Ikiprekybiniais pirkimais skatins inovacijas, pirmieji – bepiločiai

Publikuota: 2015-07-13
Pierre Albouy („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Pierre Albouy („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Vyriausybė patvirtino ikiprekybinių pirkimų tvarką, pagal kurią viešasis sektorius galės užsakyti prekių ir paslaugų sukūrimą, kurių rinkoje niekas nesiūlo. Evaldas Gustas, ūkio ministras, teigia, kad tai leis efektyviau spręsti viešojo sektoriaus problemas ir skatinti inovacijas. Kita vertus, pirmajame konkurse jau pasigendama konkretumo.

„Tai nėra klasikiniai viešieji pirkimai. Savo esme – tai valstybės užsakymas sukurti rinkoje analogų neturintį produktą“, – VŽ aiškina p. Gustas.

Skiriasi nuo viešųjų pirkimų

Ikiprekybiniai pirkimai turi ir daugiau skirtumų, palyginti su viešaisiais. Pastaruoju atveju, galimas tik vienas prekės ar paslaugos tiekėjas, kuris gali pasitelkti į pagalbą kitas bendroves. Nauja tvarka leidžia prie to paties projekto etapų dirbti ir keletui atskirų bendrovių.

Antanas Gedvilas, Bepiločių orlaivių naudotojų asociacijos prezidentas, kalba, kad ikiprekybiniai pirkimų projektai leis lietuviams kurti daugiau inovacijų. Be to, „suburs įvairių sričių specialistus į vieną būrį ir tai jau bus naudinga“.

Perkančioji organizacija kartu su ekspertais vertina kiekvieną etapą ir pagal tai pateikia pasiūlymus įvykdyti kitą. Ponas Gustas kalba, kad „kiekviename etape atrenkami tie dalyviai, kurių siūlymai optimaliausiai numato problemos sprendimą“. Kūrėjams finansavimas skiriamas taip pat etapais.

„Tam, kad pirkimas būtų pripažįstamas ikiprekybiniu pirkimu, labai svarbu viešajam sektoriui aiškiai identifikuoti egzistuojančią problemą, kuriai neturi sprendimo ir kuriai išspręsti reikia sukurti ar patobulinti produktą“, – aiškina ministras.

Norint vykdyti tokį pirkimą perkančioji organizacija turės parengti techninę specifikaciją, nurodyti kokius galimus parametrus turėtų atitikti norimas produktas. Pasiekus rezultatą gali būti organizuojamas komercinis, taip vadinamasis viešasis pirkimas, kurio metu jau bus nupirktos sukurtos prekės ar paslaugos.

Skatins inovacijas

Atsakomybę už pirkimų priežiūrą prisiima Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Jai pavedamas sprendimų dėl ikiprekybinio pirkimo priėmimas, koordinavimas, konsultavimas, vertinimas ir kitų su ikiprekybinių pirkimų vykdymu bei priežiūra susijusių funkcijų vykdymas.

Tikimasi, kad ikiprekybiniai pirkimai paskatins įmones investuoti į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Taip būtų didinamas iš šalies inovatyvumas bei konkurencingumas.

„Ši praktika yra atkeliavusi iš JAV, ten ji įsigaliojo 80-aisiais. Tai viena iš priemonių skatinti inovacijų paklausą ir raginti smulkųjį verslą jas kurti. Taip įmonei sumažinama rizika kurti naujus produktus, kai valstybė pasako savo poreikį ir garantuoja tam tikrą rinką, tada įmonė jaučia mažesnę riziką investuoti dalį savo lėšų kuriant tokį produktą“, – aiškina Domilė Lideikytė, MITA Teisės, pirkimų ir personalo skyriaus vedėja.

Anot pašnekovės, ikiprekybiniai pirkimai dažnai gali trukti apie 3 metus ir daugiau, tačiau viskas priklauso nuo individualaus užsakymo. Ponia Lideikytė pasakoja, kad Europoje galima rasti pavyzdžių, kai pirkimas buvo įvykdytas ir per metus ar pusantrų.

Ūkio ministras mini, kad Ikiprekybiniai pirkimai reikalingi daugeliui institucijų, tačiau labiausiai panaudojami bus krašto apsaugos, sveikatos, aplinkos ir susisiekimo srityse.

Taisyklių neužtenka

„Kadangi Lietuvoje iki šiol ikiprekybinių pirkimų praktika nebuvo vystoma, kaip ji susiklostys – prognozuoti sunku. Vis dėl to, vertinant nuostatas, yra pagrindo teigti, jog šiuose pirkimuose ginčų, kuomet pirmenybė teikiama vienam konkrečiam ūkio subjektui, neturėtų būti daug“, – mano Eglė Mazėtytė, advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ viešųjų pirkimų praktikos grupės teisininkė.

Anot jos, tikėtina, kad problemų gali dėl tradicijų investuoti į naujus produktus ar paslaugų kūrimą nebuvimo. Todėl gali pasijusti gebančių juos organizuoti specialistų trūkumas. Teisininkė atkreipia dėmesį, kad pagal ikiprekybinių pirkimų taisykles perkančioji organizacija galės įsigyti inovatyvių produktų su sąlyga, kad jų pirkimas bus nekomercinės apimties. Tuo tarpu komerciniuose inovacijų pirkimuose galės dalyvauti ir tie tiekėjai, kurie neteikė pasiūlymų ikiprekybiniuose pirkimuose. Šiems pirkimams nebus taikomos Ikiprekybinių pirkimų tvarkos aprašo nuostatos.

Pirmieji – bepiločiai

MITA jau yra paskelbusi ikiprekybinį konkursą nuotoliniu būdu valdomiems orlaiviams sukurti. Krašto apsaugos ministerijos užsakymu prašoma sukurti unikalų prototipą, kuris galėtų atlikti Lietuvos kariuomenei reikalingas operacijas. Vienam prototipui sukurti skiriama 300.000 Eur ir tikimasi, kad jis realiomis sąlygomis bus išbandytas per 30 mėnesių nuo darbų pradžios.

Bepiločių orlaivių naudotojų asociacijos prezidentas, džiaugiasi, kad suteikiama galimybė lietuviams sukurti naują produktą, tačiau pasigenda konkretumo.

„Problema yra tame, kad nėra aiškių sąlygų, surašyti reikalavimai labai abstraktūs. Kalbant apie orlaivį, turi būti nurodytas tikslus jo ir jo nešamo krovinio svoris, pakilimo ir leidimosi greitis. Yra daug niuansų, kuriuos reikia žinoti, kitaip laviravimas tarp pasirinkimų yra labai didelis“, – aiškina p. Gedvilas.

Asociacijos vadovas pastebi ir tai, kad konkurso sąlygos pateiktos sudėtingai, todėl gali atgrasyti dalį potencialių dalyvių. Anot jo, būtent šis projektas nebus visiškai unikalus.

„Nemanau, kad viskas bus kuriama, pagrindiniai mazgai imami iš jau sukurtų modelių, bet gali būti kitokia komplektacija, išskirtinės savybės. Mums tai yra gera galimybė pabandyti“, – pasakoja p. Gedvilas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau