Ekonomistai mokesčių pokyčius vertina palankiai, bet turi pastabų

Publikuota: 2017-08-03
VŽ koliažas.
VŽ koliažas.

Ekonomistai tegiamai vertina Vyriausybės pateiktus mokesčių sistemos pakeitimus, tačiau turi ir pastabų. Ypač smarkiai jiems kliūva lengvatiniai PVM tarifai.

„Dauguma Vyriausybės pasiūlymų logiški, nedaug skiriasi nuo anksčiau išsakytų idėjų ir neblogai atitinka įvardijamus pagrindinius tikslus – mokestinėmis priemonėmis prisidėti prie ekonomikos našumo augimo ir mažinti pajamų nelygybę “, - vertina Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ Vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas.

Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors' foum“ vykdomoji direktorė, teigiamai vertina Vyriausybės siekį paprastinti smulkaus verslo apmokestinimą, NPD dydžio ir MMA sulyginimą, siekį neberiboti LEZ veiklų, tačiau turi pastabų dėl visuotinio NT mokesčio ir „Sodros“ lubų.

„Iš esmės (mokesčių pertvarką – VŽ) vertiname palankiai, bet pasakius A reikėtų pasakyti ir B, tad turėtume galvoti apie „Sodros“ įmokų apjungimą bei „lubų“ mažinimą kitais metais, tuomet iš mūsų tikrai bus daugiau pagyrų“, – sako ji.

Gitanas Nausėda, banko SEB prezidento patarėjas ir vyriausiasis ekonomistas, apibendrina, jog siūlomi mokesčių pakeitimai savo esme nėra tokie radikalūs, kad galėtų būti vadinami reforma. Vis dėlto jau anksčiau pristatyti verslumo skatinimo ir investicinės aplinkos gerinimo sprendimai – pakankamai racionalūs.

Reikšmingiausiu jis vadina pelno mokesčio lengvatos technologiniam atsinaujinimui didinimą iki 100%, antrasis pagal svarbą - pelno mokesčio išradimų komerciniam naudojimui mažinamas iki 5%, trečioje vietoje lieka „Sodros“ įmokų lubos.

„Tik nežinau, ar pakeitimų pakaks technologinio atsinaujinimo lūžiui sukelti. Visgi reikia sutikti, kad pelno mokesčio lengvatos technologiniam atsinaujinimui padidinimas nuo 50% iki 100% yra pakankamai esminis pakeitimas. Kalbant apie išradimų komercializavimą (pelno mokestis išradimų komerciniam naudojimui mažinamas nuo 15% iki 5% - VŽ), atsižvelgiant į kol kas labai nežymų mastą, galbūt labai ryškaus pokyčio ir nežada. O „Sodros“ įmokų lubos – vėlgi, jos nustatytos labai aukštos ir nutaikytos į labai didelius atlyginimus, kokie Lietuvoje mokami ne daugeliui darbuotojų. Todėl lubų buvimas sukuria daugiau regimybę, nors, kaip paskaičiavo Prezidentė, ir 40 mln. Eur dėl to netenkama“, - sako p. Nausėda.

Žemesnės „Sodros“ lubos skatintų investicijas

Pono Grajausko nuomone, neapmokestinamos reinvesticijos į technologinį atsinaujinimą, 5% pelno tarifas išradimams komercializuoti bei mokestinės atostogos pradedančiam verslu turėtų prisidėti prie ūkio našumo ir ekonomikos struktūros transformacijos į į aukštesnės pridėtinės vertės gamybą bei paslaugas.

„Tik nereikia užmiršti, kad mokestinės priemonės yra tik pagalbinės. Užkurti našesnę ekonomiką gali tik švietimo sistemos reforma - jei nebus potencialo, nebus ir ką mokesčiais paskatinti“, - pabrėžia p. Grajauskas.

Be to, lieka atviras klausimas, kas bus apibrėžta kaip technologinis atsinaujinimas, į kurį investuojant būtų galima nemokėti pelno mokesčio.

„Panaši, tik mažesnė lengvata ir šiandien galioja, tačiau kriterijų yra tiek daug ir tokių sudėtingų, kad įmonės ja beveik nesinaudoja. Kad paskata būtų veiksminga, reikalingi apgalvoti, verslui patrauklūs ir įveikiami kriterijai“, - atkreipia dėmesį ekonomistas.

Vyriausybė, siekdama pritraukti užsienio investicijų, siūlo įvesti 120 vidutinių darbo užmokesčių per metus „Sodros“ įmokų lubas - įmokų nereikėtų mokėti nuo didesnės nei 8.200 Eur atlyginimo (iki mokesčių) dalies.

Ponas Nausėda į pastarąjį sprendimą žvelgia ne per dabarties prizmę, bet vertina, kokias sąlygas jis gali sukurti ateityje dirbsiančiam verslui ir ateisiantiems investuotojams, būtent su didelę pridėtinę vertę kuriančiomis technologijomis ir kurs gerai apmokamas darbo vietas. Tačiau į klausimą, ar sprendimas pakankamas, kad taptų užsienio investicijų paskata, ekonomistas atsako, jog lubos be galo aukštos ir toks sprendimas pro forma egzistuos, tačiau netiki, kad sukeltų esminį susidomėjimą Lietuva kaip investicijų poligonu.

„Palankiai vertiname tai, kad ruošiamasi skatinti inovacijas. Kaip bus nuspręsta dėl detalių dar pamatysime, bet rezultatas turėtų būti neblogas“, – tikina p. Skyrienė.

Tačiau investuotojų asociacijos vadovę „labai neramina“ „Sodros“ įmokų lubų klausimas. Pasak p. Skyrienės, jei jau siūloma taikyti lengvatą investicijoms į inovacijas, derėtų prie to pridėti ir „Sodros“ lubų mažinimą.

„Jei galvojama apie inovacijų lengvatą, be „Sodros“ lubų ji bus gera, bet lubos tikrai paskatintų aukštesnių atlyginimų investicijas Lietuvoje“, – įsitikinusi vadovė.

10 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per mėnesį (120 VDU per metus) riba, kurią siūlo Vyriausybė, pasak p. Skyrienės, yra per didelė. Tikslingiau būtų ribą nustatyti nuo 6 vidutinių mėnesio atlyginimų 2018-aisiais ir mažinti ją ilgainiui link 4 VDU. Vadovė pažymi, kad per aukštai nustatytos lubos gali diskredituoti visą „Sodros“ lubų idėją.

„Įves, nebus jokio efekto ir tada sakys: „matot, neveikia“, – teigia ji.

„Pasiūlymus dėl lubų tarsi ir žadama teikti, tačiau iš Seimo girdime nevisai palaikančių komentarų“, – apie galimybę tokių korekcijų sulaukti kitais metais svarsto p. Skyrienė.

Visuotiniam NT mokesčiui - taip, PVM lengvatoms - ne

Vyriausybė siūlo didinti brangaus nekilnojamojo turto apmokestinimą, tačiau „Investors' forum“ vykdomoji direktorė atkreipia dėmesį, kad būtų laikas nebeskaidyti apmokestinamo turto į brangų ar nebrangų, taip pat neturėtų būti kalbama ir apie pirmą būstą ar ne pirmą.

„Galvojame, kad būtų laikas įvesti normalų visuotinį turto mokestį. Orientuojamasi į brangų turtą, kalbama apie pirmojo būsto neapmokestinimą, bet manome, kad tai nėra teisingas požiūris. Turėtų būti visuotinis mokestis“, – teigia ji.

Paliekama galioti PVM lengvata, nors ir mažesnė, nei anksčiau, asociacijos vadovės per daug nedžiugina. Jos taikymas viešbučiams jai nekliūna, tačiau šildymo lengvatos prasmingumo p. Skyrienė neįžvelgia.

„Mes ilgai kalbame, kad PVM mokesčio lengvatų turėtų nebūti, arba jos turėtų būti labai aiškiai pagrįstos. Manome, kad viešbučių paslaugos yra praktiškai eksportas, todėl kritikos neišsakėme“, – sako ji. Tiesa, lengvatos šildymui, jos nuomone, galėtų ir nelikti.

„Ką padarysi, politikų požiūriu yra kitaip, bet tai nėra mūsų prioritetinė sritis“, – teigia ji.

Ponas Grajauskas lengvatinius PVM tarifus kai kurioms ūkio veikloms vadina ekonomiškai ir strategiškai mažiausiai pagrįstais siūlymais.

„Mokesčių lengvatos gali būti taikomos, tačiau jos privalo turėti aiškius tikslus ir būti itin gerai pagrįstos. Jei klausimų dėl lengvatų reinvesticijoms ar išradimų komercializavimui nekyla – taip siekiama prisidėti prie didesnės pridėtinės vertės, nuo kurios priklauso šalies ekonomikos ateitis, tai lengvatinis PVM tarifas pavėžėjimo paslaugoms ar šildymui – sunkiai suprantamas“, - kalba ekonomistas.

Jo nuomone, tokie siūlymai turi politinę, o ne ekonominę potekstę, nors socialines problemas būtų išmintingiau spręsti kitais būdais remiant žmones, kuriems trūksta pajamų susimokėti už centralizuotą šildymą ar kelionę miesto transportu.

„Galėčiau suprasti nebent PVM lengvatą vaistams, nes vaistai Lietuvoje brangūs, daugiausia juos vartoja pagyvenę, pensinio amžiaus žmonės su kukliomis pajamomis. Bet gal tokiu atveju būtų geriau ieškoti būdų didinti pensijas?“, - svarsto p. Grajauskas.

Jo nuomone, nuskambėjusi idėja ateityje nuo 21% iki 18% sumažinti pagrindinį PVM tarifą, yra gana pavojinga ir, tikina, paliktų nemažą skylę šalies biudžete.

„PVM yra pagrindinis šalies biudžetą formuojantis mokestis – trečdalis biudžeto surenkama iš PVM. 3 proc. punktai yra labai daug – apie 450 mln. Eur. Kyla rimtas klausimas, iš kur, sumažinus PVM tarifą, Lietuva tokią sumą kompensuotų“, - įspėja ekonomistas.

Darbo mokesčių mažinimas

Ponas Nausėda labiausiai pasigenda darbo mokesčių mažinimo ne tik uždirbantiems MMA, bet ir vidurinei klasei, t.y., bent jau iki 2.500 Eur/mėn. uždirbantiems žmonėms.

„To nebuvo padaryta, iš esmės jiems niekas nesikeičia nei vienu euru, kadangi NPD mechanizmas išsijungia gaunant daugiau nei 1.000 Eur atlyginimą. Ir tuomet NPD šiems darbuotojams netaikomas, pensijos įnašas „Sodrai“ nenubraukiamas, o jei ir kažkurioje vietoje nauda „Sodros“ sąskaita pagerinama, ją prisiima darbdavys“, - sako ekonomistas.

Pasak jo, jei tai būtų esminė reforma, tai matyt, tektų ieškoti priemonių, kaip sukurti finansines prielaidas ir sumažinti vidurinei klasei tenkančią mokestinę naštą. O prielaidas galima sukurti įvairiai, pavyzdžiui, per netiesioginių mokesčių, akcizų, ir gal net PVM didinimą, taip pat per kapitalo ar NT didesnį apmokestinimą.

„Nei viena šių priemonių nebūtų populiari ir sulauktų dviprasmiškų reakcijų visuomenėje, tačiau tada bent jau galėtumėme kalbėti apie iš tikrųjų vykdomą reformą, nes tai reikštų reikšmingą mokesčių struktūros pasislinkimą“, - teigia p. Nausėda.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Verslo įspėjimai Th. May griežtėja Premium

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, prašo daugiau laiko deryboms su Briuseliu dėl galimų...

Pramonė
2019.02.14
Tyrimas: „Brexit“ be susitarimo Vokietijai kainuotų 100.000 darbo vietų 8

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos be susitarimo, vadinamasis „kietas Brexit“ (angl. hard...

Verslo aplinka
2019.02.11
Burbulai Kinijoje: ekonominių problemų naujojoje supergalybėje išvengti nepavyks Premium 11

Kas atsitinka, kai nekilnojamojo turto vystytojas, norėdamas atsikratyti vis besikaupiančio inventoriaus,...

Verslo klasė
2019.02.09
Siūlys uždrausti politikams būti viešųjų pirkimų komisijose 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateiks Seimui įstatymų pataisas, kurios numatys draudimą valstybės politikams...

Verslo aplinka
2019.01.31
Prognozės šiemet kabo „ant siūlo“ 5

Lietuvos ekonomikos augimas 2018 m. viršijo prognozes ir buvo kiek spartesnis – šalies bendrasis vidaus...

Verslo aplinka
2019.01.31
Lietuvos BVP 2018 m. paaugo 3,6% 22

Praėjusiais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidėjo 3,6%, pranešė Statistikos...

Verslo aplinka
2019.01.30
Vyriausybė nepritarė PVM lengvatai maistui 4

Ministrų kabinetas nesutiko su Seime gimusia iniciatyva nustatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2019.01.30
Svarsto, ar dar plačiau atverti vartus „fintech“ įmonėms Premium 8

Įtakingi valdantieji politikai nėra tikri, ar verta skubėti priimti pataisas dėl vairuotojo pažymėjimo...

Verslo aplinka
2019.01.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau