JAV prezidento rinkimai: per naktį prognozės buvo apgręžtos

Publikuota: 2016-11-09

Ilgai laukti JAV prezidento rinkimai, kuriuose varžosi demokratų kandidatė Hillary Clinton ir respublikonas Donaldas Trumpas, prasidėjo, tačiau rezultatai per naktį pasirodė esantys visai kitokie, nei tikėtasi.

  • Rytą Lietuvoje pasitinkame Donaldo Trumpo pergalės nuotaikomis. Amerikietiškojo trilerio finalą kviečiame sekti ČIA;
  • Šalyje vis dar vyksta balsavimas: paskutinės balsadėžės užsidarys Aliaskoje, 8.00 Lietuvos laiku;
  • Respublikono sėkmė gąsdina biržas – Meksikos pesa smunka, auksas brangsta;

07.00 Brėkštant rytui – subliuškusios prognozės

Rinkimų rezultatų skaičiavimo naktis (Lietuvoje) baigėsi suskaičiavus 41 iš 50 valstijų. Nugalėtojas iki galo neaiškus, bet Hillary Clinton šansai toli gražu nebeatrodo taip gerai, kaip vakar. Jie, prisiminkime, buvo vertinami iki 90%.

Naktinė VŽ pamaina atsisveikina, amerikietiškojo trilerio finalą kviečiame sekti ČIA.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

06.26 Trumpui – Šiaurės Karolina

Donaldas Trumpas laimėjo Šiaurės Karolinoje – dar vienoje valstijoje, kuri priklausė, pasak apklausų, demokratams. Šios valstijos gyventojai 15 rinkikų balsų padovanojo Respublikonams.

Clinton šiuo metu turi užsitikrinusi 197 rinkikų balsus, p. Trumpas priekyje su 216. Pergalei reikia 270 rinkikų balsų.

06.06 Demokratų kandidatei – Kalifornija ir Havajai

Havajai (4 rinkikų balsai) ir Kalifornija (55 rinkikų balsai) atiteko Demokratų kandidatei Hilary Clinton. Ji šiuo metu turi užsitikrinusi 190 rinkikų balsų, p. Trumpas – 201. Pergalei reikia 270 rinkikų balsų.

06.00 Trumpas laimėjo ir Floridoje

Agentūra „AP“ skelbia, kad Floridos valstijoje pergalę taip pat švenčia respublikonas Donaldas Trumpas. Tai dar labiau padidino jo galimybes pasiekti galutinę pergalę prezidento rinkimuose. Šis laimėjimas reiškia, kad Hillary Clinton, jo varžovė demokratų stovykloje, norėdama laimėti, iš esmės jau nebegali užleisti nei vienos valstijos respublikonui.

05.48 Ohajo valstijoje laimėjo Trumpas, Virdžinijoje – Clinton

Respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas iškovojo svarbią pergalę Ohajo valstijoje, skelbia „Reuters“. Taip vadinamai svyruojančiai valstijai priklauso 18 rinkikų. Prieš rinkimus apklausos šioje valstijoje rodė panašias abiejų kandidatų galimybes nugalėti.

Vis dėlto, geros žinios pasiekia ir demokratų stovyklą – Hillary Clinton nugalėjo Virdžinijos valstijoje, praneša „The Guardian“. Ši valstija renka 13 rinkikų.

05.27 Nerimo ženklai rinkose

Kur kas didesnės respublikono Donaldo Trumpo galimybės laimėti rinkimuose nei tikėtasi pasėjo nerimą finansų rinkose. Meksikos pesas nukrito labiausiai nuo 1994-ųjų metų devalvacijos, skelbia „Financial Times“. Savo ruožtu, dolerio kursas jenos atžvilgiu nusmuko 2,9%, Japonijos akcijų rinkos indeksas „Nikkei 225“ krito 2,2%, „Standard&Poor‘s 500“ – 3%, o auksas pabrango 2,8%.

04.50 Prognozės nepasitvirtino

Apžvalgininkai pastebi, kad respublikonai ir Donaldas Trumpas laimi daugelyje vietovių, kuriose sėkmė buvo pranašauta demokratams ir jų kandidatei Hillary Clinton. „New York Times“, prieš rinkimus prognozavęs užtikrintą pergalę demokratei Hillary Clinton, dabar duoda 58% tikimybę, kad naujuoju JAV prezidentu taps p. Trumpas. Vis dėlto, dar nėra paskelbtas nei vienas galutinis rezultatas iš svyruojančių valstijų, taip pat nėra jokių duomenų ir iš Vakarų pakrantės, kurioje paprastai dominuoja demokratai. Vien pergalė Kalifornijos valstijoje atneša 55 rinkikų balsus.

04:38 Svyruojančiose valstijose geriau sekasi Trumpui

Hillary Clinton laimėjo Niujorke ir turėtų švęsti pergalę Konektikuto ir Ilinojaus valstijose. Tuo tarpu Donaldas Trumpas nugalės Teksase, Vajominge, Kanzase, Šiaurės Dakotoje, Pietų Dakotoje ir Luizianoje. Ponas Trumpas kol yra užsitikrinęs 137, p. Clinton - 104 rinkikų balsus. Pergalei pasiekti reikia 270 rinkikų palaikymo.

Svarbiose taip vadinamose svyruojančiose valstijose – Šiaurės Karolinoje ir Ohajuje kol kas pirmauja p. Trumpas. Didžiausias netikėtumas – net 2,7% jo turima persvara Virdžinijos valstijoje, skelbia „Reuters“. Pensilvanijoje kol kas suskaičiuota per mažai balsų.

04:02 Intriga išlieka

Donaldas Trumpas laimėjo Alabamos, Pietų Karolinos ir Tenesio valstijose. Tai yra trys respublikoniškos valstijos, todėl šis rezultatas buvo nuspėjamas. Iš viso p. Trumpą kol kas palaikė septynios valstijos, tiek pat valstijų savo sąskaitoje turi ir Hillary Clinton.

Tačiau p. Trumpas kol kas demonstruoja geresnius rezultatus nei tikėtasi Ohajuje, kur suskaičiavus ketvirtį balsų, demokratų kandidatė pirmauja vos 1,6%. Šiaurės Karolinoje p. Clinton persvara taip pat yra minimali.

Įnirtinga kova tęsiasi labai svarbioje Floridos valstijoje. Suskaičiavus 86% balsų, rezultatas dar buvo lygus – abu kandidatai tuo metu buvo surinkę po 48,5%. Meksikos peso kursas, reaguojantis į palankius rezultatus p. Trumpui, iš karto smuko. Skelbiama, kad respublikonų kandidatui pavyko pasiekti kur kas geresnius rezultatus nei tikėtasi Floridos priemiesčių apylinkėse.

Jeigu Floridoje rezultatas bus labai apylygis, gali pasikartoti 2000-ųjų metų rinkimų scenarijus, kai šioje valstijoje balsai buvo perskaičiuojami rankomis. Tąkart Florida tapo lemiama valstija – perskaičiavus balsus pergalę šventė George‘as Bushas.

Senato rinkimus šioje valstijoje laimėjo buvęs kandidatas į prezidento postą Marco Rubio.

Kaip ir buvo prognozuota, JAV Atstovų rūmuose daugumą išlaikys respublikonai. Tai reiškia, kad net p. Clinton ir tapus prezidente, jos galimybės veikti bus gerokai suvaržytos. Panaši padėtis stebima JAV pastaruosius šešerius metus, kai respublikoniškas Kongresas dažnai priešinosi prezidento Baracko Obamos sprendimams.

03:19 Rezultatai žinomi dešimtyje valstijų, pirmauja Clinton

Hillary Clinton turėtų švęsti pergalę Naujajame Džersyje, Delavere, Merilande, Kolumbijos apygardoje (Vašingtone) ir Masačusetse, skelbia „Financial Times“. Iš viso demokratė jau yra užsitikrinusi šešių valstijų paramą.

Respublikonas Donaldas Trumpas pelnys rinkikų balsus Oklahomoje, jo sąskaitoje – keturios valstijos.

Įtempta kova tęsiasi Floridoje: suskaičiuota jau daugiau nei pusė balsų, tačiau vos vienu procentiniu punktu, paskutiniais duomenimis, ten pirmauja p. Clinton. Pergalė šioje valstijoje yra labai svarbi p. Trumpui, pralaimėjimo atveju jo galimybės laimėti rinkimus ženkliai sumažėtų.

02:46 Pirmieji rezultatai be netikėtumų

Pradedami skelbti pirmieji rinkimų rezultatai. Kaip ir tikėtasi, Donaldas Trumpas greičiausiai nugalės Kentukio ir Indianos valstijose, savo ruožtu demokratei Hillary Clinton pavyko pasiekti pergalę Vermonte, skelbia agentūra „Reuters“.

Balsavimas taip pat pasibaigė svarbiose svyruojančiose valstijose – Ohajuje ir Šiaurės Karolinoje. „CNN“ skelbia, kad suskaičiavus 30% balsų Floridoje, čia pirmauja p. Clinton. Ponas Trumpas taip pat pirmauja Virdžinijos ir Vakarų Virdžinijos valstijose.

Rinkimai JAV neapsiėjo be tragiškų incidentų. „Los Angeles Times“ praneša apie šaudynes greta vienos rinkimų apylinkės Kalifornijoje. Bent vienas žmogus žuvo ir trys buvo sužeisti. Užpuolikas užsibarikadavo savo namuose.

00:23 Abu kandidatai rezultatų laukia Niujorke

Abu pretendentai į aukščiausiąjį JAV postą rinkėjų verdikto laukia Niujorke. Hillary Clinton savo rinkimų naktį praleis „Javits“ Niujorko kongresų centre, čia ir pasakys kalbą po garsiosiomis pastato stiklo lubomis.

Jei amerikiečiai tars „taip“ p. Clinton, jai pavyks prasiveržti pro metaforines stiklines lubas - ji taps pirmąja JAV prezidente moterimi per 240 metų JAV istoriją.

Donaldas Trumpas šiai nakčiai pasirinko savo valdas. „Rinkimų rezultatų lauksiu „Trump Tower“ su šeima ir draugais. Labai puiku!“ – „Twitter“ paskyroje pasiskelbė p. Trumpas.

Anksčiau šiandien interviu „Fox News“ p. Trumpas, atsakydamas į klausimą, kokią žinią norėtų pranešti savo rinkėjams pralaimėjimo atveju, sakė: „Manau, jie turėtų būti labai nusivylę. Jie – užmiršti vyrai ir moterys. Manau, tai turėtų labai nuvilti šias moteris ir šiuos vyrus, ir jų šeimas, kadangi jie – puikios šeimos. Didele dalimi jie pastatė šią šalį.“

22:37 Netradicinės rinkimų prognozės džiugina demokratus

Įprastai JAV porinkiminių apklausų (angl. exit poll) rezultatai, leidžiantys tiksliai pasakyti, kas laimėjo rinkimus, nėra viešinami, kol neužsidarė rinkimų apylinkės. Tokiu būdu JAV žiniasklaida siekia nepaveikti ir neatbaidyti rinkėjų, balsuojančių Vakarinėje pakrantėje.

Tačiau šiais metais portalas „Slate“ kartu su duomenų startuoliu „VoteCastr“ nusprendė skaičiuoti ir skelbti porinkiminių apklausų rezultatus iš karto. Kol kas yra apžvelgta nuo maždaug 50 iki 80% svyruojančių valstijų rezultatų ir jie itin palankūs p. Clinton.

Demokratų kandidatė „VoteCastr“ duomenimis, laimi visose septyniose valstijose (Floridoje, Ohajuje, Nevadoje, Pensilvanijoje, Naujajame Hempšyre, Viskonsine, Ajovoje bei Kolorade).

Ponią Clinton ypač turėtų džiuginti rezultatai Floridoje, kurioje apžvelgta virš 80% planuojamų balsų. Anot surinktų duomenų, p. Clinton prieš p. Trumpą pirmauja 4 proc. punktais (49% prieš 44%).

„The Wall Street Journal“ teigimu, šios „VoteCastr“ prognozės paveikė investuotojų elgesį (žr. žemiau).

22:14 Rinkos tiki demokratų pergale

Rinkų elgesys kol kas rodo investuotojų įsitikinimą p. Clinton pergale.  Meksikos (p. Trumpo priešės) pesas pasiekė dviejų mėnesių aukštumas. Pradėjo kilti ir amerikiečių kaimynės Kanados dolerio vertė.

Neramiai rytą pradėjusios JAV akcijos aprimo: jų vertė pradėjo stiebtis aukštyn, o nepastovumas – žemyn.

Tuo tarpu paklausa auksui ir vyriausybės obligacijoms – investuotojų užutekiui nuo neužtikrintumo – sumažėjo. Taip pat auga JAV dolerio vertė saugiomis laikomų valiutų, kaip Japonijos jena bei Šveicarijos frankas, atžvilgiu.

21:42 Clinton palankūs ženklai

Išankstinio balsavimo tendencijos kol kas palankesnės demokratų kandidatei. Iš anksto prezidento rinkimuose dalyvavo rekordinis kiekis JAV piliečių – 47 mln. Ypač padaugėjo iš anksto balsuojančių ispanakalbių piliečių.

Pavyzdžiui, Floridoje iš anksto balsavusių ispanakalbių kiekis, palyginti su praėjusiais rinkimais, išaugo 86,9%. Ne tokios išraiškingos, bet panašios tendencijos pastebėtos ir Nevadoje bei Arizonoje.

Tai blogas ženklas p. Trumpui, garsėjančiam savo ksenofobiškomis kalbomis. Jeigu jis pralaimės Floridoje, išplėšti pergalę rinkimuose bus labai sunku.

Rinkimų dieną, antradienį, minėtose valstijose fiksuojamas didesnis nei įprasta ispanakalbių rinkėjų aktyvumas.

20:56 Trumpas pateikė ieškinį Nevadoje dėl išankstinio balsavimo

Pono Trumpo advokatai padavė į teismą Clarko apygardos rinkimų vadovą, kuris išankstinio balsavimo metu esą nusprendė leisti balsavimo apylinkėms dirbti pora valandų ilgiau nei buvo numtatyta, skelbia CNN.

Apygardos atstovas teigė, kad nei vienoje iš išankstinio balsavimo vietų darbo laikas nebuvo prastęstas, tačiau, kaip įprasta, buvo leista baigti balsuoti tiems, kurie iki uždarymo laiko stovėjo eilėje. Clarko apygarda pasižymi dideliu ispanakalbių rinkėjų, kurie p. Trumpui yra nepalankūs, kiekiu.

20:28 Ką verta stebėti investuotojams

„Financial Times“ pateikė sąrašą įvairių vertybinių popierių, indeksų bei valiutų, kurias laikraščio reporteriai įdėmiai stėbės ateinančiomis dienomis.

Investuotojų pasitenkinimas naujuoju prezidentu atsispindės JAV dolerio indekse (USD ir šešių pagrindinių pasaulio valiutų kurse).

Rinkimų rezultatas gali itin paveikti JAV dolerio-Meksikos peso kursą. Šis iki šiol neigiamai koreliavo su Donaldo Trumpo šansais laimėti rinkimus. Neabejojama, kad p. Trumpo pergalė rinkimuose neigiamai paveiktų JAV ir Meksikos ekonominius santykius. Verta stebėti ir palyginamąjį Meksikos akcijų biržos IPC indeksą.

Ponios Clinton pergalės atveju, galimas biotechnologijų, finansų ir ginklų gamybos bendrovių akcijų smuktelėjimas. Demokratų kandidatė yra pasisakusiu už šių sektorių reguliavimo sugriežtinimą.

Kaip visada, jei rinkimų baigtis sukels rinkose neaiškumą, nuo nežinomybės investuotojai gali pulti slėptis po jena, auksu bei vyriausybių obligacijomis.

20:03 Amerikiečiai į rinkimus traukia niūriai nusiteikę

Nauja apklausa, kurią atliko „Morning Consult“ ir „Politico“, rodo, kad amerikiečiai prie balsadėžių traukia anaiptol ne puikiai nusiteikę.

Iš esmės tik ketvirtadalis apklaustųjų sakė esantys patenkinti tuo, kad eina į rinkimus, o 85% pareiškė tiesiog norintys, kad viskas kuo greičiau baigtųsi.

VŽ analizę, kodėl JAV piliečius išvargino šiųmetė prezidento rinkimų kampanija, rasite ČIA.

infogr.am::f3ae5475-f96e-498d-995c-9303e2c5f8b7

19:22 Piliečių teisių gynėjai: po chaotiškos kampanijos – rinkimų chaosas

JAV nacionalinė rinkėjų „karštoji linija“ antradienio rytą Amerikos laiku, kai prasidėjo balsavimas, jau sulaukė kelių tūkstančių piliečių skundų dėl trikdžių balsuojant. Piliečių balsavimo teises ginančių grupių organizacija, kurią cituoja „The Guardian“, teigia, kad nuo ryto yra bombarduojama skambučiais – amerikiečiai skundžiasi tiek įvairių asmenų agresyvaus elgesio balsavimo vietose, tiek lūžinėjančiomis elektroninėmis balsavimo sistemomis. Kai kurie žmonės esą apskritai nesusigaudo, kur balsuoti.

Ypač daug nerimą keliančių pranešimų „karštąja linija“ gaunama iš Floridos, valstijos, kurioje laukiama ypač intensyvios kandidatų kovos. Viename iš valstijos miestų esą asmuo atsisakė palikti balsavimo vietą, tuo sukeldamas grėsmę aplinkiniams, kitur asmenų grupė taip pastatė savo automobilius, kad prie rinkimų apylinkės negalėjo privažiuoti kiti rinkėjai.

„The Leadership Conference on Civil and Human Rights“, didelė JAV asociacija, vienijanti mažesnes piliečių teisių gynimo organizacijas, teigia, kad rinkimų trikdžiai šiuose rinkimuose – itin dažni, o patys rinkimai – vieni labiausiai chaotiškų per keletą pastarųjų dešimtmečių.

18:50 Tikslas – 270 rinkikų balsų

Kad taptų 45-uoju JAV prezidentu, Hillary Clinton arba Donaldas Trumpas turi surinkti 270 rinkikų kolegijos balsų. Iš viso rinkikų kolegiją sudaro 538 nariai.

Kiekviena valstija turi jai priskirtą rinkikų balsų skaičių, iš esmės pagrįstą valstijos gyventojų skaičiumi. Daugiausia rinkikų balsų turi Kalifornija – 55. Septynios valstijos – Aliaska, Delaveras, Montana, Šiaurės Dakota, Vermontas ir Vajomingas – turi tik po tris rinkikų balsus. Vašingtonui (Kolumbijos apygarda) irgi tenka trys rinkikų balsai.

Kaip renkamas JAV prezidentas ir kodėl šalyje susiklostė tokia sudėtinga rinkimų sistema, skaitykite ČIA.

18:34 Dėmesys – svyruojančioms valstijoms

Iš 50-ies valstijų šiąnakt (Lietuvos laiku) daugiausia dėmesio sulauks kelios vadinamosios svyruojančios valstijos, kuriose atotrūkis tarp abiejų kandidatų į prezidentus – itin menkas: tai Florida (29 rinkikų balsai), Ohajas (18), Šiaurės Karolina (15), Pensilvanija (20), Mičiganas (16).

Jei p. Trumpas pralaimi bent dviejose iš trijų didelių valstijų – Floridoje, Mičigane ar Pensilvanijoje – tai beveik įteikia pergalę p. Clinton į rankas. Taip pat p. Trumpas privalo išlaikyti persvarą tradiciškai respublikonams palankioje Arizonoje (11 rinkikų balsų), kur jo atotrūkis nuo p. Clinton pastarosiomis savaitėmis sumažėjo.

18:15 Trumpas apie išankstinį balsavimą: „Gerai, labai gerai“

nuotrauka::2 right

Respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas savo balsą atidavė Manheteno rinkimų apylinkėje, į ją atvykęs drauge su žmona Melania Trump.

Prieš balsuodamas jis paaukojo kepinių pardavėjams, įsikūrusiems mokykloje, kurioje įrengta balsavimo apylinkė. Žurnalistai klausė p. Trumpo, kokių vėliausių žinių jo kampanijos organizatoriai turi iš svyruojančių valstijų, kuriose vyko išankstinis balsavimas.

„Labai gerai, viskas labai gerai. Tiesiog labai gerai, apskritai kalbant“, - p. Trumpo atsakymą cituoja „The Guardian“.

Į klausimą, už ką balsavo, p. Trumpas atsakė: „Sunkus pasirinkimas.“

16:39 Clinton – susikuklinusi, Trumpas tikisi neiššvaistęs laiko

nuotrauka::1 left

Anksti ryte savo apylinkėje Niujorko valstijoje savo balsą atidavė demokratų kandidatė p. Clinton.

„Tai nusižeminti verčiantis jausmas, nes žinau, kiek daug tai (dalyvavimas rinkimuose – VŽ), atneša atsakomybės. Tiek daug žmonių laukia šių rinkimų rezultatų, jų reikšmės mūsų šaliai ir aš padarysiu viską, ką galiu, jei man pasiseks šiandien laimėti“, - sakė p. Clinton.

Ponas Trumpas kol kas savo valios nepareiškė, tačiau ryte jis dalyvavo televizijos laidoje, kurioje pareiškė, kad jeigu jis nelaimės, bus „išvaistęs daug laiko, pinigų ir energijos“.

16:28 Iš anksto balsavo rekordinis kiekis žmonių

Rinkimų apylinkės Lietuvos laiku užsidarys naktį, trečiadienį rytą Amerika jau turėtų žinoti naująjį savo prezidentą.

Pirmosios nedidelės Naujojo Hampšyro gyvenvietės – keliasdešimt rinkėjų atidavė savo balsus iš karto po vidurnakčio. Šiame balsavime geriau sekėsi respublikonų kandidatui p. Trumpui. Vėliau balsavimo apylinkės atsidarė Konektikuto, Indianos, Kentukio, Meino, Naujojo Hampšyro, Naujojo Džersio, Niujorko, Vermonto ir Virdžinijos valstijose. Kai kuriose vietovėse pranešta apie nusidriekusias ilgas rinkėjų eiles prie balsadėžių.

Visą rinkimų tvarkaraštį galite rasti ČIA.

Durhamo apygardoje Šiaurės Karolinoje pranešta apie elektroninės balsavimo sistemos problemas, kurios privertė grįžti prie tradicinio balsavimo metodo.

Daugelyje valstijų (37 iš 50) įstatymai numato galimybę balsuoti iš anksto. Šiemet šia galimybę pasinaudojo rekordinis skaičius rinkėjų – per 42 mln. Tikimasi, kad antradienį prie balsadėžių ateis dar daugiau nei 130 mln. JAV piliečių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku