Rojaka: finansų rinkose karaliavo politika

Publikuota: 2016-11-14
Jekaterina Rojaka, DNB banko vyr. ekonomistė Baltijos šalims. Vladimiro Ivanovo ( VŽ) nuotr.
svg svg
Jekaterina Rojaka, DNB banko vyr. ekonomistė Baltijos šalims. Vladimiro Ivanovo ( VŽ) nuotr.

„Gyvename labai turbulentiškais laikais, daug pokyčių mūsų kompanijoje, Lietuvoje ir pasaulyje“, – pranešimą apie globalias rinkas pradeda Jekaterina Rojaka, DNB banko vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims.

Ji pasakoja, kad šiais metais didžiuosius pasaulio ekonomikos pokyčius lėmė politika, o ne ekonomika, kas buvo ryškiai matoma, pavyzdžiui, 2008 m., kai prasidėjo finansų krizė.

„Verslo žinių“ organizuojamoje konferencijoje „Verslas 2017“ p. Rojaka su kitais trim ekonomistais lapkričio 22 d. dalyvaus diskusijoje „Bankų ekspertų korida: svarbiausios užduotis vyriausybei ir verslui 2017-iesiems“.

Lėmė politika

„Įdomu yra tai, kad paskutiniai įvykiai visiškai pakeitė mūsų realybę ir būsimas vizijas: „Brexit“, Donaldo Trumpo išrinkimas JAV prezidentu, kraštutinių dešiniųjų partijų populiarumas Prancūzijoje, būsimi rinkimai Vokietijoje, kurie gali būti įdomūs. Šiais metais politinė komponentė pasauliniam augimui buvo labai svarbi, kaip 2008 m. buvo svarbi ekonominė komponentė“, - sako p. Rojaka.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Įprasta pasaulio valstybes skirstyti į besivystančias ir išsivysčiusias rinkas. Ekonomistė kalba, kad pastarąsias jau galima skelti į eksportuojančias ir importuojančias, nes pokyčiai tarp jų per pastarąjį laikotarpį vis labiau išryškėja.

„Importuotojos laimi, o eksportuotojos vos siekia nulį. Pasaulio eksportas nuo 2011 m. praktiškai stagnuoja, o 2014 m. buvo tikėtasi saviotiško renesanso, kuris neįvyko. Nuo tada eksportas sumažėjo 14% ir tai neleidžia pasaulio ekonomikai transformuotis“, – komentuoja p. Rojaka.

Anot jos, per pastaruosius mėnesius gerokai sustiprėjo pasaulio ekonomikos augimo rizikos. Ji dėsto, kad ryškiausios rizikos yra nepageidaujama migracija, geopolitiniai konfliktai ir terorizmas, protekcionizmas, aukštesni tarifai, žaliavų kainų šokas, dideli valstybių įsiskolinimai.

Trumpo poveikis

Ponia Rojaka pasakoja, kad JAV prezidento rinkimai sukrėtė rinkas, tačiau efektas buvo labai trumpas ir jos greitai atsistatė. Vis dėlto, tai įvyko ne visame pasaulyje, pavyzdžiui, Meksikos pesas vis dar darda žemyn, o Rusijos finansų rinkose, panašu, šaunamas šampanas.

„Daugelis mūsų laukė JAV rinkimų, kaip tai paveiks rinką. Korekcija, žinoma įvyko, kai kurie tai vadina triumfu, kai kurie tragedija. Prieš rinkimus rinkos labai reagavo, o po reezultatų paskelbimo akcijų rinkos vis raudonėjo ir krito žemyn. Bet poveikis buvo labai trumpalaikis, praktiškai į dienos pabaigą dauguma pozicijų jau atstatė savo vertes ir finansų rinkos pradėjo kilti. Įdomu, ar tai reakcija, kad Trumpo retorika gali sušvelnėti. Mes tai matėme ir anksčiau, kad radikalistai po rinkimų savo pozicijas sušvelnina ir tai nepakenkia finansų rinkoms. Pavyzdys galėtų būti Graikijoje premjeru tapęs Tsipras, kuris buvo vienas iš radikaliausių kandidatų, o po rinkimų stengėsi kooperuotis“, - aiškina ekonomistė.

Nors globaliai ekonomika po rinkimų stabilizavosi, vis dar matomi taškai, kuriuose įtaka išliko žymesnė. Vienas iš jų yra Rusija, kurios finansų rinkos teigiamai sureagavo į JAV rinkimų rezultatus ir iki šiol demonstruoja augimą.

„Pagrindiniai praradimai buvo Meksikoje. Meksikiečiai su siaubu ir baime stebi, kaip krenta jų valiutos vertė ir galimybės kooperuotis. Meksikos vadovas po rinkimų kalbėjo labai rezervuotai, nors daugelis kitų šalių politikų iš karto pasakė, kad sieks kooperacijos. Tie, kurie Trumpą vadino klounu, vėliau sakė, kad svarbu jo pragmatiškumas ir verslumas“, - sako lp. Rojaka.

Protekcionizmas

Vis dėlto, p. Trumpas, kaip ir dalis kitų šalių politikų, į valstybės valdymo olimpą užlipo žadėdamas apsaugoti vidaus rinką. Tai yra viena iš šių, o turbūt ir kitų metų tendencijų. Anot p. Rojakos, „akivaizdu, kad pasaulis pribrendo labai svarbiems iššūkiams ir vienas iš iššūkių kitais metais bus protekcionizmas, fiskalinės politikos apribojimai“.

Jeigu p. Trumpas užsiims protekcionizmu, tai galėtų neigiamai paveikti ir Lietuvą, nes šalis į JAV savo eksportą didino labiausiai.

FOTOGALERIJA DNB banko rinkų apžvalga (19 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku