„Moody's“: Lietuvos iššūkis – demografija

Publikuota: 2016-09-22
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Nors Lietuvos ekonomika Europos kontekste auga palyginti sparčiai, tačiau demografinės problemos, tarp jų ir emigracija, yra pagrindiniai iššūkiai. O šie laikui bėgant gali privesti prie fiskalinio nestabilumo.

Tokias išvadas pateikia tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody's“, apžvelgdama 2015 m. Lietuvoje.

„Atsirado didesnis balansas tarp išorės ir vidaus paklausos, o tai tik paskatins ekonomikos augimą, – agentūros pranešime cituojamas Evanas Wohlmannas, „Moody's“ analitikas. – Tačiau Lietuvos kredito reitingui spaudimą gali daryti nepastovus realaus BVP augimas (turint omenyje šalies dydį ir didelį jos ekonomikos atvirumą).“

Vertindamas 2015-uosius Lietuvos metus, p. Wohlmannas pažymi, kad Vyriausybės vykdyta fiskalinė politika pelnytai šaliai uždirbo aukštą kreditingumo reitingą. Kaip pavyzdį agentūra pateikia Lietuvos fiskalinį deficitą, kuris pernai siekė 0,2%. Tai buvo mažiausias rodiklis visoje ES.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šiuo metu agentūra Lietuvą yra įvertinusi A3 reitingu su stabilia perspektyva.

Tačiau „Moody's“ akylai stebi Lietuvos skolos santykį su BVP ir tikisi, kad laikui bėgant jis tik mažės. Praėjusiais metais šalies skola sudarėmaždaug 43% BVP. Gegužę Finansų ministerija skaičiavo, kad skola sudarė 38,6% 2016 m. prognozuojamo BVP.

Reitingų agentūros analizėje teigiama, kad didžiausi Lietuvai kylantys iššūkiai yra susiję su bedarbių struktūra ir demografija.

„Ilgalaikis nedarbas krito iki 3,3%, tačiau nerimo kelia bedarbių struktūra. Jaunimo nedarbas siekė 16,5%. Šis rodiklis atspindi reikšmingus reikiamų įgūdžių neatitikimus ir jau privedė prie jaunimo emigracijos“, – komentuoja p. Wohlmannas, agentūros analitikas. Agentūros nuomone, didžiausią grėsmę kelia jaunų ir išsilavinusių specialistų emigracija.

Pasak jo, demografinės problemos taip pat turi įtakos vertinant šalies kredito reitingą. Mažėjanti populiacija kenkia darbo rinkai, mažina konkurencingumą, riboja ekonominį potencialą ir galiausiai gali sukelti fiskalinių problemų.

„Moody's“ taip pat atkreipė dėmesį į problemą, į kurią pastaruoju metu intensyviai pirštu baksnoja ir Lietuvos ekonomistai – darbo užmokesčio kilimas vyksta kur kas sparčiau nei produktyvumo didėjimas (2015 m. atitinkamai realus pokytis siekė 5,8% ir 0,4%). Agentūra skaičiuoja, kad tokia tendencija Lietuvoje fiksuojama jau nuo 2013 m., daugiausia dėl keliamo minimalaus užmokesčio, o tai kelia rūpesčių dėl galimybės konkuruoti.

„Be to, sparčiai senėjant Lietuvos visuomenei, prognozuojama, viešosios išlaidos nuo dabar iki 2060-ųjų pareikalaus dar maždaug 2% BVP. Tai kelia riziką fiskaliniam stabilumui.

Apie tai, kad didžiausia rizika tvariems viešiesiems finansams yra senėjanti visuomenė, vasarą atkreipė dėmesį ir Valstybės kontrolė, pareiškusi, kad „prasiskolinsime, jei nelopysime demografinės duobės“.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::09f29966-1b95-488b-9fd0-31a58cea45aa

„Moody's“ taip pat pateikia savo prognozes dėl realaus Lietuvos BVP augimo. Pasak agentūros, šalies ūkis šiais metais turėtų stiebtis 2,5%, o 2017-aisiais – 3,3%. Ūkio plėtrą ir toliau skatins vidaus vartojimas, atsigaunanti darbo rinka, įtakos taip pat turės žema arba neigiama infliacija bei kritusios energijos kainos.

infogr.am::d9d017a4-bbb1-450c-957f-c1ef2b440ca5

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku