Valstybės sektoriaus skaičiai stebina: atlyginimas – ir 1.942 Eur

Publikuota: 2016-07-22
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės tarnybos departamentui stengiantis įrodyti, kad dirbančių valstybės tarnyboje skaičiaus nereikėtų mažinti, kai kurie šio sektoriaus analizės skaičiai glumina.

Europos šalys jau kelerius metus taiko įvairias priemones, siekdamos mažinti pareigybių skaičių biudžetiniame sektoriuje ir taupyti lėšas, Lietuvoje dėl to tebesiginčijama.

Padėtį iliustruoja keletas skaičių – Molėtų rajono savivaldybės kontrolieriaus tarnyboje priskaičiuotas vidutinis mėnesio darbo užmokestis – 1.942 Eur, kai Prezidento kanceliarijos valstybės tarnautojų algų vidurkis nesiekia 1.800 Eur. Susisiekimo ministerijai pavaldžios Lietuvos automobilių kelių direkcijos tarnautojai per mėnesį vidutiniškai uždirba 1.570 Eur – daugiau Susisiekimo ministerijos (1.395 Eur).

„Tokia padėtis nėra normali, kadangi darbo užmokestis sunkiai koreliuoja su šių tarnautojų funkcijomis“, – stebisi Valdas Sutkus, verslo atstovas Viešojo valdymo tobulinimo komisijoje.

Iš 15 įstaigų, kuriose yra aukščiausi darbo užmokesčio vidurkiai, – 9 savivaldybių audito ir kontrolės tarnybos.

Nuo 2008 metų valstybės tarnautojų skaičius sumažėjo 3.393, užtat karjeros valstybės tarnautojų ir įstaigų vadovų padaugėjo 2.091. Viešojo sektoriaus darbo užmokesčio fondas nuolat auga, pavyzdžiui, pernai, palyginti su 2014 m., jis ūgtelėjo 1%, iki 1,42 mlrd.Eur.

Viešojo valdymo tobulinimo komisija šiandien aptarė Valstybės tarnybos departamento parengtą analizę apie kitų ES šalių praktiką mažinant valstybės sektorių. Airijoje nuo 2009 m. įvedus priėmimo į valstybės tarnybą moratoriumą, valstybės tarnautojų skaičius sumažėjo apie 10%.

Suomijoje valstybės tarnautojų skaičius pastaruosius 4-5 metus sumažėjo 7-8% (apie 6.000 pareigybių). Portugalijoje per 4 m.valstybės tarnautojų sumažėjo beveik 10%. Belgijoje išlaidos valstybės tarnautojams pernai sumažintos 4%, o per artimiausius ketverius metus bus mažinamos dar 8%. Prancūzijoje nuo 2010 m. viešojo sektoriaus personalo pagrindinis darbo užmokestis įšaldytas, valstybės tarnautojų skaičius stabilizuotas.

„Pagrindinis mūsų komisijos siūlymas – svarstyti naują reguliavimą, kuris būtų orientuotas ne į personalo skaičių, o į žmogiškųjų išteklių valstybės tarnyboje kainą“, – prieš ketinimus sumažinti valstybės tarnautojų skaičių pasisako Osvaldas Šarmavičius, Valstybės tarnybos departamento (VTD) direktorius.

Ponas Sutkus apgailestauja, kad VTD neatsižvelgia į tai, su kuo kitos ES šalys galbūt nesusiduria – su dideliu gyventojų skaičiaus mažėjimu.

„Mes sutarėme, jog siūlysime Vyriausybei kitąmet valstybės tarnautojų skaičių mažinti 5%”, – pabrėžia p. Sutkus

Baltijos kaimynės tuo keliu jau yra pažengę. Latvijoje ir Estijoje planuojama nustatyti proporciją tarp gyventojų ir valstybės tarnautojų skaičiaus ir kasmet valstybės tarnautojų mažinti.

Latvijoje siekiama sukurti mažą bet profesionalią valstybės tarnybą, orientuotą į visuomenę. Viešojo administravimo tobulinimo 2014 – 2020 m. gairės numato tokias centriniame lygmenyje dirbančių valstybės tarnautojų ir gyventojų proporcijas: 2017 m. – 8,6 %, 2020 m.– 8 %. (2013 m. ši proporcija buvo 9,1 %).

Estijos vyriausybė yra nusistačiusi tikslą pasiekti, kad bendrojo vyriausybinio sektoriaus darbuotojų skaičius neviršytų 12 % darbingo amžiaus ir numato kasmet iki 2019 m. vyriausybiniame sektoriuje sumažinti darbuotojų po maždaug 750 asmenų.

infogr.am::6cd1b5d0-a566-471b-8241-ef33b0311c59

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
EBPO: Lietuvos ekonomika kitąmet augs lėčiau

Lietuvos ekonomika dėl nepalankių pasaulinių tendencijų  2020–2021 metais augs lėčiau, rodo ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2019.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau