Patrypčiojus galima ir spurtuoti

Publikuota: 2015-12-31
Algimanto KalvaIčio nuotr.
Algimanto KalvaIčio nuotr.
Redakcijos nuomonė

Lietuvos įmonės Naujuosius metus pasitinka puikiais rezultatais – jų uždirbtas pelnas lenkia net prieškrizinius rodiklius. Nefinansine veikla užsiimančios šalies bendrovės per pirmus tris šių metų ketvirčius uždirbo 3,31 mlrd. Eur ikimokestinio pelno ir gali fiksuoti rekordą – mat, pralenktas net 2007-ųjų klestėjimo metų rodiklis.

Įspūdingus pelno rodiklius demonstruoja elektros, dujų ir garo tiekimo įmonės, taip pat informacinių ryšių sektoriaus įmonės. Pustrečio karto nuo 2010 m. ūgtelėjo apdirbamosios pramonės pelnas. Čia ypač veržliai spurtavo pagrindinių vaistų pramonės gaminių ir farmacinių preparatų gamyba – nuo 18,8 mln. Eur per devynis 2010 m. mėnesius iki 88,8 mln. Eur tuo pačiu laikotarpiu šiemet.

Pelno rodikliai – rekordiniai, užtat investicijų – visiškai simboliški. Pasak analitikų, itin didelis likvidus turtas ir nepaskirstytas pelnas rodo, kad įmonės nesugeba pelno sėkmingai įdarbinti, nes joms trūksta idėjų. Pinigai negrąžinami akcininkams ir neinvestuojami, nors investavimui pribrendo visos sąlygos. Tačiau verslo atstovai turi savų argumentų – pernelyg skaudi kelerių metų patirtis verčia būti atsargesnius, tad tenka įdėmiau skaičiuoti, atsakingiau prognozuoti ir planuoti ateitį. Net ir išgyvenus krizę, stabilumo jausmas nesustiprėjo: nerimą įmonėms kėlė euro zonos skolų krizė, didėjantis geopolitinis nestabilumas regione, NVS šalių ekonominis nuosmukis, pabėgėlių krizė Europoje ir kt.

Šalies įmonių vadovai nesikrato minčių bent kiek praverti pelno kapšus investicijoms, tačiau gamybininkus nuo drąsesnių investicinių sprendimų vis dėlto atbaido miglotos ateities perspektyvos. Nors ES ūkis atsigauna, tačiau eksportuotojai, ypač pramonininkai, su šia rinka itin optimistinių planų nesieja. Pasak Sigito Besagirsko, Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovo, eksporto į ES šalis potencialas beveik išsemtas, įmonės nežino, ar pajėgs ten parduoti savo produkciją.

Net ir rimčiau investuoti pasiryžusios įmonės pastaruoju metu to daryti neskubėjo, nes vis dar neįsibėgėjo ES struktūrinių fondų parama iš 2014–2020 m. finansavimo laikotarpio. Nors šis laikotarpis jau aptirpo dviem metais, kvietimų teikti paraiškas gauti ES finansavimą pateikta itin menkai. Todėl verslas priverstas lūkuriuoti, – juk dalį pelno teks įmesti į bendrą investicinio projekto krepšelį. „Jei nieko baisaus pasaulyje ir Europoje neatsitiks, 2016 m. ir 2017 m. tikriausiai turėsime gerokai daugiau investicinių projektų, – ir ne tik statybų sektoriuje, bet ir pramonėje. Tam pribrendo visos sąlygos: įmonės turi sukaupusios vidinių rezervų, skolinimosi sąlygos yra itin patrauklios, laukia kvietimai gauti ES fondų paramą“, – VŽ vardija Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas (2015 12 30). Jo nuomone, pramonei būtina investuoti į technologinį atsinaujinimą, nes tai išlikimo ES rinkose ir įsitvirtinimo alternatyviose rinkose sąlyga, – juolab kad nemažos dalies šalies gamybos įmonių įranga jau moraliai ir technologiškai pasenusi, nepakankamai naši ir efektyvi.

Analitikai prognozuoja, kad 2016 m. makroekonominė aplinka išliks palanki Lietuvos verslui – energijos ir kitų žaliavų kainos jei ir atsities, tai labai nedaug, ES rinkoje atsivers didesnė prekių ir paslaugų paklausa. Tad linkime šalies verslininkams drąsiai ir ryžtingai praverti 2016-ųjų vartus – Nauji metai, nauji ir iššūkiai. Ir tik laikas parodys, ar sėkmingai juos įveiksime. Linkime visiems ištvermės, stiprybės ir sveikatos, gerų darbų ir lūkesčių išsipildymo, kūrybingų idėjų ir jų įgyvendinimo!

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau