Lenkija ir Čekija atsirieks daugiau nei pusę infrastruktūrai skiriamų ES lėšų

Publikuota: 2017-02-18
Kacper Pempel („Scanpix“/„Reuters“) muotr.
svg svg
Kacper Pempel („Scanpix“/„Reuters“) muotr.

Kredito reitingų ir rinkos tyrimų bendrovė „Moody‘s“ skaičiuoja, kad 2014-2020 m. Vidurio ir Rytų ir Europos šalių infrastruktūros projektams iš ES struktūrinių ir sanglaudos fondų skirta 182,7 mlrd. Eur. Didžiąją šių lėšų dalį susiurbs Lenkija, Čekija, Rumunija ir Vengrija.

Einamojo finansavimo periodo suma yra kiek didesnė nei atitinkamos paskirties finansavimas 2007-2013 m., kai jis siekė 168 mlrd. Eur. Tačiau tai nereiškia, kad einamuoju finansavimo periodu bus daugiau ir investuojama. Bendras investicijų į infrastruktūrą dydis priklausys nuo šalių (regionų ir nacionalinės valdžios) gebėjimų įsisavinti lėšas, sako „Moody‘s“ atstovai.

Jie skaičiuoja, kad didžiausias biudžetas skirtas Lenkijai – 76,9 mlrd. Eur. Ji kartu su Čekija susiurbs apie 52% visos Vidurio ir Rytų ir Europos šalių infrastruktūros projektams skirtos sumos.

Rumunija ir Vengrijai atiteks maždaug 44 mlrd. Eur, kas sudaro apie 23% visos sumos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Slovakija, Kroatija, Lietuva, Latvija, Estija ir Slovėnija bendrai pretenduoja į ketvirtadalį visos numatytos sumos.

„Moody‘s“ priduria, kad atotrūkis infrastruktūros srityje tarp mūsų regiono šalių yra didžiulis. Bet šalių vietos ir nacionalinės valdžios atstovai užuot ėmęsi būtinų žingsnių, reikalingų mažinant atotrūkį ir kamšant infrastruktūros skyles, demonstruoja kitokį požiūrį. Jie siekia užsitikrinti lėšas, o investicijų planavimą palieka vėlesniam etapui.

Kompanija taip pat priduria, kad 2007-2015 m. vidutinės metinės mūsų regiono šalių išlaidos infrastruktūrai vidutiniškai siekė nuo 1,2% iki 2,5% nacionalinio BVP.

„Nors regionų ir nacionalinė valdžia turės prisidėti prie infrastruktūros projektų įgyvendinimo, toks bendras su ES finansavimas neturėtų labai įtempti jų biudžetų artimiausioje ateityje ir tikriausiai turės tik kuklų poveikį šalių kredito reitingams”, – komentuoja Gjorgji Josifov, „Moody‘s“ Europos Viešojo sektoriaus analitikas ir asistuojantis Viceprezidentas.

infogr.am::investicijos_i_infrastruktura_virurio_europoje

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku