Lietuvos konkurencingumo indeksas – itin žemas

Publikuota: 2017-02-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Tarp 264 Europos Sąjungoje esančių regionų Lietuva, kuri kol kas yra traktuojama kaip vienas regionas, pagal konkurencingumo indeksą tėra tik 194 vietoje ir lenkia tik praktiškai visus Bulgarijos ir Rumunijos bei daugelį Graikijos regionų, bet atsilieka nuo kaimyninių Estijos, Latvijos bei daugumos Lenkijos regionų.

Antradienį Europos Komisija (EK) paskelbė 2016-aisiais atlikto ES regionų konkurencingumo indekso tyrimo rezultatus. „Regiono konkurencingumas – gebėjimas regione sudaryti patrauklias ir tvarias sąlygas įmonėms ir žmonėms gyventi ir dirbti. Regionų konkurencingumo indeksas padeda nustatyti regionų pranašumus ir trūkumus, taip pat investavimo prioritetus rengiant regionų vystymosi strategijas“, – pranešė EK.

Visa Lietuva, kaip, beje, ir Latvija bei Estija, ES yra vertinama kaip vienas regionas, nors dauguma kitų Bendrijos valstybių yra suskirstytos į kur kas smulkesnius regionus. Tik nuo 2020 m. Lietuva bus „perskirta“ į dvi dalis – Vilniaus regionas ir visos likusios apskritys.

Remiantis šiuo metu EK paskelbtu ES regionų konkurencingumo indekso tyrimo rezultatais, Lietuva iš viso surinko tik 34 balus iš 100-to galimų. Europos regionų konkurencingumo indekso vidurkis – 55 balai. Kuo aukštesnis balas, tuo geresnis atitinkamo regiono išsivystymas ir konkurencingumas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Visa ES suskirstyta į 263 regionus, tarp jų Lietuva pagal paskelbtą Regionų konkurencingumo indeksą užima tik 194-ą vietą.

„Lyginant su kitų 15-a regionų, kurių bendrasis vidaus produktas, tenkantis vienam gyventojui yra panašus, Lietuva prasčiausiai įvertinta pagal verslo išsivystymo, sveikatos ir infrastruktūros rodiklius“, – rašoma EK pranešime spaudai.

Corina Cretu, už regioninę politiką atsakinga EK narė, komentuodama tyrimo rezultatus, sakė: „Šis indeksas yra itin naudinga priemonė geresnei politikai kurti. Taip stiprinamos Komisijos pastangos sanglaudos politikos investicijomis remti struktūrines reformas ir didinti ES regionų inovacijų diegimo pajėgumus. Kiekvienas regionas unikalus, todėl teikiame jų poreikiams pritaikytą paramą, kad suteiktume jiems galių ir padėtume išnaudoti savo pranašumus bei potencialą, ypač pagal mūsų regionines pažangiosios specializacijos strategijas.“

2010 m. sukurtas ir kas trejus metus skelbiamas regionų konkurencingumo indeksas grindžiamas Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulinio konkurencingumo indekso sudarymo metodu. Šį indeksą sudaro 11 esminių rodiklių, apibūdinančių įvairius konkurencingumo aspektus.

Vertinant kiekvieną regioną yra atsižvelgiama į tai, kaip jame veikia institucijos, koks jo makroekonominis stabilumas, kokia infrastruktūra, kaip jame užtikrinama sveikatos apsauga ir suteikiamas pagrindinis ugdymas, kokios galimybės gauti aukštąjį mokslą ir mokytis visą gyvenimą, koks darbo rinkos efektyvumas, koks rinkos dydis, taip pat – kokia yra atitinkamo regiono technologinė parengtis, verslo išsivystymas jame bei kaip plačiai regione yra taikomos inovacijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku