Planuojamas viešųjų finansų deficitas – 280 mln. Eur

Publikuota: 2016-12-16
„Matton“ nuotr.
svg svg
„Matton“ nuotr.

Dėl kitų metų valstybės biudžeto priėmimo Seimas balsuos kitą ketvirtadienį, gruodžio 22 d. Kartu su valstybės biudžetu bus priimti „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetai.

Penktadienį Seimo posėdyje surengtas antrasis biudžeto svarstymas. Vilius Šapoka, finansų ministras, informavo, kad naujoji, Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė patobulino 2017 m. valstybės biudžeto projektą, kuriame palyginti su pirmuoju, dar ankstesnės Vyriausybės parengtu variantu, pajamų planas, įskaitant Europos Sąjungos finansinę paramą, padidintas 0,5% arba 43 mln. Eur iki 8,519 mlrd. Eur. Valstybės biudžeto suplanuoti asignavimai, palyginus su pirmuoju projektu, padidinti tik 10 mln. Eur (0,11%) iki 9,077 mlrd. Eur.

Tad planuojami valstybės biudžeto asignavimai turėtų pajamas viršyti apie 550,3 mln. Eur.

Bet geresnis nei šiemet planuojamas savivaldybių biudžetų balansas, taip pat perteklinis „Sodros“ biudžetas bei subalansuotas PSDF biudžeto projektas nulems, kad viešųjų finansų deficitas kitąmet, tikimasi, sudarys apie 280 mln. Eur arba 0,7% BVP.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Be to, anot naujojo finansų ministro, 0,1% mažesnis nei planuotas pirmajame biudžeto projekte prognozuojamas ir kitų metų valdžios sektoriaus struktūrinis deficitas – jis sudarys apie 1,2% BVP.

Surengtose diskusijose dėl kitų metų biudžeto kalbėjo beveik vien opozicijos atstovai. „Svarstant biudžetą galima panaudoti tokį posakį – visi valgyt iš biudžeto nori, bet niekas nenori plauti lėkščių. Vaizdžiai kalbant, niekas nenori dėti finansinių pagrindų ateities biudžetams. O iki šiol padėtas rezervas labai menkas. Ir jeigu atskris kokia nors „juoda gulbė“ ir prasidės krizė, kokia jau buvo 2008-2009 m., bus labai sunku čia mums visiems. Tuomet, per aną krizę buvo priimti labai ryžtingi Andriaus Kubiliaus Vyriausybės sprendimai, todėl ir dabar reikėtų ryžtingai imtis ruoštis bet kokiems galimiems nemaloniems įvykiams. Nes gelbėti šalį reikia ne tada, kai ji į duobę pateko, o tuomet, kai ji po truputį keliasi“, – sakė Kęstutis Glaveckas, opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovas.

Konservatorius Mykolas Majauskas apgailestavo, kad „būsimame biudžete pamažu prasiveržia „valstietiška“ politika“, turėdamas galvoje tai, kad valdžią perėmė valstiečių-žaliųjų atstovai. „Kodėl taip sakau? Nes matosi, jog vykdoma „lupk miestietį“ politika – PVM lengvata šildymui naikinama, GPM lengvata gyvybės draudimui irgi, silpnųjų alkoholinių gėrimų akcizą per ketverius metus žadama kelti net 400%. Visais šiais produktais labiau naudojasi miestiečiai. Todėl pirmiausia palinkėčiau naujajai valdžiai pamilti miestiečius“, – kalbėjo p. Majauskas.

Kitas konservatorius Žygimantas Pavilionis ragino skirti didesnį dėmesį ir didesnius finansinius išteklius Lietuvos diplomatinei tarnybai: „Mūsų laukia dramatiški pokyčiai užsienio politikoje. Kai prabils haubicos, jau bus vėlu. Todėl reikia jau dabar skirti diplomatijai materialinių išteklių, kurie padėtų išvengti tokios liūdnos lemties.“

Vienintelis iš valdančiųjų kalbėjęs socialdemokratas Juozas Olekas linkėjo biudžeto nepaversti „girtu“. „Nors ir turime koreguoti akcizus alkoholiui, kartu turime pasiekti, kad biudžetas nebūtų „girtas“, tai yra kad iš alkoholio ir tabako surenkami akcizai drastiškai nedidėtų dėl šių produktų vartojimo mažėjimo“, – sakė jis.

Opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas atkreipė dėmesį, kad apie biudžetą nekalbėjo iš Seimo tribūnos nei vienas didžiosios valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas. „Matyt, neturi ką pasakyti. Tai, sakyčiau, labai simboliška. Bet dėl to galima tik apgailestauti“, – teigė politikas.

Jam buvo atsakyta, kad valstiečių-žaliųjų vardu iš esmės kalbėjo jų formaliai į Vyriausybę deleguotas finansų ministras, kuris pristatė visus siūlomus pokyčius biudžeto projekte ir argumentavo juos.

Po antrosios diskusijos apie biudžeto projektą balsuota, kada jis bus Seimo posėdyje priimtas. 100 buvo už tai, kad dėl kitų metų biudžeto priėmimo būtų balsuojama kitą ketvirtadienį, gruodžio 22 d. Tik 1 Seimo narys buvo prieš tai, 13 balsavimo metu susilaikė.

Tą pačią dieną bus balsuojama ir dėl kitų metų „Sodros“ bei PSDF biudžetų priėmimo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku