„Sodros“ pertvarka – tarp politinių krumpliaračių: nustatomos įmokų ribos

Publikuota: 2016-06-29
Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimo politikai nesusitaria dėl socialiniame modelyje numatytos „Sodros“ reformos: niekaip nesurenkama pakankamai parlamentarų balsų, kad būtų priimti įstatymai, numatantys bazinės pensijos perkėlimą į valstybės biudžetą ir „Sodros“ įmokų ribų įvedimą. Dėl to premjerui tenka derėtis su opozicija ir įtikinėti ją sutikti su vyriausybiniais projektais.

Vakar Seimas turėjo balsuoti dėl naujos redakcijos Valstybinio socialinio draudimo fondo įstatymo galutinio priėmimo. Tačiau net keli bandymai tai padaryti baigėsi fiasko: nors plenarinių posėdžių salėje buvo pakankamai Seimo narių, balsuojant dėl šio įstatymo priėmimo dalis parlamentarų atsisakydavo spausti balsavimo mygtukus.

„Turbūt norite dirbti iki rudens“, – nusivylusi tokia įvykių eiga vienu metu pareiškė Loreta Graužinienė, Seimo pirmininkė.

Pasak Andriaus Kubiliaus, Seimo opozicijos lyderio, tokiu būdu valdančioji koalicija „yra baudžiama už tai, kad nepakankamai konsultavosi su parlamento politikais dėl labai didelio ir daugelį žmonių paliečiančio projekto – „Sodros“ reformos“. Ponas Kubilius atkreipė dėmesį, kad koalicija demonstruoja finansinį populizmą balsuodama už įvairių „Sodros“ išmokų padidinimą. Tokiu būdu esą „dar labiau gilinamos ir taip labai gilios valstybinio socialinio draudimo sistemos bėdos“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Opozicija skaičiuoja, kad dėl priimtų kai kurių pataisų „Sodros“ finansinė skylė jau kitąmet paplatėtų 0,5 mlrd. Eur, nors būta planų per artimiausius kelerius metus atsikratyti socialinės sistemos deficito ir pradėti kaupti rezervą, kuris galėtų būti panaudotas galimos naujos krizės laikais.

Atliko derybininko vaidmenį

Premjerui Algirdui Butkevičiui teko vakar popiet skubiai vykti į Seimą ir aplankyti parlamentinę opoziciją plenarinių posėdžių salėje, pasikalbėti su p. Kubiliumi ir kitais įtakingais opozicijos atstovais siekiant įtikinti neblokuoti „Sodros“ reformos.

Šiandien arba rytoj vyksiančiuose paskutiniuose Seimo pavasario sesijos plenariniuose posėdžiuose turėtų paaiškėti, ar šios derybos buvo sėkmingos. Jeigu opozicijos vis dėlto nepavyktų įtikinti, valdančioji koalicija žada imtis veiksmų sutelkdama savo pajėgumą socialinio modelio įstatymų galutiniam patvirtinimui. Koalicijoje yra 78 parlamentarai – 7-iais daugiau, nei būtina baigiamajam balsavimui dėl įstatymų priėmimo.

Bet vakar vieną nuolaidą opozicijai dėl „Sodros“ finansinių reikalų valdantieji jau padarė – nuspręsta atsisakyti į ikikrizinį lygį grąžinti motinystės išmokas. Jeigu tai būtų įgyvendinta, „Sodrai“ tektų ieškoti papildomų 136 mln. Eur per metus.

Tačiau priimant naują Ligos ir motinystės išmokų įstatymą, nuspręsta palikti dabartinius išmokų lygius – pirmaisiais vaiko auginimo metais 70% atlyginimo dydžio, antraisiais metais – 40%.

Opozicija sveikino šį žingsnį, bet įspėjo, kad „reikia daugiau ryžto atsikratyti rinkiminio populizmo“.

Nustatomos įmokų ribos

„Sodros“ reformos įstatymas, kaip tikisi Vyriausybė, šiomis dienomis būsiantis priimtas Seime, be kita ko, numato bazinės pensijos perkėlimą į valstybės biudžetą.

Taip pat į įstatymą įtrauktas paskutinę minutę įrašytas pasiūlymas nustatyti maksimalias „Sodros“ įmokų ribas, nors valdantieji ilgai tam priešinosi. Nustatyta, kad 2017 m. maksimalios įmokų ribos bus taikomos tokiu atveju, jei apdraustojo metinės pajamos sieks 120 vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Vėliau kasmet šios ribos mažės po 12 VDU, kol 2021-aisiais pasieks 60 VDU.

Be „Sodros“ įmokų ribų, pataisose numatyta, kad socialinio draudimo įmokos bus mokamos ir nuo tantjemų, kurias gauna valdybų ar stebėtojų tarybų nariai. Pagal pataisas draudžiami būtų ir mažųjų bendrijų nariai, kurie nėra bendrijų vadovai.

Projekte taip pat numatyta, kad įmokos nebūtų skaičiuojamos nuo akcijų, gaunamų pagal pasirinkimo sandorius, tik tuomet, jei teisė į akcijas darbuotojams suteikiama ne anksčiau kaip po 3 metų.

Vakar Seimas vis dėlto priėmė kelis į socialinio modelio paketą įtrauktus įstatymus. Vienas jų lydi dar prieš savaitę priimtą naują Darbo kodeksą ir nustato naują tvarką, kaip mokėti išeitines kompensacijas darbdavių iniciatyva atleistiems darbuotojams, kurie ilgą laiką dirbo toje pačioje darbovietėje. Tokios išmokos bus mokamos iš specialiai kuriamo fondo.

Šis bei kiti Seimo priimti įstatymai, įskaitant Darbo kodeksą, atiduoti prezidentei pasirašyti. Profsąjungos reiškia nepasitenkinimą priimtuoju kodeksu ir ragina jį vetuoti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku