Už sėkmingus ir visaverčius metus!

Publikuota: 2016-12-30
Algimanto Kalvaičio nuotr.
Algimanto Kalvaičio nuotr.
Redakcijos nuomonė

Tirpstant paskutinėms 2016-ųjų valandoms, jau maga praverti 2017-ųjų uždangą ir mėginti bent kiek sudėlioti jų prognozes. Lietuvos bankas kitąmet mato 2,4% ūkio plėtrą – ji truputį pesimistiškesnė nei anksčiau, tiesa, nedaug – 0,5 procentinio punkto. Optimizmas buvo apkarpytas dėl mažiau, nei anksčiau prognozuota, augsiančio eksporto ir investicijų. Tam tikrų baimių neslepia pramonininkai: jie nuogąstauja, kad po neramių 2016-ųjų ir ateinančiais metais galima sulaukti iššūkių.

Populistinių jėgų stiprėjimas gali pateikti nemalonių staigmenų: protekcionizmo apraiškų, mažėjantį Europos patrauklumą investicijoms, neigiamų pasekmių gali pajusti ekonomikos augimas ir prekybos plėtra. Vargu ar kas šiandien imtųsi drąsiau prognozuoti ir geopolitikos vingrybes, nuspėti karštųjų planetos vietų likimą. Tomas Vasilevskis, Lietuvos verslo atstovybės Briuselyje vadovas, vardija aplinkybes, kurios kitąmet reikš ir verslo klimato „atšilimą“ ar „atšalimą“. Pasak jo, rinkimai Prancūzijoje ir Vokietijoje, „Brexit“ derybų proceso pradžia, naujosios JAV prezidento administracijos politika, Kinijos reakcija į rinkos ekonomikos statuso nesuteikimą, Rusijos veiksmai ir sankcijų režimo tęstinumas, imigracijos bangos į ES – visa tai darys milžinišką poveikį Europos teisėkūrai, prekybos sąlygoms ES ir pasaulyje, taip pat įmonių sprendimams dėl investicijų. Derybos dėl laisvosios prekybos sutarties su Kanada pasiekė finišą – teliko sutartį ratifikuoti Europos Parlamente ir nacionaliniuose parlamentuose, tačiau ilgai laukta laisvosios prekybos sutartis su JAV buksuoja. Telieka tikėtis, kad pasikeitus JAV prezidento administracijai procesas pajudės iš mirties taško. Iš tų dviejų susitarimų išloštų ES eksportuotojai ir, žinoma, Lietuva.

Lietuvos gyvenimą kitąmet nemaža dalimi lems nauja valdžia, kuriai vairą patikėjo rinkėjai, nusivylę politiniu elitu. Pirmieji valdančiųjų žingsniai jau sulaukė ir diskusijų, ir kritikos, ir pagyrimų – nelygu, kas ką vertino. Kol kas labiausiai kliūva į pirmą planą traukiami smulkūs darbai, kurių būtiniausiais prioritetais nepavadinsi, – greičiau ima noras gūžčioti pečiais. Tarsi šalyje nebūtų skubiai spręstinų klausimų, o tik tautiniai drabužėliai vaikams, fortepijonas Seime ir pan. Politologai valdančiajai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai žada glėbį problemų, kurias kels nepolitiškas elgesys ir polinkis narplioti antraplanius klausimus. Visa tai gali virsti tuščiomis apsukomis, niekur nevedančiais „pasišaudymais“, galiausiai – vidine valstiečių-žaliųjų krize. Panašu, kad kibirkštys gali įsižiebti tarp Seimo bei Vyriausybės – todėl jei pastaroji sulauks šviežių bulvių, gal pagyvens ir ilgiau. Naujoji valdžia, atidėjusi į šalį svarbiausius socialinio modelio projektus, tarp jų – ir Darbo kodeksą, privalės tesėti pažadą sutvarkyti darbo santykių reikalus iki vasaros vidurio. Žinoma, jei neįklimps į tautinių drabužių dizaino ar fortepijono spalvos aptarimą. Čia jau kaip lieps Kultūros komiteto pirmininkas...

Ekonomistai siūlo pagaliau ryžtis pradėti mokesčių sistemos pertvarką, juolab kad aplinkinės valstybės visais būdais mėgina pagerinti investicinį savo patrauklumą. „Lietuva tikisi, jog tai nutiks automatiškai, nes yra „savaime graži ir patraukli, todėl ko nors ypatingo jai daryti nereikia“, – žiniasklaidos puslapiuose ironizuoja ekonomistas Gitanas Nausėda, SEB banko prezidento patarėjas.

Tikėtis, kad Lietuva kitąmet riedės tik lygiu, neduobėtu keliu, sunkoka, tačiau siekti to turime visi. Palinkėkime vieni kitiems laimingų, prasmingų, sėkmingų, pačių nuostabiausių 2017 metų – kad siekiai būtų kilnūs, kad svajonės pildytųsi su kaupu!

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ar užteks parako iššūkiams nugalėti? 1

Pasaulyje, ypač – Europoje, 2018 m. senkant tiesioginėms užsienio investicijoms (TUI), Lietuva šiame...

Verslo aplinka
2019.01.23
2018-ųjų biudžeto pajamų planas įvykdytas su nedideliu kaupu 2

2018 m. valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų kiek daugiau nei prognozuota, skelbia Finansų ministerija.

Verslo aplinka
2019.01.21
Finansų ministras: taršius automobilius anksčiau ar vėliau teks apmokestinti Premium 45

Pernykštis biudžetas įvykdytas, viešieji finansai ir vėl pertekliniai, šešėlis mažėja, mokestinių reformų...

Verslo aplinka
2019.01.21
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Verslo aplinka
2019.01.18
Japonai branduolinę energetiką palieka Rusijai ir Kinijai Premium 2

Japonijos koncernas „Hitachi“, tikėtina, įšaldys savo dalyvavimą branduolinės elektrinės Velse, Jungtinėje...

Energetika
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 20

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Tarp Baltijos šalių didžiausia infliacija 2018 m. fiksuota Estijoje

Kainos Lietuvoje pernai pakilo mažiau nei Estijoje, bet daugiau nei Latvijoje.

Verslo aplinka
2019.01.11
Gyventojų skaičiaus mažėjimas sulėtėjo, Lietuvoje – 2,8 mln. žmonių 14

Lietuvoje šiuo metu gyvena 2,794 mln. žmonių, tai yra apie 14.900 mažiau nei praėjusių metų pradžioje. Tad...

Verslo aplinka
2019.01.11
Karaliaučiaus SkGD terminalas dujų tranzito kol kas nepakeis Premium 11

Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje įrengtas plūduriuojantis suskystintų gamtinių dujų importo terminalas...

Energetika
2019.01.08
Tikisi, kad Lietuva pasieks „Doing Business“ dešimtuką 1

Vyriausybė turi vilčių, kad jos siūlomos priemonės leis Lietuvai jeigu ne šiemet, tai bent kitąmet rudenį...

Verslo aplinka
2019.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau