„Azovstal“ gynėjai laikosi, nors sužeistųjų skaičius smarkiai auga

Publikuota: 2022-05-15
Atnaujinta 2022-05-15 19:51
  • Rytą Lvovo srityje buvo girdėti virtinė sprogimų.
  • Ukrainos prezidentas: Dabar parama Ukrainai – ir visų pirma ginklais – reiškia pastangas užkirsti kelią pasauliniam badui.
  • Mariupolio mero patarėjas P. Andriuščenka: Vakar okupantai pirmą kartą prieš Mariupolio gynėjus panaudojo padegamąsias arba fosforo bombas.
  • Ukrainos pajėgos stumia rusų karius prie sienos su Rusija Charkivo srityje.
  • NATO generalinis sekretorius: Ukraina gali laimėti karą prieš Rusiją.
  • D. Kuleba: Vokietija pagaliau suprato, kad Rusijos dujos yra ginklas.
  • M. Geoana pasveikino Ukrainą su pergale „Eurovizijos“ dainų konkurse.
  • Šiuo metu tarp „Azovstal“ gynėjų yra 600 sužeistųjų, 40 iš jų yra sunkios būklės.

Šeštadienio įvykių juostą galite rasti čia.

Sekmadienio įvykių juostą baigėme pildyti. Naujausias žinias pranešime pirmadienį – 7 val.

19:50 „Azovstal“ gynėjai laikosi, tačiau padėtis su sužeistais kariais labai sunki

Šiuo metu tarp „Azovstal“ gynėjų yra 600 sužeistųjų, 40 iš jų yra sunkios būklės, unian.net cituoja „Azovstal“ gamykloje esantį Ukrainos nacionalinės gvardijos 12-osios operatyvinės brigados vadą Denisą Šlegą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mes visi kovojame ir laikomės. Tačiau situacija su mūsų sužeistaisiais yra dar prastesnė, nes trūksta vaistų ir kitų medikamentų. Šiuo metu medikų priežiūra reikalinga 600 sužeistųjų gynėjų, 40 žmonių yra sunkios būklės. Mūsų lauko ligoninei atidavėme viską iš asmeninių pirmosios pagalbos vaistinėlių“, – pasakojo D. Šlega.

Nacionalinės gvardijos 12-osios brigados vadas pakomentavo ir šiandieninį „Azovstal“ apšaudymą: „Tai ne pirmas kartas, kai prieš mus panaudojama tokia amunicija – terminės bombos. Rusija prieš mus naudoja orlaivius ir artileriją, bet mes vis tiek oriai priešinamės", – sakė M. Šlega.

Nacionalinės gvardijos 12-osios brigados vadas sakė, kad vakar Mariupolio gynėjai turėjo galimybę išvysti nedidelį Ukrainos grupės „Kalush Orchestra“ pranešimo apie pergalę „Eurovizijoje 2022“ fragmentą.

„Visi džiaugėmės savo nugalėtojais. Savo ir visų mūsų vaikinų vardu noriu pasveikinti „Kalush Orchestra“ su pergale ir padėkoti už palaikymą", – kalbėjo D. Šlega.

16:50  NATO generalinis sekretorius: Ukraina gali laimėti

Ukraina gali nugalėti invaziją surengusią Rusiją, sekmadienį pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, paraginęs aljanso nares ir toliau siųsti karinę pagalbą Kyjivui.

„Ukraina gali laimėti šį karą. Ukrainiečiai drąsiai gina savo tėvynę“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad „mes privalome ir toliau didinti bei išlaikyti savo ... paramą Ukrainai“.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pažymėjo, kad NATO šalys yra pasirengusios karinę pagalbą Ukrainai teikti tol, kol Kyjivui to reikės siekiant atremti Rusijos invaziją.

„Mes sutinkame, jog neturime mažinti ir nemažinsime savo nacionalinių pastangų, ypač susijusių su karine parama, tol, kol Ukrainai reikės šios paramos savo šalies savigynai“, – pareiškė ji per NATO susitikimą Berlyne.

16:30 D. Kuleba mano, kad Vokietija apsisprendė atsisakyti rusiškų dujų 

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba mano, kad Vokietija jau priėmė esminį politinį sprendimą nutraukti šalies priklausomybę nuo rusiškų dujų, praneša unian.net.

Apie tai jis pranešė feisbuke, informuodamas apie savo vizitą Berlyne.

„Prieš du mėnesius Vokietija kalbėjo, kad naftos embargas Rusijai yra neįmanomas. O dabar Vokietija yra viena iš lyderiaujančių valstybių, kuri tikrai palaiko naftos embargą. Mes daug kalbėjome apie dujų embargą. Man regis, Vokietija suvokė, kad priklausomybė nuo rusiškų dujų yra didelė šalies problema, ir yra politinis apsispendimas ją nutraukti“, – sakė diplomatas.

Pasak D. Kulebos, kad Vokietija išspręstų dujų problemas, jai dabar reikia daugiau laiko.

„Tačiau svarbu, kad Vokietija pagaliau suprato, kad Rusijos dujos yra ginklas. Ginklas, kurį Rusija visada laiko prie Ukrainos, Vokietijos ir bet kurios kitos Europos šalies smilkinio. Vokietijoje yra tokių, kuriems nepatinka sankcijos Rusijai ir ginklų siuntimas Ukrainai. Bet tai tikrai ne dauguma šioje šalyje“, – situaciją komentavo Ukrainos užsienio reikalų ministras.

Pasak D. Kulebos, Vokietijoje jis taip kalbėjosi ir apie Ukrainos kandidatavimo į ES galimybes:  „Pasakiau jiems labai paprastą dalyką: tai įvyks bet kokiu atveju, tai neišvengiama, vienareikšmiškai Ukraina anksčiau ar vėliau tikrai gaus kandidatės statusą. Mes norime, kad tai įvyktų anksčiau, birželio pabaigoje ES viršūnių susitikime. Todėl Vokietijos elito pasirinkimas yra labai paprastas: vadovauti šiam procesui ir įsirašyti į Europos istoriją arba tai vis tiek įvyks, tik be jų lyderystės. Dar yra kur dirbti, dirbsime su Vokietija...“

Taip pat D. Kuleba pagyrė Vokietiją už sukurtą „precedentą“ ir įveiktą „psichologinį barjerą“, kuris trukdė tiekti Kyjivui sunkiąją ginkluotę: „Buvo sukurtas precedentas. Įveiktas pirmasis psichologinis barjeras.“

14:35 M. Geoana pasiuntė žinią Putinui

NATO šalių diplomatijos vadovai sekmadienį Berlyne aptars tolesnę paramą Ukrainai, taip pat Suomijos, Švedijos ir kitų šalių pastangas įstoti į Vakarų karinį aljansą, padidėjus Rusijos keliamai grėsmei. NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana, kalbėdamas su žurnalistais, pasveikino Ukrainą su pergale „Eurovizijos“ dainų konkurse. 

Anot jo, ši pergalė įrodo platų europiečių ir visos tarptautinės bendruomenės paramą ir solidarumą Ukrainai, kovojant su Rusijos invazija.

 „Tai ne koks nors lengvabūdiškas gestas. Vakar visoje Europoje ir Australijoje matėme visuomenės palaikymą ukrainiečių drąsai. Akivaizdu, kad pati daina buvo puiki. Todėl tai yra žinia Putinui, kuris pradėjo žiauriausią ir ciniškiausią karą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Tikriausiai jį nustebino Ukrainos žmonių drąsa ir politinių Vakarų vienybė“, – kalbėjo diplomatas.

13:05 Rusija nepraranda vilčių užimti Charkivą

Ukrainos ginkluotosios pajėgos, praneša unian.net, stumia rusų karius prie sienos su Rusija Charkivo srityje.

Šią informaciją patvirtino Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olegas Sinegubovas.

Paprašytas pakomentuoti ankstesnę informaciją apie tokį fronto linijos judėjimą, jis pasakė: „Informacija yra teisinga, tačiau kol kas negalime įvardyti gyvenviečių, nes vyksta aktyvūs karo veiksmai. ... Turime padaryti viską, kad priešas pasitrauktų iš mūsų regiono šiaurės, o tada judėsime išlaisvinti kitų teritorijų.“

Anot jo, perėjimas prie kontrpuolimo tapo esminiu lūžiu, nes gynėjai atstūmė priešo pajėgas, o tai sumažino atakų prieš Charkivą skaičių.

O. Sinegubovas pridūrė, kad Charkivo sritis yra strateginė kryptis, nes Rusija čia planuoja „koridorių“ į Lugansko ir Donecko sritis: „Mūsų užduotis yra išvaryti priešą iš ten, iš tikrųjų perpjaunant arteriją, kuria logistika eina į šias sritis. Be to, priešas labai aiškiai supranta, kad kai tik mes prarasime budrumą bet kuria kryptimi, jis iš karto tuo pasinaudos. Mes aiškiai suprantame, kad priešas nepraranda vilties užgrobti  Charkivą.“

Kiek anksčiau O. Sinegubovas sakė, kad Charkive keletą dienų buvo gana tylu, tačiau apšaudymo grėsmė išlieka. Visgi žmonės pamažu grįžta į miestą.

Šios savaitės pradžioje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis pranešė, kad atkovojo Čerkasų Tyškių, Rusų Tyškių, Rubižnės ir Bairako gyvenvietės, esančias Charkivo srityje.

Taip pat Štabas savo ataskaitoje pažymėjo, kad dėl didelių nuostolių Charkivo srityje Rusijos daliniai buvo atitraukti atkurti į Belgorodo sritį.

12:15 NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas: Rusijos brutali invazija praranda pagreitį

NATO šalių diplomatijos vadovai sekmadienį Berlyne aptars tolesnę paramą Ukrainai, taip pat Suomijos, Švedijos ir kitų šalių pastangas įstoti į Vakarų karinį aljansą, padidėjus Rusijos keliamai grėsmei.

„Rusijos brutali invazija praranda pagreitį, – žurnalistams sakė NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana . – Žinome, kad su Ukrainos žmonių ir kariuomenės drąsa ir su mūsų pagalba Ukraina gali laimėti šį karą.“

11:30 Toliau atakuojama gamykla „Azovstal“ 

Rusijos įsibrovėliai ir toliau atakuoja apsuptą gamyklą „Azovstal“ Mariupolyje, naudodami visus turimus išteklius.

„Mariupolis. „Azovstal“. Vėl – iš dangaus, jūros, žemės. Vakar okupantai pirmą kartą prieš Mariupolio gynėjus panaudojo padegamąsias arba fosforo bombas (išvadą paliksime specialistams)“, – Unian.net cituoja miesto mero patarėją Piotrą Andriuščenką.

„Azovstal“ gamykla. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Azovstal“ gamykla. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Pasak jo, Rusijos pajėgos pranešė naudojusios padegamuosius šaudmenis 9M22S, kurių degimo temperatūra siekia 2–2.500 Celsijaus laipsnių ir kurių užgesinti beveik neįmanoma.

„Azovstal“ yra paskutinis ukrainiečių pasipriešinimo židinys nuniokotame uostamiestyje, o šios įmonės likimas įgavo simbolinę reikšmę nuo Rusijos invazijos pradžios. Komplekso gynybai vadovaujančio pulko „Azov“ ir kitų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų padalinių kariai jau daugelį savaičių iš požeminių tunelių priešinasi įsiveržusioms Rusijos pajėgoms, rengiančioms didelio masto bombardavimus ir kitokias atakas.

„Pragaras nusileido ant žemės. Į „Azovstal“. Neįtikėtina, kaip laikosi mūsų gynėjai“, – savo žinutėje pridūrė P. Andriuščenka, taip pat paskelbęs vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip ant dūmų apgaubtos gamyklos krinta padegamųjų užtaisų ugnies kaskados.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau sakė, kad „Azovstal“ komplekse apsiaustus Ukrainos karius stengiamasi gelbėti visomis įmanomomis priemonėmis, įtraukiant įtakingus tarpininkus ir valstybes. Ukrainos kariuomenės Generalinis štabas pripažįsta turintis per mažai pajėgų, kad galėtų surengti didelį puolimą blokuojamam Mariupoliui išvaduoti.

9:20 Rusijos puolimas Donbase prarado pagreitį

Mažai tikėtina, kad per ateinančias 30 dienų Rusija sugebės žymiai sustiprinti puolimą Donbase.

Rusijos puolimas Donbase prarado pagreitį ir gerokai atsilieka nuo grafiko. Per pastarąjį mėnesį Rusijai nepavyko pasiekti reikšmingų teritorinių laimėjimų, uniant. net cituoja britų britų žvalgybos pranešimus.

Nepaisant nedidelių pasiekimų pradžioje, Rusija per pastarąjį mėnesį nesugebėjo pasiekti reikšmingų teritorinių pranašumų, patyrė didelių nuostolių. Didžiosios Britanijos žvalgyba prognozuoja, kad šiuos nuostolius greičiausiai dar padidins kritinių veiksnių, tokių kaip tilto įrangos ir žvalgybos, stebėjimo ir žvalgybinių bepiločių orlaivių praradimas.

Judėjimui skirtos įrangos trūko nuo pat karo pradžios, lėtino ir pristabdė puolimą. Rusams vis labiau trūksta bepiločių orlaivių, nes jie yra nuolat pažeidžiami Ukrainos oro gynybos.

 

8:00 Sprogimai Lvivo srityje

Gegužės 15-osios rytą Lvovo srityje buvo girdėti virtinė sprogimų – danguje liudininkai pastebėjo pėdsakus, panašius į oro gynybos darbo rezultatus.

Lvivo miesto tarybos narys Igoris Zinkevičius „Telegram“ kanale paskelbė, kad veikiausia suveikė oro gynyba: „Mano žiniomis, buvo girdėti šeši sprogimai. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro gynyba suveikė. Laukiame oficialios informacijos iš karinės administracijos“, – pridūrė I. Zinkevičius.

7:30 Rusai ruošiasi atnaujinti puolimą Slaviansko kryptimi

Rusijos okupantai papildomai komplektuoja savo kariuomenę ir persigrupuoja, kad atnaujintų puolimą Slaviansko ir Barvinkovos ??kryptimis, praneša unian.net

„...Slaviansko kryptimi priešas apšaudė Ukrainos gynybos pajėgų dalinius. Bandoma prasiveržti pro mūsų karių gynybą, bet nesėkmingai. Priešas pildo atsargas, toliau pergrupuoja kariuomenę, kad atnaujintų kariuomenę...“, – feisbuke skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

7:00 V.Zelenskis: Ukrainai pirmiausia reikia paramos ginklais

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis po susitikimo su JAV senatorių delegacija vakar vakare išplatintame vaizdo pranešime pabrėžė, kad parama Ukrainai, visų pirma ginklu, reiškia siekį užkirsti kelią pasauliniam badui.

VŽ primena, kad Ukrainoje apsilankė respublikonų mažumos Senate lyderis Mitchas McConnellas. Jis vadovavo JAV politikų delegacijai. 

V. Zelenskio teigimu, šis vizitas dar kartą parodo abiejų partijų paramos Ukrainai stiprybę ir Ukrainos bei Amerikos tautų ryšio tvirtumą, prezidentą cituoja unian.net

„Aptarėme įvairias paramos mūsų valstybei sritis, ypač gynybos ir finansų. Taip pat sankcijų Rusijai griežtinimą. Dėkojame už istorinį sprendimą atnaujinti lendlizą. Oficialiai raginu pripažinti Rusiją teroristine valstybe“, – sakė Zelenskis.

Viena iš problemų, kurią Ukrainos prezidentas sprendžia kone kasdien, yra prekybos saugumas.

„Vis daugiau pasaulio šalių suvokia, kad Rusija, užblokuodama mums Juodąją jūrą ir tęsdama šį karą, dešimtims kitų šalių kelia grėsmę maisto produktų rinkai ir net badui. Tai dar viena paskata antikarinei koalicijai veikti ryžtingiau kartu“, – pabrėžė V.Zelenskis. 

Jis akcentuoja, kad dabar parama Ukrainai – ir visų pirma ginklais – reiškia pastangas užkirsti kelią pasauliniam badui.

 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
„Suprasti“ Rusiją 1

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Fran?oise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
05:50
Šią savaitę: biudžeto korekcijos, NATO plėtra, rinkimai Australijoje, Kanų festivalis Premium

Seimas pataisys šių metų biudžetą, švedų vyriausybė pasisakys apie šalies stojimą į NATO, tebelaukiama ES...

Ko galima pasimokyti iš „Vinted“ duomenų apsaugos istorijos Premium

Lietuviško kapitalo naudotų drabužių mainų ir prekybos platformai „Vinted“ Lenkijos konkurencijos ir...

Prekyba
05:45
Sėkmingai metus užbaigusi Valstybinių miškų urėdija toliau investuoja į tvarų ūkininkavimą Verslo tribūna

Valstybinių miškų urėdija (VMU), praėjusiais metais fiksavusi rekordiškai gerus finansinius rezultatus,...

Pramonė
05:40
Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija pritarė šalies narystei NATO

Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija sekmadienį pareiškė, kad pritaria šalies prisijungimui prie...

Verslo aplinka
2022.05.15
Ankara: Suomija derybose dėl narystės NATO konstruktyvi, o Švedija – „provokuojanti“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį pagyrė Suomiją už konstruktyvų požiūrį,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos, Švedijos noras įstoti į NATO rodo, kad „agresija nenaudinga“

Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO po Rusijos invazijos į Ukrainą įrodys, kad „agresija yra nenaudinga“,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Prognozė: Šveicarijos rinkėjai pritarė „Netflix“ įstatymui, „Frontex“ plėtrai 3

Šveicarijos rinkėjai sekmadienį pritarė pasiūlymams priversti srautinio transliavimo paslaugų teikėjus skirti...

Verslo aplinka
2022.05.15
Šiaurės Korėja pranešė apie dar 15 „karštligės“ aukų

Šiaurės Korėja sekmadienį pranešė apie dar 15 žmonių mirtį nuo „karštligės“, šaliai paskelbus apie pirmuosius...

Verslo aplinka
2022.05.15
Nepaisydama draudimo, Indija galės eksportuoti kviečių į šalis, kuriose trūksta maisto 1

Indija sekmadienį pareiškė, kad nepaisydama apribojimų, apie kuriuos paskelbė prieš dvi dienas, vyriausybės...

Pramonė
2022.05.15
Kyjivas keičia sovietiniais laikais statytos Tautų draugystės arkos pavadinimą

Kyjivas šeštadienį pervadino dar sovietiniais laikais statytą ir ryšius su Maskva simbolizavusią arką, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą stoti į NATO

Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą įstoti į NATO, sekmadienį per spaudos konferenciją paskelbė...

Verslo aplinka
2022.05.15
Žiniasklaida: Stokholmas paraišką įstoti į NATO planuoja pateikti antradienį

Švedijos vyriausybė antradienį planuoja pateikti NATO oficialią paraišką priimti šalį į Vakarų gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.15
Palankūs ženklai: Ankaros ir Šiaurės šalių nesutarimai gali būti išspręsti

Derybos, kuriose siekiama išsklaidyti Turkijos abejones dėl Suomijos ir Švedijos planų stoti į NATO,...

Verslo aplinka
2022.05.15
NATO: Rusijos puolimas Ukrainoje atrodo išsikvepiantis

Rusijos kariuomenės puolimas Ukrainoje atrodo išsikvepiantis, sekmadienį pareiškė vienas aukšto rango NATO...

Verslo aplinka
2022.05.15
Į Klaipėdą atvyko didelis dujų krovinys iš JAV

Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pasiekė didelis dujų krovinys iš JAV. Tai jau antras...

Pramonė
2022.05.15
Pasaulis išgirdo „Kalush Orchestra“: „Google“ šovė į viršų „Azovstal“ ir „Mariupol“ paieškos

„Prašau padėti Ukrainai, Mariupoliui! Padėkite „Azovstal“! Jau dabar!“, – tokiais žodžiais vakar savo...

Verslo aplinka
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis žurnalistas: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku