Kaip nuo krizės augo produktyvumas ir atlyginimai
Nuo 2009-ųjų antrosios pusės iki 2013-ųjų Lietuvos darbo rinkos produktyvumas augo sparčiau nei atlyginimai. Tačiau prieš trejus metus tendencija pasikeitė į galimas jos neigiamas pasekmes pirštu jau kurį laiką baksnoja vietos ir užsienio ekspertai.
Vakar paskelbtoje 2015-ųjų Lietuvos apžvalgoje tarptautinė reitingų agentūra Moody's perspėjo dėl demografinių iššūkių. Be to, pažymėjo, kad darbo užmokesčio kilimas vyksta kur kas sparčiau nei produktyvumo didėjimas. Agentūra skaičiuoja, kad tokia tendencija fiksuojama daugiausia dėl keliamo minimalaus užmokesčio, o tai kelia rūpesčių dėl galimybės konkuruoti.
infogr.am::baf655be-9e9b-4425-9a7e-dcb38d321557
Apie galimas neigiamas tokios tendencijos pasekmes neseniai kalbėjo ir Nerijus Mačiulis, Swedbank vyriausiasis ekonomistas. Pasak jo, kaštų konkurencingumas per ketverius metus yra tikrai pastebimas.
Vidutinės darbo sąnaudos išaugo 15%. Kol kas tai labai pastebimos įtakos Lietuvos eksportui neturėjo, tačiau tai yra vienas iš rizikos veiksnių vidutiniu laikotarpiu, teigė ekonomistas.
Jeigu įmonės neras būdų padidinti efektyvumą, gali stagnuoti eksportas. Prasčiausia situacija maisto ir baldų pramonėje, kur gamybos apimtys nebeauga.
VŽ rašė, kad II ketv., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, atlyginimai Lietuvoje vidutiniškai pašoko 8,5%, o realusis užmokestis buvo didžiausias istorijoje.
infogr.am::e13a4c6f-9b71-4a94-880e-1b4719ccba94
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti