Šapoka: sumažinus deficitą viešieji finansai bus valdomi apdairiau

Publikuota: 2016-12-16
Vilius Šapoka, finansų ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Vilius Šapoka, finansų ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Naujasis finansų ministras Vilius Šapoka tvirtina, kad Europos Komisija jau informuota apie tik šią savaitę pradėjusios dirbti septynioliktosios Vyriausybės priimtus sprendimus dėl kitų metų biudžeto deficito pamažinimo. Ministras tikisi, kad Seimas pritars tokiems Vyriausybės planams.

Penktadienį neeiliniame Seimo posėdyje surengtasis antrasis 2017 m. biudžeto svarstymas. Jo metu kalbėjęs p. Šapoka informavo, kad šį trečiadienį į savo pirmąjį posėdį susirinkusi Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė priėmė sprendimą pakoreguoti biudžeto projekto pajamų ir išlaidų eilutes bei gražinti jį Seimui galutinai apsvarstyti ir priimti.

Tarp Vyriausybės priimtųjų sprendimų – viešųjų finansų deficito mažinimas. Kabinetas siūlo, kad kitąmet deficitas neviršytų 0,7% bendrojo vidaus produkto (BVP), t.y. 0,1% mažiau nei buvo siūliusi ankstesnė, Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė, parengusi pirminį biudžeto projektą.

Be to, anot naujojo finansų ministro, 0,1% mažesnis nei planuotas pirmajame biudžeto projekte prognozuojamas ir kitų metų valdžios sektoriaus struktūrinis deficitas – jis sudarys apie 1,2% BVP.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Sumažinus viešųjų finansų deficitą viešieji finansai bus valdomi geriau ir apdairiau. Apie patobulintą biudžetą jau yra informuota Europos Komisija. Numatoma, kad iki 2019 m. bus pasiektas valdžios sektorius be deficito“, – Seimo nariams pranešė p. Šapoka.

Naujoji Vyriausybė įvertino visus Seime biudžeto projektui pateiktus pasiūlymus, tačiau absoliučią daugumą jų atmetė. „Siūlyta asignavimus padidinti daugiau kaip milijardu eurų“, – sakė finansų ministras.

Papildomus 44,5 mln. Eur ketinama skirti dėl krizės sumažintų senatvės pensijų ir valstybinių pensijų kompensavimui, kurį planuojama baigti metais anksčiau nei buvo numatyta. 17 mln. Eur bus papildomai skirta pedagogų algoms didinti, 3,1 mln. Eur – mokslinių tyrimų institutams ir universitetų mokslo darbuotojų užmokesčiui, 4,9 mln. Eur – Vidaus tarnybos statuto nuostatoms įgyvendinti. Papildomai 2 mln. Eur bus skirta Valstybės sienos apsaugos tarnybai – sienos su Rusija apsaugos sustiprinimui. 1 mln. Eur papildomai atiteks Užsienio reikalų ministerijai – ekonominei diplomatijai stiprinti. Dar apie 12 mln. Eur bus papildomai skirta įvairioms kitoms išlaidoms, įskaitant ir kai kurioms institucijoms – Valstybės saugumo departamentui, Viešųjų pirkimų tarnybai, Konkurencijos tarybai bei kitoms.

Ponas Šapoka patvirtino, kad kitų metų biudžete nėra numatytos išlaidos, skirtos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui pratęsimui. Jis pabrėžė, kad kitąmet savivaldybės turi teisę kompensacijoms šildymo kainos padidėjimo nepasiturintiems asmenims skirti papildomai šiemet surinktus 136 mln. Eur. Kartu „gali būti svarstomos ir kompensacijų mechanizmo įstatymo pataisos, kurios išplėstų asmenų, kuriems skiriamos tokios kompensacijos, ratą“.

Finansų ministras taip pat teigė, kad kitų metų biudžete nenumatyta lėšų nei Energetikos ministerijos naikinimui, nei Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų perkėlimo į Kauną procesams: „Pirmiausia bus atlikta labai detali visų pasekmių analizė, tik tuomet šiais klausimais bus priimami sprendimai. Kartu, jeigu bus priimti sprendimai naikinti ar perkelti ministerijas, tam bus numatyta lėšų biudžete.“

Patobulintame 2017 m. valstybės biudžeto projekte, palyginti su pirmuoju, dar Algirdo ankstesnės Vyriausybės parengtu variantu, pajamų planas, įskaitant Europos Sąjungos finansinę paramą, padidintas 0,5% arba 43 mln. Eur iki 8,519 mlrd. Eur. Valstybės biudžeto suplanuoti asignavimai, palyginus su pirmuoju projektu, padidinti tik 10 mln. Eur (0,11%) iki 9,077 mlrd. Eur.

Tad planuojami valstybės biudžeto asignavimai turėtų pajamas viršyti apie 550,3 mln. Eur.

Bet geresnis nei šiemet planuojamas savivaldybių biudžetų balansas, taip pat perteklinis „Sodros“ biudžetas bei subalansuotas PSDF biudžeto projektas nulems, kad viešųjų finansų deficitas kitąmet, tikimasi, sudarys apie 280 mln. Eur arba 0,7% BVP.

Taip pat nesmarkiai pataisyti 2017 m. „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetų projektai, kurie irgi bus svarstomi penktadienį neeiliniame Seimo posėdyje.

Kitų metų biudžetą Seimas, tikimasi, priims kitą savaitę.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku