Rekordinis Airijos BVP augimas – stebuklas ar būsima krizė

Publikuota: 2015-11-29
Enda Kenny, Airijos premjeras (dešinėje), pabrėžia, kad jo šalies ekonominių interesų visiškai neatitiktų Britanijos pasitraukimas iš ES. Stefano Wermutho ("Reuters" / "Scanpix") nuotr.
Enda Kenny, Airijos premjeras (dešinėje), pabrėžia, kad jo šalies ekonominių interesų visiškai neatitiktų Britanijos pasitraukimas iš ES. Stefano Wermutho ("Reuters" / "Scanpix") nuotr.

Airijos ekonomika, šiemet auganti rekordiniu tempu ir sparčiausiai euro zonoje, patraukė ekonomistų dėmesį. Kai kurie jų perspėja, kad prieš penkerius metus iš gilaus nuosmukio išsikapsčiusiam Airijos ūkiui vėl kyla panašių grėsmių.

Airijos vyriausybė ir Europos Komisija (EK) prognozuoja, kad šalies BVP šiemet augs 6%. Dar šiemet pavasarį EK tikėjosi, kad airių ūkis 2015-aisiais kils 3,6%, pagrindinis smarkiai pagerintos prognozės motyvas – silpnesnis euras, kuris prisidėjo prie šalies eksporto augimo pirmąjį pusmetį.

„Airijos ekonomika sparčiai augo 2015 m. pirmąjį pusmetį ir paklojo pagrindą rekordiniam metų augimui. Nacionalinė statistika rodo, kad BVP pirmąjį pusmetį augo 7%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai“, – nurodo EK.

Komisijos teigimu, stiprus atsigavimas, kurį iš pradžių lėmė eksporto augimas, šiuo metu yra pagrįstas tvirta vidaus paklausa.

„Prognozuojama, kad nuo 2016 m. bus fiksuojamas tvaresnis BVP augimo tempas“, – tikisi EK.

Kelios atramos

Šalies vyriausybė tvirtina, kad šįkart šalies ekonomikos augimo pagrindas – tvirtas ir pagrįstas keliomis atramomis, ne tik statybų bumu kaip krizės išvakarėse.

Tačiau Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) perspėja, kad, taip sparčiai augant ūkiui, privatus vartojimas Airijoje gali išaugti labiau, nei prognozuota. Organizacijos teigimu, nekilnojamojo turto kainų augimas gali pakurstyti didesnį statybų sektoriaus aktyvumą trumpuoju laikotarpiu, o tai galėtų sukelti nekilnojamojo turto ir paskolų spiralės grėsmę.

Airijos namų ūkių skolų lygis yra antras euro zonoje, po Nyderlandų. Viena iš aštuonių paskolų – pradelsta, pabrėžia „The Guardian“.

Be to, nors euro zona imasi priemonių šalių narių skoloms suvaldyti, „vis dar aukštas Airijos įsiskolinimas daro šalį itin pažeidžiamą, jei vėl kiltų bankų ar valstybių skolų krizė“, pabrėžia EBPO.

Organizacija, kaip ir EK, padidino Airijos BVP augimo prognozę šiems metams iki 5,6%. Kitąmet šalies ūkis turėtų stiebtis 4,6%, tikisi EBPO.

Nors ekonomika ir toliau sparčiai augs, prekių ir paslaugų eksporto augimas artimiausiais metais sulėtės, mano EBPO ekonomistai. Šiemet Airijos eksportas, prognozuojama, augs 12%.

infogr.am::infogram_0_airijos_bvp-59434

Joe Gillas, Dubline įsikūrusios investicijų bendrovės „Goodbody Stockbrokers“ Korporacijų padalinio direktorius, pabrėžia, kad Airija, nors ir turinti vidinių stiprybių, yra itin pažeidžiama pasaulinių svyravimų.

„Airija yra globalizacijos meilės kūdikis, patinka mums tai ar ne. Mes gyvename ir mirštame, atsižvelgiant į pasaulinės prekybos pakilimus ir atoslūgius, nes esame klasikinė maža, atvira ekonomika“, – savo komentare, skelbtame dienraštyje „Irish Examiner“, rašė p. Gillas.

Nebus kvailo išlaidavimo

Spartus ekonomikos augimas veikiausiai padidins spaudimą Airijos vyriausybei mažinti mokesčius, taip pat gali padidėti viešosios išlaidos.

Michaelas Noonanas, Airijos finansų ministras, teigia, kad jokio kvailo išlaidavimo nebus, tačiau pabrėžia, kad mokesčiai fiziniams asmenims turėtų mažėti. Vyriausybė ketina skirti daugiau dėmesio vaikų priežiūrai ir nedarbo, vis dar siekiančio 9,5%, mažinimui. EBPO vertinimu, nedarbo lygis kitąmet mažės iki 8,3%, o 2017 m. – iki 7,5%.

„Ekonominio aktyvumo padidėjimas yra plačiai pagrįstas, kitaip nei praeityje, kai augimas buvo išskirtinai sutelktas statybų sektoriuje. Dabar matome, kad auga tiek su vidaus vartojimu, tiek su eksportu susiję sektoriai“, – „The Guardian“ cituoja p. Noonaną.

Jis teigė, kad šalies vyriausybės skola šių metų pabaigoje gali sumažėti iki mažiau nei 100% BVP ribos – metais anksčiau, nei planuota. Airijos įsiskolinimas piką (125% BVP) buvo pasiekęs 2013-aisiais.

„Brexit“ pavojus

Dar viena horizonte kybanti grėsmė Airijai – galimas Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš ES, arba „Brexit“. Dubline įsikūręs Ekonomikos ir socialinių tyrimų institutas suskaičiavo, kad „Brexit“ penktadaliu sumažintų Didžiosios Britanijos ir Airijos prekybos apimtį. Be to, Airijai išaugtų energijos išteklių ir importo kainos. Šis žingsnis atsilieptų ir tiesioginių investicijų srautui į Airiją, nes Dublinui būtų sunku laimėti konkurencinę investicijų pritraukimo kovą su didžiosiomis ES valstybėmis kaip Vokietija ar Prancūzija.

„Jei Jungtinė Karalystė (JK) balsuotų už pasitraukimą iš ES, iš esmės pasikeitę santykiai tarp JK ir ES turėtų rimtų padarinių Airijai“, – pabrėžia institutas.

Skaičiuojama, kad Airijos ir JK dvišalės prekybos apyvarta siekia 1 mlrd. Eur per savaitę. Jei šie instituto vertinimai – tikslūs, per metus dvišalė prekybos apyvarta galėtų smukti apie 10 mlrd. Eur, rašo „Financial Times“. Labiausiai nukentėtų Airijos maisto ir gėrimų sektoriaus bendrovės.

Enda Kenny, Airijos premjeras, pabrėžė, kad „Brexit“ būtų tas rezultatas, kurio „Airijos vyriausybė visiškai nenori matyti“.

„Airijos vyriausybės tvirtas požiūris, paremtas nepriklausomais ekonominiais tyrimais, yra toks, kad „Brexit“ visiškai neatitinka Airijos ekonominių interesų“, – dienraštis „Irish Independent“ citavo p. Kenny.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ lapkričio 16 d.

infogr.am::infogram_0_ek_prognozes_airijai

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau