VSD detaliai įvertins kiekvieną į Lietuvą atgabenamą pabėgėlį

Publikuota: 2015-09-16
Darius Jauniškis, pulkininkas, VSD vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Darius Jauniškis, pulkininkas, VSD vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) žada iš esmės tikrinti informaciją apie kiekvieną į Lietuvą atgabenti numatomą pabėgėlį, ar jis nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui. Tuo metu Vidaus reikalų ministerijos (VRM) specialistai žada užtikrinti, kad į Lietuvą būtų atgabenti tik tokie pabėgėliai, kurie norės integruotis į lietuvišką visuomenę.

Apie tai, kaip bus atrenkami Lietuvai pagal Europos Sąjungos nustatytą kvotą skirti pabėgėliai iš konfliktų apimtų regionų, kalbėta trečiadienį uždarame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje.

Darius Jauniškis, VSD direktorius, užtikrino, kad ruošiama daugiapakopė į Lietuvą atgabenamų asmenų patikrinimo sistema, kurioje dalyvaus daug teisėsaugos ir specialiųjų institucijų pareigūnų. Patikrinimas vyks pabėgėlių centruose Italijoje ir Graikijoje. Tikinama, kad tik kruopščiai atrinkti ir patikrinti asmenys galės būti atgabenti į Lietuvą, kur jų laukia kelis mėnesius truksianti intensyvi integracijos programa.

„Tikrinsime visus, taip sutarta su VRM Migracijos departamentu. Dalyvausime tiesiogiai tame procese kartu su VRM pareigūnais. Į tuos „karštuosius taškus“ Italijoje ir Graikijoje, kur kaupiasi pabėgėliai, siųsime savo pareigūnus, esame juos jau numatę, parinkę ir jie ten intensyviai dirbs, tiesiogiai atrinkinės, vadovaudamiesi tiek turima vieša, tiek nevieša informacija, tiek ir pokalbiais su pačiais pabėgėliais“, – sakė p. Jauniškis.

Žurnalistai jo teiravosi, ar jau šiuo metu esama duomenų, kad pabėgėliai galėtų kelti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. VSD vadovas į tokį klausimą atsakė neigiamai, bet pridūrė neatmetantis galimybės, jog tarp į Europos Sąjungą plūstančių pabėgėlių masių gali įsimaišyti ir ne vienas teroristas. Būtent todėl esą ir yra reikalinga daugiapakopė atranka.

Ponas Jauniškis patikino, kad VSD pareigūnai turės visas sąlygas pakankamai išsamiai patikrinti pabėgėlius. Tam pasitarnaus ir užsienio partnerių suteikta informacija.

Tuo metu VRM pareigūnai tuose „karštuose taškuose“, kur bus atrenkami pabėgėliai, skirti Lietuvai, irgi prisidės prie asmenų patikrinimo. Be to, jie aiškinsis, kiek pabėgėliai bus motyvuoti atvykti į Lietuvą gyventi bent kažkurį laiką, čia integruotis, rasti darbą, išmokti kalbą ir panašiai. Esą nuo tokio aiškinimosi rezultatų taip pat priklausys, kurie iš pabėgėlių bus parinkti atvykti į Lietuvą.

NSGK pirmininkas Artūras Paulauskas teigė, kad komitetas išklausė specialiųjų tarnybų informaciją apie pasirengimą pabėgėlių atrankai ir jų priėmimui Lietuvoje, taip pat integracijos procesui, su tuo susijusius kaštus. Detaliau apie pabėgėlių priėmimo procesus esą bus galima kalbėti po to, kai paaiškės galutiniai skaičiai, kiek pabėgėlių turės priimti Lietuva. Institucijų paprašyta skubos tvarka pateikti pasiūlymus, kuriuos įstatymus reikia pakoreguoti, ruošiantis priimti pabėgėlius.

Kaip jau skelbta, pagal naujausias ES pasiūlytas kvotas Lietuvai teks per dvejus metus priimti 1.105 pabėgėlius, nors galutinis sprendimas dėl šio skaičiaus kol kas dar nėra priimtas. Tikimasi, kad tai bus padaryta kitą savaitę per neeilinį ES vidaus reikalų ministrų susitikimą.

Preliminariai planuojama, kad pirmieji beveik šimtas pabėgėlių į Lietuvą turėtų būti atgabenti kitų metų pradžioje.

Skaičiuojama, kad iš valstybės biudžeto kitąmet migrantų priėmimui bei pirminiams su jų integracija susijusiems veiksmams gali prireikti apie 5,5 mln. Eur, tačiau suma dar gali būtu pakoreguota, kai paaiškės visos pabėgėlių priėmimo sąlygos. Tikimasi, kad apie du trečdalius šių išlaidų ar net daugiau padengs ES iš savo fondų.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau