Pasaulio konkurencingumo reitinge Lietuva pakilo į 35 vietą

Pasaulio Ekonomikos Forumo atliekamame konkurencingumo tyrime Lietuva pakilo per vieną poziciją ir užima 35 vietą. Pozicijas šiame reitinge Lietuva gerina trečius metus iš eilės ir šiuo metu užima geriausią vietą istorijoje.
Vidurio ir Rytų Europos regione Lietuva išlaiko 3 vietą ir nusileidžia 30 vietoje esančiai Estijai bei 31 vietą užimančiai Čekijai. Didžiausią pažangą per metus regione padarė Lenkija, pakilusi penkiomis pozicijomis ir šiuo metu užimanti 36 vietą.
Naujausioje ataskaitoje Lietuva aukščiausiai vertinama aukštojo mokslo ir mokymų srityje (26 vieta) bei pagal technologinį pasirengimą (27 vieta), o prasčiausiai pagal rinkos dydį (77 vieta), finansinės rinkos vystymąsi (60 vieta), darbo rinkos efektyvumą (59 vieta).
Nors galutiniame reitinge Lietuva per vieną poziciją pakilo, pagal dalį rodiklių fiksuotas smukimas. Lietuva pakilo pagal 52 tyrimo rodiklius ir 10 išlaikė tokias pačias pozicijas kaip ir praėjusiais metais, tačiau smuko pagal 50 rodiklių.
Nors reitinge pakilome viena vieta, svarbiausiose srityse per vienerius metus kritome. Bendrai aukštojo mokslo ir mokymų srityje Lietuva užima aukštą poziciją, tačiau 7 iš 8 rodiklių šioje srityje Lietuva per metus pablogino. Ryškesnis proveržis, būtinas ruošiantis ketvirtajai pramonės revoliucijai, nepastebimas ir inovacijų srityje, kur smukimas siekia 6 vietas. Tuo tarpu pagrindinė konkurentė kovoje dėl tiesioginių užsienio investicijų Lenkija vejasi dideliais žingsniais, - VŽ gautame komentare Lietuvos rezultatus apžvelgia Mantas Katinas, užsienio investicijų plėtros agentūros Investuok Lietuvoje generalinis direktorius.
Tiesa, duomenys ataskaitai buvo renkami tuomet, kai Seimas dar nebuvo priėmęs Socialinio modelio reformų. Tai galėtų pagerinti Lietuvos pozicijas darbo rinkos efektyvumo srityje.
Aštuntus metus iš eilės konkurencingumo lydere išlieka Šveicarija. Už jos rikiuojasi Singapūras ir JAV.
Pagal pagrindinių reikalavimų subindeksą, įvertinantį šalies institucinę aplinką, infrastruktūrą, makroekonomiką, sveikatą ir pradinį išsilavinimą, 2016 m., kaip ir praėjusiais metais, pirmą vietą užėmė Singapūras, antroje vietoje išliko Šveicarija, trečioje vietoje jau treti metai Honkongas. Lietuva pagal šį subindeksą liko 35 vietoje, Latvija iš 37 nusileido į 41, Estija iš 21 pakilo į 20 vietą.
Lietuvoje aukščiausiai įvertinta pagrindinių reikalavimų subindekso sritis sveikatos bei pradinio išsilavinimo 32 vieta (2015 m. 36). Pagal makroekonominės aplinkos vertinimus Lietuva nusileido 4 pakopom žemyn ir užėmė 34 vietą (2015 m. 30), pagal infrastruktūros 43 vietą (2015 m. 42). Prasčiausiai įvertinta Lietuvos institucinė sritis 51 vieta, nors jos vertinimas kasmet gerėja (2015 m. 53), skaičiuoja Statistikos departamentas.
VŽ rašė, kad Šveicarijos Tarptautinio vadybos instituto IMD konkurencingumo tyrime Lietuva šiais metais nukrito iš 28 į 30 poziciją. Nepaisant kritimo šiame tyrime užėmėme pirmą vietą pasaulyje pagal ryšių technologijų išsivystymą ir moterų dalį darbo rinkoje.
Konkurencingiausios dvidešimt pasaulio valstybių laikosi bendros taisyklės: siekia užtikrinti įmonėms draugišką verslo aplinką, kokybišką fizinę ir nematerialią infrastruktūrą, o kad tikslas būti tarp konkurencingiausiųjų būtų pasiektas, ugdo į šį procesą įsitraukiančias institucijas, kilimo receptą dėstė Arturo Brisa, IMD tarptautinio konkurencingumo centro vadovas.
infogr.am::d6e2aec3-5cdd-4f60-9408-fd9a54b36457
infogr.am::konkurencingumo_indeksas
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti