Trišalės tarybos verdikto tiek dėl naujojo Darbo kodekso, tiek ir dėl kitų modelio įstatymų.

Tikisi, kad Trišalė taryba baigs darbą

Atsiliepdama į tokius politikų pageidavimus Vyriausybė parengė preliminarų socialinio modelio svarstymo ir patvirtinimo grafiką. Gintaras Klimavičius, socialinės apsaugos ir darbo viceministras, informavo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetą (SRDK), kad jau šį antradienį Trišalė taryba turėtų baigti Darbo kodekso projekto svarstymą.

„Matome, kad Trišalėje taryboje šis projektas jau antradienį turėtų būti suderintas iki galo. Tarybos pastabos ir pasiūlymai pasieks Seimą. Ir Seimas galės, tikimės, spalio pirmosiomis dienomis plenariniame posėdyje padaryti Vyriausybės pateiktojo socialinio modelio oficialų pristatymą“, – komiteto nariams sakė viceministras.

Pono Klimavičiaus nuomone, Trišalės tarybos ir kitų suinteresuotųjų institucijų pastabos ir pasiūlymai, taip pat teisininkų išvados dėl Darbo kodekso projekto galėtų būti svarstomi Seimo komitetuose ir frakcijose jau po to, kai jis bus oficialiai pateiktas plenariniame posėdyje.

„Manome, kad šis procesas galėtų tęstis per spalį ir lapkritį, o tada projektai grįžtų į Seimo plenarinius posėdžius ir galėtų būti priimti“, – teigė viceministras. Jis tikisi, kad Seimas lapkričio pabaigoje arba gruodžio pradžioje galėtų patvirtinti socialinį modelį.

Kristina Miškinienė, SRDK pirmininkė, pabrėžė, kad „laukia labai intensyvus ir didelis darbas – komitetas turės surengti ne vieną klausymą, per kuriuos ir išaiškėtų kažkokios bendros pozicijos, kurios leistų visą socialinį modelį arba bent Darbo kodeksą svarstyti Seimo plenariniame posėdyje“.

„Į jį turime ateiti kuo labiau suderinę pozicijas, kad paskui nepaskęstume begalinių pastabų, pasiūlymų ir pataisų svarstyme jau plenariniame posėdyje“, – sakė p. Miškinienė.

Tiesa, ji gana atsargiai vertino galimybes per du mėnesius Seime susitvarkyti su didžiulės apimties įstatymų projektais: „Mums turėtų labiausiai rūpėti kokybė, o ne skuba, kad paskui nereikėtų to paties Darbi kodekso daugybė kartų taisyti, kaitalioti.“

„Kaip jūs tai įsivaizduojat?“

Bet opozicijos atstovas SRDK, konservatorius Rimantas Dagys smarkiai abejoja valdžios optimistiniu nusiteikimu dar iki šių metų pabaigos patvirtinti bent Darbo kodeksą. „Yra daugiau kaip 260 straipsnių, vien teisininkai pateikė per pusantro šimto pataisų, o dar kiek pateiks Trišalė taryba, mūsų komitetas, kiti Seimo komitetai, pagaliau, atskiri Seimo nariai.. Spėju, kad pataisų bus tikrai ne mažiau kaip 400. Kaip jūs tai įsivaizduojat – apsvarstyti šimtus straipsnių ir šimtus pataisų jiems per vos kelias savaites?“, – SRDK posėdyje valdančiųjų koalicijos ir Vyriausybės atstovų klausė p. Dagys.

Jis priminė, kad kai 2003 m. buvo priimtas dabar galiojanti Darbo kodekso redakcija, jo svarstymai Seime truko daugiau kaip dvejus metus. „Ir čia turint galvoje, kad tame kodekse nebuvo tiek daug naujų reglamentavimų dėl darbo santykių, kiek yra siūloma dabar. Be to, tuomet Seime svarstėme šį projektą dvejus metus jau turėdami gana aiškią Vyriausybės poziciją visais Darbo kodekse sudėliotais klausimais. Dabar mes tokios vieningos pozicijos neturime – yra labai daug nesutarimų pačiais svarbiausiais klausimais“, – kalbėjo konservatorius.

Todėl jis spėjo, kad socialinis modelis geriausiu atveju bus patvirtintas ne anksčiau kaip 2017-aisiais.

Pripažino, kad ne viską spėja

Viceministras į p. Dagio pastabas atsakė, kad socialinis modelis pradėtas Trišalėje taryboje ir visose žinybose svarstyti jau šių metų pradžioje, taigi, anot pareigūno, „jau pakankamą laiką, kad būtų galima išsiaiškinti pozicijas“. Ponas Klimavičius pakartojo Vyriausybės esminę nuostatą dėl socialinio modelio – jo nereikėtų atidėlioti, nes Lietuva jau dabar smarkiai atsilieka nuo kaimyninių Europos Sąjungos valstybių konkurencingumo ir darbo santykių lankstumo srityse.

Ponia Miškinienė pranešė, kad vis dėlto SRDK stengsis suspėti per rudens sesiją patvirtinti socialinį modelį ar bent Darbo kodeksą. „Bet, žinote, planas yra planas. Ne pirmą sykį įtraukiame klausimus į savo sesijos darbų sąrašą, bet toli gražu ne visus juos spėjame aptarti, ne viską padarom laiku. Optimistinis planas – patvirtinti modelį šį rudenį. Stengsimės organizuoti darbą taip, kad nebūtų vilkinamas šio svarbaus paketo priėmimas. Matysim, kaip seksis“, – komiteto nariams kalbėjo jo pirmininkė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau