Trys būdai pribaigti Rusijos ekonomiką

Publikuota: 2015-07-21
Vladimiro Pesnios („RIA Novosti“ / „Scanpix“) nuotr.
Vladimiro Pesnios („RIA Novosti“ / „Scanpix“) nuotr.

Rusija skelbia esanti pasiruošusi kelis metus gyventi dabartiniu sankcijų režimu. Tačiau tiek JAV, tiek ES nestokoja pasirinkimo naujoms, tik Rusijai skausmingoms sankcijoms, jei Kremlius tam suteiks pakankamą priežastį, rašo „Gazeta.ru“.

Praėjusią savaitę JAV prezidentas Barackas Obama ir viceprezidentas Joe Bidenas Vašingtone priėmė Arsenijų Jaceniuką, su Rusija ir kreditoriais besigrumiančios Ukrainos premjerą.

„JAV ir toliau Rusijai taikys sankcijas, kol ši iki galo neįgyvendins Minsko susitarimų“, – sakė p. Obama.

Tokie teiginiai Rusijai nepadeda. Minsko susitarimai, jei kada ir buvo įgyvendinti, šiuo metu yra pažeidžiami nuolat. Tai reiškia, kad ES ir JAV lieka suinteresuotos palaikyti spaudimą Rusijai ir bet kuriuo metu gali imtis įvesti naujas sankcijas.

„Rusijos ekonomika išdraskyta“, – taip pat sakė p. Obama.

Jei dėl šio teiginio Rusijos ekonomikos optimistai dar galėtų ginčytis, papildomos sankcijos būtų neskausmingos JAV ir ES, bet sukeltų didžiulę krizę Rusijoje, įsitikinęs Sergejus Gurjevas, „Sciences Po“ politinių mokslų instituto profesorius Paryžiuje.

„Europiečiai ir JAV jau pranešė partneriams Rusijoje, kad tolesni agresyvūs veiksmai Ukrainos rytuose lems naujų sankcijų įvedimą, kurios taps katastrofišku posūkiu Rusijos ekonomikai, – sakė jis radijo stoties „Dožd“ eteryje. – Tokių veiksmų gali būti imtasi, jei nebus laikomasi Minsko susitarimų“.

Bendrovės atkertamos nuo finansų rinkų

Nors šiuo metu papildomų sankcijų įvedimas nėra tikėtinas, priklausomai nuo situacijos, Rusiją gali ištikti keli scenarijai. Vienas jų būtų platesnio sąrašo ar net visų Rusijos įmonių atkirtimas nuo finansavimo Vakaruose.

Tokiu atveju bendrovės būtų priverstos ieškoti finansavimo ribotoje vidinėje rinkoje. Čia naftos ir metalų gavybos bendrovės susirinktų grietinėlę, o mažam ir vidutiniam verslui, kuriam vidaus rinka paprastai yra vienintelis finansavimo šaltinis, neliktų nieko.

Dabartinė padėtis, manoma, yra laikina. Jei Vakarų bankų skolinimas Rusijos bendrovėms būtų uždraustas oficialiai, jau dabar matomos Rusijos ekonomikos problemos dar labiau paaštrėtų.

Irano scenarijus

Blogiausiu atveju, pavyzdžiui, jei Rusija oficialiai imtų kištis į konfliktą Ukrainoje, Vakarai galėtų pritaikyti sankcijas taip, kaip jos buvo pritaikytos Iranui. Tai reiškia, kad šalies bankų sistema būtų atkirsta nuo SWIFT tarpbankinių mokėjimų sistemos, būtų uždraustas naftos importas iš Rusijos ir būtų užšaldytas šalies institucijų, valstybinių kompanijų, turtas užsienyje.

„Energetikos išteklių eksporto iš Rusijos embargas būtų nemaloniausioji šių sankcijų dalis“, – sako Konstantinas Guliajevas, rinkos tyrimų agentūros „Kapital“ ekspertas.

Jei iš Rusijos importuojamų dujų Europa artimiausiu metu neturės kuo pakeisti, rusiška nafta gali patekti po sankcijų giljotina.

Pirma, Vakarų šalys turi naftos rezervų bent trims mėnesiams. Pavyzdiui, JAV naftos rezervai siekia 465 mln. barelių. Rusija per dieną viso eksportuoja 4,5 mln. barelių. Be to, sutarus su Iranu bei žinant skalūnų naftos gavybos pajėgumus JAV, rinka yra perpildyta.

Tiesa, visiško embargo rusiškai naftai pritaikyti nepavyktų, nes dalis eksporto keliauja ne į Vakarų šalis. Tačiau ir dalies eksporto sustabdymas skaudžiai atsilieptų šalies biudžetui.

„Tokiu atveju Rusijos ekonomikos susitraukimas pagreitėtų ir atneštų su savimi visas to pasekmes: spartėjančią infliaciją, mažėjančius atlyginimus ir kita“, – sako Igoris Nuždinas, vyriausiasis „Promsvjazbank“ rinkų analitikas.

Teismų reikalavimų įgyvendinimas

Net jei Vakarų valstybės ir nesiimtų bendrų veiksmų sankcijoms įgyvendinti, spaudimas Rusijos ekonomikai nenuslobtų. Teismų sprendimai „Jukos“ byloje, pavyzdžiui, grasina iš Rusijos išplėšti 50 mlrd. USD.

Skrydžio MH17 tyrimo išvados ir tarptautinis tribunolas, kurio reikalauja Malaizija, Ukraina ir kitos šalys, taip pat yra tiksinti bomba. Net jei Rusijai pavyktų išvengti tarptautinio „Malaysia Airlines“ numušimo bylos nagrinėjimo, nukentėjusiųjų šeimos gali pareikalauti kompensacijų iš Rusijos. Jau dabar reikalaujamos kompensacijos siekia 900 mln. USD.

Jei šie skundai būtų patenkinti, Rusija negautų nei cento už iš Prancūzijos negautus „Mistral“ klasės karo laivus – 1 mlrd. USD, kurių iš Paryžiaus reikalauja Maskva, bemat iškeliautų „Jukos“ akcininkams arba „Malaysia Airlines“ trgedijoje žuvusiųjų artimiesiems.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau