Reformos ar „laikas atgal“?

Publikuota: 2016-11-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai, pateikę gana optimistinę Lietuvos ekonominės plėtros prognozę kitiems metams, vis dėlto abejoja dėl spartesnės plėtros išsaugojimo vidutiniu laikotarpiu. Tarp būtinų sėkmės recepto sudedamųjų dalių jie mini reformas, kokybiškesnį mokesčių administravimą ir viešąsias investicijas. TVF pastebi didelę riziką, kad politikai norės „atsukti laiką“ atgal ar atšaukti reformas. Šie ekspertų patarimai – ne pastabos paraštėse, tai – signalas Lietuvą valdyti pasišovusiems politikams.

Naujausioje TVF Regiono ekonomikų probleminių klausimų ataskaitoje prognozuojama, kad Lietuvos ekonominė plėtra 2017 m. paspartės iki 3,0% nuo 2,6% šiemet. Tai palyginti optimistiškesnė prognozė nei Finansų ministerijos ar Lietuvos banko 2016 m. prognozuojamas 2,3%. Fondo ekspertai skaičiuoja, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys dėl pagerėjusio viešojo investavimo ir mokesčių administravimo galėtų vidutiniu laikotarpiu savo ekonomikas užauginti papildomai po 4%. Tačiau tam, kad spartesnė plėtra būtų išsaugota ir vidutiniu laikotarpiu, TVF ekspertai siūlo tęsti į darbo našumo didinimą orientuotas reformas, gerinti viešųjų investicijų ir mokesčių administravimo kokybę.

Emilis Stavrevas, TVF Europos departamento Besiformuojančių ekonomikų skyriaus vadovo pavaduotojas, pabrėžia: valdžios efektyvumas susijęs su gebėjimu efektyviai investuoti ir administruoti mokesčius. Lietuvoje šiuo metu nepakankamai investuojama į inovatyvias, galinčias užtikrinti tvarų augimą ateityje sritis. PVM, kuris sudaro didžiausią dalį mokestinių pajamų, toliau išlieka probleminis. Taip pat daugiausia ES investicijų nukreipta į infrastruktūros projektus, tai pareikalaus vis daugiau biudžeto lėšų. Spragų esama ir viešųjų institucijų darbe: jei jos veiktų efektyviau, galėtų sumažinti šešėlinę ekonomiką, kuri Lietuvoje pastaraisiais metais nors ir susitraukė maždaug iki 25%, tačiau išlieka viena didžiausių ES. TVF ekspertai skaičiuoja, kad Baltijos šalys dėl pagerėjusio administravimo galėtų surinkti penktadaliu daugiau PVM, gyventojų pajamų ir pelno mokesčių.

„Ekonomika vis dėlto auga, tad reikia mažinti skolas, sumažinti išlaidas pensijų, pašalpų sistemose, reformuoti viešąjį sektorių ir nuostolingas valstybei priklausančias įmones. TVF švelniai užsimena, kad gali ateiti dar prastesni laikai, o visos šios nereformuotos sritys nutemps valstybę į dugną kaip akmuo po kaklu“, – perspėja Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas. Pasak jo, tai akivaizdu pažiūrėjus ir į Lietuvos situaciją. Prieš 2008 m. krizę valstybės skola buvo 15%, o dabar – daugiau kaip 43%. Ar kas beskolintų? Ar greit ekonomika persitvarkys, jei darbuotojus reikės atleisti pagal politikų taršomą Darbo kodeksą ar išpūstą minimalųjį atlyginimą? Nepadaryti namų darbai – tiksinti bomba.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Besikeičiant valdžioms, TVF pastebi Lietuvoje didelę riziką, kad politikai norės „atsukti laiką“ atgal ar atšaukti reformas. „Tai mes pastebime ir Lietuvoje: nuo Darbo kodekso, antros pakopos pensijų iki kalbų, kad galbūt reikia atsisakyti moksleivio krepšelio sistemos. TVF vertina, kad reformų atsisakymas, grįžimas į praeitį atneštų daugiau žalos nei pasaulinės ekonomikos lėtėjimas ar pabėgėlių krizė. Svarbu tai įsisąmoninti: patys savo ekonomiką sugriauti galime ne prasčiau nei pasaulinės krizės“, – teigia LLRI vadovas.

Beje, Lietuvos atveju TVF teigia, kad būtent siekis įstoti į ES buvo vienas esminių veiksmų reformoms. „Tai pastebime ir patys: kai nebeliko noro įstoti į NATO ar ES, sugrįžo valdiškų parduotuvių lygmens idėjos. Tuomet kyla retorinis vertybinis klausimas: ar tinkamas reformas mes pajėgūs įgyvendinti tik tada, kai kas nors prižiūri?“ – klausia ekspertas. Beje, klausimas ne toks jau ir retorinis...

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku