Išeitis – darbo vieta pabėgėliui

Publikuota: 2015-09-15
Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pragmatiškas požiūris į migracijos krizę ir aiškus planas, kaip Lietuvą netrukus pasieksiančius pabėgėlius kuo greičiau ir efektyviau čia integruoti, jų kvalifikacijas pritaikyti mūsų poreikiams ir įdarbinti – to labiausiai reikia šiandien. Čia turi ką veikti tiek valdžia, tiek verslininkai.

Ginčus dėl sąvokų – ar į Europą plūsta ekonominiai migrantai, ar dėl grėsmės gyvybei iš namų išbėgę pabėgėliai – reikėtų atidėti. Sąvokos ir lieka sąvokos, o esmė nesikeičia: tie žmonės atvyks, ir tik konkreti veiksmų programa lems, kad jie Lietuvoje būtų deramai priimti. „Deramai“ nebūtinai reiškia plakatus su užrašu „Welcome“ traukinių stotyje – greičiau, atmetus sentimentus, tai būtų skubūs namų darbai imigracijos politikos srityje.

Kai finansų ministras deklaruoja, kad Lietuva nersis iš kailio ir ras papildomų lėšų biudžete atvykėliams priimti, neskaičiuojant EK šaliai skiriamų 6.000 Eur už kiekvieną pabėgėlį, – skamba lyg „Welcome“ iš plakato, bet lieka neaišku, kaip bus panaudojamos lėšos. Jei pasirūpinsime tik papildomomis pagalvėmis ir apklotais pabėgėlių priėmimo centruose, tiek ES pinigai, tiek mūsų pačių planuojamos skirti sumos išgaruos. O vėliau svetimšaliai taps našta. Tada pasitvirtins vakar pareikštos Algimantos Pabedinskienės, socialinės apsaugos ir darbo ministrės, pranašystės, kad integracija „bus pakankamai sudėtinga“ ir, žinoma, kad galiausiai pristigs pinigų.

Bet to neįvyks, jei pakeisime mąstymą nuo pabėgėlių „šelpimo“ į tokią politiką, kai lėšos pirmiausia panaudojamos tam, kad atvykėliams suteiktų galimybę užsidirbti patiems ir tapti visuomenės dalimi.

Kaip integruoti imigrantus, galėtų patarti verslo atstovai. Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas, vienas drąsiausiai apie imigraciją kalbančių verslo vadovų, ragina atsiverti ne tūkstančiui migrantų, o kur kas didesniems srautams. Galbūt pramonininkai galėtų papunkčiui išvardyti, kokių sąlygų trūksta kompanijoms, linkusioms įdarbinti migrantus, ir daryti spaudimą, kad reikiamos permainos įvyktų kuo greičiau. Pvz., Vokietijoje darbdaviai ragina naikinti dar likusias kliūtis ir sudaryti galimybes migrantams dalyvauti mokymų ir kvalifikacijos keitimo programose – tikimasi užsiauginti naujų darbuotojų.

Pats neefektyviausias būdas – pataikaujant tam tikrai visuomenės daliai, riboti atvykėlių galimybes įsidarbinti, o jau visai brangu ir niekur neveda – mėginti išlaikyti juos specialiuose pabėgėlių centruose. Anot „The Economist“, renkantis tokį būdą, imigrantai ne tik atskiriami nuo visuomenės, bet ir daug kainuoja vietos valdžiai. Leidus jiems dirbti, valstybės išlaidos mažėja, pabėgėliai sparčiau išmoksta kalbą, lengviau prisitaiko prie naujos aplinkos.

Migracijos krizės kontekste nuolat minima Vokietija laikosi pozicijos, kad dabartinių migrantų srautų priėmimo trumpalaikiai kaštai nėra ekonomiškai žlugdantys, o ilgalaikė nauda gali būti ryški – jei imigrantai bus sklandžiai integruoti į šalies darbo rinką.

Tiesa, Vokietijoje visuomenės palankumas pabėgėliams – išskirtinis. Apie konservatyvią Lietuvą to nepasakysi: net už socialinius reikalus atsakinga ministrė kaip reikiant įsibaiminusi. Bet jau pirmųjų atvykėlių sėkminga integracija taptų precedentu atsikratyti tokios baimės. Ir apskritai – 1.105 pabėgėliai, kuriuos žada priimti Lietuva, yra 0,04% mūsų šalies gyventojų. Tai – dar ne antplūdis.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau