Kai kuriais atvejais bus apdrausti ir 300.000 Eur indėliai

Publikuota: 2015-11-19
Žmonės prie bankomato. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Žmonės prie bankomato. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje įteisinami išimtiniai atvejai, kai bus apdrausti ir didesni nei 100.000 Eur indėliai, laikomi komerciniuose bankuose bei kitose kredito įstaigose. Be to, gerokai sutrumpami draudimo kompensacijų išmokėjimo terminai.

Tai numatoma ketvirtadienį Seimo patvirtintuose įstatymuose, priimtuose vykdant įsipareigojimus Europos Sąjungai, prieš kelerius metus susitarusiai dėl Bankų pertvarkymo mechanizmo, kuriame dalyvauja ir Lietuva.

„Numatytos priemonės leis veiksmingai spręsti didelių finansų įstaigų nemokumo atvejus, tam naudojant pačių įstaigų, o ne mokesčių mokėtojų pinigus, tuo pačiu garantuojant indėlininkams, kad, esant poreikiui, būtų greitai išmokėtos draudimo išmokos“, – komentuodamas Seimo priimtą įstatymų paketą sakė Rimantas Šadžius, finansų ministras.

Anot jo, „naujoji tvarka sumažins sisteminės bankų sektoriaus krizės tikimybę, taip išvengiant ekonominės gerovės nuosmukių“.

Primenama, kad 2013 m. ES suderėta Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva „skirta veiksmingai spręsti kredito įstaigų ir didelių investicinių įmonių problemas naudojant pačių finansų įstaigų, o ne mokesčių mokėtojų pinigus“. Tam bus įkurtas specialus fondas, finansuojamas iš pačių finansų rinkos dalyvių įmokų. Jo lėšos, prireikus, būtų naudojamos pertvarkymui. Nuo 2016 m. šis fondas įsilies į maždaug 55 mlrd. Eur dydžio centralizuotą euro zonos pertvarkymo fondą. Numatoma, kad Lietuvos dalis jame sudarytų apie 33 mln. Eur.

Nemokias finansų įstaigas galima bus pertvarkyti 4 būdais arba jų deriniais: perleidžiant verslą, įkuriant laikinąją įstaigą, atskiriant turtą ir gelbėjant privačiomis lėšomis, t. y. nurašant kapitalą.

Naujais įstatymais taip pat nustatyti atvejai, kai apdraudžiama didesnė nei 100.000 Eur bankuose laikomų indėlių suma. Dabar yra apdraudžiami visi indėliai iki 100.000 Eur. Seimui pritarus naujiems įstatymams, kai kuriais atvejais nustatyta didesnė draudimo apsauga: „Kai fizinio asmens sąskaitoje buvo lėšos už parduotą jam priklausiusį gyvenamąjį būstą – iki 300.000 Eur, kai mirties atveju indėlininkui pervesti ar paveldėti indėliai – iki 200.000 Eur, kai skirtos išmokos už smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą ar žalą, atsiradusią dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokurorų, teisėjo ar teismo veiksmų – irgi iki 200.000 Eur.“

Tiesa, norint pasinaudoti tokiomis išimtimis, lėšos indėlininko sąskaitoje turi būti įskaitytos ne anksčiau kaip prieš 6 mėn. iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos.

Bus palaipsniui sutrumpintas indėlių kompensacijos išmokėjimo terminas nuo 30-ties iki 7 darbo dienų. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų indėliai nebebus draudžiami.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09
Baltijos šalių dujininkai ėmė raikyti Suomijos rinką Premium 3

Suomijos gamtinių dujų sektorius 2020 m. sutiko radikaliais pokyčiais. Sausio 1 d. atsivėrusi Suomijos...

Pramonė
2020.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau