Azijos finansų forumo centre – protekcionizmas

Azijos Davosu vadinamame forume susirinkę ekspertai iš viso pasaulio kaip vieną didžiausių rizikų mato protekcionizmą. Be to, akylai stebima nekilnojamojo turto (NT) rinka bei potencialus jos burbulas, dėmesys atkreipiamas ir į blogas bankų paskolas.
Azijos sostine tituluojamame Honkonge sausio 16-17 dienomis vyko svarbiausių ekonomikos ir verslo renginių Azijos finansų forumas. Populiariai Azijos Davosu vadinamas renginys kasmet sulaukia daugiau kaip 2.000 dalyvių iš viso pasaulio: bankininkų, įmonių vadovų, vertybinių popierių rinkos atstovų, investicinių fondų vadovų. Lankiausi jame pirmą kartą.
Šiais metais forume vyravo kelios esminės temos: Kinijos ekonomikos augimas ar ji augs, kokiu tempu ir JAV politika su Donaldu Trumpu prieššakyje bei Europos Sąjungos ir Didžiosios Britanijos skyrybos.
Dauguma forumo pranešėjų įsitikinę, jog Kinijos ekonomika išlaikys dabartinį augimo tempą apie 6,5%. Didžiausiomis grėsmėmis pasaulio ekonomikai įvardijami protekcionizmas (taip mano 36% interaktyvioje renginio apklausoje balsavusiųjų forumo dalyvių). Taip pat nekilnojamojo turto burbulo sprogimas (20%), bankų sektoriaus blogųjų paskolų portfelio augimas (18%).
Rinkdami patraukliausią valstybę, regioną investicijoms 2017 m., 38% respondentų nurodė, kad tai Kinija, ketvirtadalis išskyrė JAV, 15% nurodė Pietryčių Aziją. Patraukliausiu sektoriumi investicijoms įvardytos telekomunikacijos ir IT. Taip nurodė 23% forumo dalyvių. Antroje vietoje biotechnologijos ir sveikatos apsauga (19%), trečioje žalioji industrija ir su ja susiję sektoriai (16%).
Forume dalyvaujantis vienas žinomiausių pasaulio ekonomistų dr. Mohamed El-Erian įžvelgė JAV dolerio stiprėjimo galimybes. Jo manymu, dolerio stiprėjimą lemtų ne tiek JAV ekonomikos augimas, kiek atsvaros šiai valiutai nebuvimas. Euras bei Japonijos jena nėra patrauklios valiutos investuotojams.
Atkreiptas dėmesys ir į pasaulyje augančią turto nelygybę, kuri skatina pykčio visuomenių (angl. anger societies) formavimąsi. Anot dr. Mohamed El-Erian, pastarosios parodė savo galią, balsuodamos Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES klausimu bei renkant JAV prezidentą. Jam pritarė ir kitas garsus ekonomistas Raghuramas Rajanas, paskatinęs stebėti technologijų vystymąsi ir jų galimą grėsmę darbo vietoms visame pasaulyje. Pasak jo, pernelyg didelis dėmesys technologijoms gali paskatinti masinius darbuotojų atleidimus tuose sektoriuose, kur žmogiškoji darbo jėga bus nebeefektyvi. Masiniai atleidimai neabejotinai paveiks ekonomiką.
Tad klausantis nuomonių Davose ir lyginant jas su skambančiomis Honkonke akivaizdu, kad pasaulio ekonomikos bei verslo elitas mąsto labai panašiai. Tiek čia, tiek ir ten pagrindinės temos yra pasaulio ekonomikos augimas, protekcionizmo grėsmė jam, nuogastąvimai dėl JAV politikos, artėjančių rinkimų pagrindinėse Europos Sąjungos valstybėse nenuspėjamumas bei Brexitas. Akivaizdu, kad tik laikas parodys, kaip pasaulis susitvarkys su visais šiais numatomais ir dar nematomais, bet artėjančiais iššūkiais.
Komentaro autorius Rytis Davidovičius, Lewben Group Azijos padalinio direktorius
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti