Baltarusija vis labiau stokoja tvirtos valiutos

Publikuota: 2016-02-07
Baltarusijos valdžia spaudžia vietos įmones didinti eksporto apimtis ir pajamas tvirta valiuta.
Irmos Verbienės (VŽ) nuotr.
svg svg
Baltarusijos valdžia spaudžia vietos įmones didinti eksporto apimtis ir pajamas tvirta valiuta. Irmos Verbienės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Per 2015 m Baltarusijos įplaukos valiuta sumenko 23,4% arba 10 mlrd. USD, lyginant su 2014 m.

Ši suma prilygsta 18% šalies BVP, remdamasis Nacionalinio banko duomenimis praneša interneto portalas „Noviny.by“.

Praėjusiais metais Baltarusija iš viso gavo 33 mlrd. USD valiutinių pajamų. Kaimyninės šalies įplaukos užsienio valiuta labiausiai traukėsi dėl mažėjusių pajamų iš prekių eksporto: 2015 m. šios pajamos siekė 26,3 mlrd. USD ir, lyginant su 2014-aisiais, jos buvo beveik ketvirčiu arba 8,5 mlrd. USD mažesnes. Pajamos iš paslaugų eksporto pernai sumažėjo beveik 15% arba 1,05 mlrd. USD.

Ekonomistai aiškina, kad eksporto pajamas mažino menkstanti baltarusiškų prekių paklausa Rusijoje bei kuklesės įplaukos iš naftos produktų eksporto į ES šalis. ES valstybėse Baltarusija pernai uždirbo 9,98 mlrd. USD pajamų (beveik 2,9 mlrd. USD mažiau nei 2014 m.), o iš Rusijos – 12,9 mlrd. USD (5 mlrd. USD mažiau nei 2014 m.)

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tampa konkurentais

Pagal oficialias Baltarusijos valdžios prognozes, 2016 m. šalies prekių ir paslaugų eksportas augs 3,5% lyginant su 2015 m., todėl tikimasi, kad turėtų augti ir pajamos užsienio valiuta.

Baltarusijos valdžia spaudžia vietos įmones didinti eksporto apimtis ir pajamas tvirta valiuta. Kai kuriuose srityse, pvz., cemento rinkoje, baltarusių gamintojai tampa rimtais konkurentais ES šalių cemento gamykloms. Jų pranašumą didina tai, kad, skirtingai nei ES gamintojai, jie neprivalo laikytis griežtų europinių aplinkosauginių reikalavimų.

„Baltarusių cemento gamintojai veržiasi į ES rinką, čia labai aktyviai veikia, visais galimais būdais stengiasi padidinti įplaukas valiuta, neretai siūlo ne visai adekvačias kainas, kad tik galėtų gauti tvirtos valiutos“, – sako Artūras Zaremba, vienintelės Lietuvoje cemento gamintojos AB „Akmenės cementas“ generalinis direktorius.

Anot jo, Lietuva, Lenkija ir Latvija baltarusių cementininkams yra pačios įdomiausios rinkos, nes jos arčiausios geografiškai. Baltarusiškas cementas pernai užėmė jau apie 15% Lietuvos cemento rinkos. Tuo tarpu Baltarusijos rinka „Akmenės cementui“ beveik užsivėrė.

„Riboja kaina – mes negalime produkto siūlyti labai pigiai, nes turime gaminti nenusižengdami ES reikalavimams, o baltarusių gamintojai to daryti neprivalo. Be to, baltarusių pirkėjams trūksta valiutos. Mūsų buvę klientai atsisako „Akmenės cemento“ produkcijos, aiškindami tuo, kad ją perkant reikia turėti valiutos, gauti specialius leidimus“, – pasakoja p. Zaremba.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku