Verslo optimizmas paaugo, išskyrus prekybininkų

Publikuota: 2017-11-02

Per metus verslo optimizmas išaugo beveik visuose pagrindiniuose Lietuvos verslo sektoriuose. Tačiau vartotojai savo ateitį vertina prasčiau.

Tokią tendenciją rodo Statistikos departamento paskelbtas šių metų spalio ekonominių vertinimų rodiklis.

Jis spalį siekė 1 ir buvo 4 proc. punktais didesnis nei tuo pat metu pernai. Palyginti su šių metų rugsėju, rodiklis sumažėjo 3 proc. punktais.

Piką ekonominių vertinimų rodiklis buvo pasiekęs 2007-ųjų balandį (18), o žemiausiame taške atsidūrė 2009 sausį (-44).

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak statistikų per metus paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis padidėjo 9, pramonės – 4, statybos – 2 proc. punktais. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 3, prekybos – 1 proc. punktu.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="cca8d979-2bd3-4aea-9cee-1579a53a6139" prefix="Br8" format="interactive" title="2017 m. spalio ekonominių vertinimų rodiklis"]

Paslaugos

Optimistiškiausiai nusiteikęs, palyginti su 2016 m. spaliu, buvo paslaugų sektorius. Čia rodiklis didėjo 9 proc. punktais. Dauguma apklaustų vadovų teigė, kad kainų didinti nežada.

Tiesa, palyginti su rugsėju, pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 2 proc. punktais. Tam įtakos turėjo blogesnė teikiamų paslaugų paklausos prognozė artimiausiems mėnesiams: 30% apklaustų įmonių vadovų manė, kad paklausa padidės, 10% – kad sumažės (rugsėjo mėn. – atitinkamai 33 ir 6%).

Didžiausias paklausos mažėjimas numatomas apgyvendinimo, kelionių agentūrų, ekskursijų organizatorių, nekilnojamojo turto operacijų bei pastatų aptarnavimo ir kraštovaizdžio kūrimo veiklos įmonėse.

Spalį teikiamų paslaugų paklausos augimo tempas išliko panašus kaip ir praėjusį mėnesį: 26% respondentų nurodė, kad paklausa padidėjo, 6% – kad sumažėjo (rugsėjo mėn. – atitinkamai 28 ir 9%). Pasak daugumos (72%) įmonių vadovų, jų įmonės verslo padėtis per pastaruosius mėnesius nesikeitė, 22% – atsakė, kad ji gerėjo, 6% – kad blogėjo (rugsėjo mėn. – atitinkamai 70, 23 ir 7%).

Artimiausiais mėnesiais 27% apklaustų paslaugų sektoriaus įmonių vadovų planavo priimti naujų darbuotojų, bet beveik du trečdaliai (63%) darbuotojų skaičiaus keisti neketino. Teikiamų paslaugų kainų didėjimą artimiausiu metu prognozavo 10% apklaustųjų, 4% – mažėjimą, 86% – kainų keisti neplanavo.

Pramonė

Pramonės įmonių vadovų apklausa parodė, kad per metus šio sektoriaus pasitikėjimo rodiklis didėjo 4 proc. punktais: nuo -8 iki -4.

Palyginti su rugsėju, rodiklis sumažėjo 4 proc. punktais. Tam įtakos turėjo pesimistiškesnė produkcijos gamybos prognozė: per artimiausius mėnesius produkcijos gamybą ketino mažinti 17% apklaustų įmonių vadovų, didinti – 26% (prieš mėnesį – atitinkamai 12 ir 33%).

Pablogėjo ir gaminių eksporto prognozė: 13% įmonių vadovų prognozavo eksporto mažėjimą, 23% – augimą (prieš mėnesį – atitinkamai 11 ir 28%). Dauguma (75%) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 16% – planavo didinti.

Tačiau tiek pramonės produkcijos gamyba, tiek paklausa padidėjo: 34% respondentų teigė, kad produkcijos gamyba per praėjusius 3 mėnesius padidėjo, 13% – kad sumažėjo (prieš mėnesį – atitinkamai 29 ir 20%).

Gaminamos produkcijos paklausos padidėjimą nurodė 38% apklaustų įmonių vadovų, 12% nurodė sumažėjimą (prieš mėnesį – atitinkamai 29 ir 12%).

Statyba

Per metus šio sektoriaus pasitikėjimo rodiklis padidėjo 2 proc. punktais: nuo -31 iki -29. Tam įtakos turėjo optimistiškesnė darbuotojų skaičiaus prognozė artimiausiems mėnesiams.

12% vadovų prognozavo darbuotojų skaičiaus didėjimą, 28% – mažėjimą (prieš metus – atitinkamai 7 ir 28%). Geresnė ir statybos darbų užsakymų prognozė: užsakymų padaugėjimo artimiausiais mėnesiais tikėjosi 10% apklaustų įmonių vadovų, 25% – prognozavo, kad užsakymų mažės (prieš metus – atitinkamai 8 ir 28%). Dauguma (79%) respondentų prognozavo, kad statybos darbų kainos nesikeis, 19% – kad didės.

Tačiau statybos darbų apimties pokyčių vertinimas, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, blogesnis: 25% apklaustų įmonių vadovų sakė, kad statybos darbų padaugėjo, 11% – nurodė, kad sumažėjo (prieš metus – atitinkamai 30 ir 11%).

Statybos darbų paklausos vertinimas panašus kaip ir prieš metus: 57% įmonių vadovų statybos darbų paklausą vertino kaip pakankamą, 42% – kaip blogą (prieš metus – atitinkamai 59 ir 41%).

Prekyba

Per metus mažmeninės prekybos sektoriaus atstovų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 1 proc. punktu.

O per mėnesį tendencijos pasikeitė nežymiai: spalį 15% prekybos įmonių teigė, kad jų verslo padėtis pagerėjo, 10% – kad pablogėjo (prieš mėnesį – atitinkamai 15 ir 9%). Šiek tiek sumažėjo įmonių vadovų, kurie per artimiausius mėnesius prognozavo, jog jų verslo padėtis pagerės: kad pagerės nurodė 17%, kad pablogės – 9% (rugsėjo mėn. – atitinkamai 18 ir 9%).

Didesnė dalis įmonių planavo įsigyti daugiau prekių, skirtų parduoti: kad įsigis daugiau prekių teigė 22% apklaustų įmonių, kad mažiau – 11% (rugsėjo mėn. – atitinkamai 17 ir 11%).

Darbuotojų skaičiaus dauguma (76%) apklaustų įmonių vadovų keisti neketino, 16% – numatė priimti naujų. Parduodamų prekių kainas didinti planavo 5% įmonių vadovų, bet dauguma (94%) jų keisti neketino.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku