2% BVP gynybai gali būti pasiekta jau 2018-aisiais

Publikuota: 2015-09-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuva gali jau 2018-aisiais, tai yra dvejais metais anksčiau, nei politiškai sutarta, pasiekti, kad krašto apsaugai būtų skiriama 2% bendrojo vidaus produkto (BVP). Apie tai ketvirtadienį spaudos konferencijoje, surengtoje po NATO vadavietės Vilniuje oficialaus atidarymo, pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prieš pusantrų metų pasirašytu susitarimu parlamentinės politinės partijos sutarė siekti, kad iki 2020 m. Lietuvos gynybos reikmėms būtų skirta ne mažiau kaip 2% BVP. Pernai skyrus papildomą finansavimą šis rodiklis priartėjo prie 1%, šiemet jau siekia apie 1,2%.

„Dar šiemet pavasarį įvykusioje Valstybės gynimo taryboje buvo sutarta, kaip finansuosime krašto apsaugą tiek 2016 m., tiek dar kelerius metus į priekį. Politiškai yra sutarta, kad būtina spartinti finansavimo didinimą – skirti papildomai po maždaug 150 mln. Eur kasmet artimiausius trejus metus“, – pastebėjo prezidentė.

Anot jos, jeigu tai bus padaryta, kitąmet krašto apsaugai būtų skirta apie 1,45% BVP, o jau 2018 m. gynybos finansavimas pasiektų 2%. „Tai reikštų, kad 2020 m. galėtume gerokai viršyti savo įsipareigojimą“, – teigė p. Grybauskaitė.

Prezidentė pareiškė viltį, kad Lietuvos politikai Seime ir Vyriausybėje priims visus būtinus sprendimus dėl krašto apsaugos finansavimo spartinimo.

Kartu su p. Grybauskaite spaudos konferencijoje dalyvavęs NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sveikino Lietuvą, jau didinančią išlaidas gynybai ir pasiryžusią tai daryti artimiausius kelerius metus. „Būdamas čia, Lietuvoje, matau, kad aljansas gerai pasirengęs. Lietuva įsipareigojusi NATO ir NATO yra įsipareigojusi Lietuvai. Esate pavyzdys sąjungininkams, nes įsipareigojote padidinti išlaidas gynybai. Sveikinu jūsų šį įsipareigojimą, kuris yra vykdomas. Lietuva gali pasikliauti NATO, lygiai taip pat tikimės, kad ir NATO gali pasikliauti Lietuva“, – sakė jis.

Ponas Stoltenbergas tikino, kad dabartinėmis geopolitinėmis sąlygomis NATO privalo stiprinti savo pajėgumus. „Ir tai nėra nukreipta prieš jokią kitą valstybę. Viską, ką darome, yra proporcinga. Matėme per paskutiniuosius metus, kad Rusija tapo agresyvesnė – ji aneksavo Krymą ir toliau destabilizuoja padėtį rytų Ukrainoje. Mes turime į tai reaguoti. Bet mes neprovokuojame nei Rusijos, nei kokios nors kitos šalies. Mūsų veiksmai yra gynybiniai ir proporcingi“, – teigė jis.

Lietuvoje ir dar penkiose NATO valstybėse ketvirtadienį oficialiai atidarytosios vadavietės, pasak p, Grybauskaitės ir p. Stoltenbergo, prisidės prie aljanso partnerių gynybinio sustiprinimo. „Šios vadavietės planuos, organizuos bendras karines pratybas, palengvins pastiprinimą, jeigu jo prireiks. Šešiose valstybėse atidaryti integravimo vienetai yra didesnio plano dalis. Pasirengimo planas leis gerokai sustiprinti NATO atstovavimą Rytų Europos regione. Mes jį toliau sėkmingai įgyvendiname“, – kalbėjo aljanso vadovas.

„Vadavietė yra tam kad apsaugotume save patys ir atgrasintume priešą, ji neskirta nieko pulti“, – pridūrė p, Grybauskaitė.

Ponas Stoltenbergas spaudos konferencijoje taip pat pareiškė, kad „padėtis Ukrainoje išlieka trapi – nors Ukraina imasi priemonių įgyvendinti Minsko susitarimus, bet Rusija toliau destabilizuoja padėtį ir remia separatistus“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau