Kazachams užkliuvo dar vienas lietuvis

Publikuota: 2015-11-15
Vakarų sankcijos Rusijai kliudė ir Kazachstaną – teko devalvuoti tengę, o šalies mokesčių tarnybai siekiant visais įmanomais būdais papildyti biudžetą, kenčia ir užsienio investuotojai. Nikolajaus Lazernkos („Ria Novosti“ / „Scanpix“nuotr.)
Vakarų sankcijos Rusijai kliudė ir Kazachstaną – teko devalvuoti tengę, o šalies mokesčių tarnybai siekiant visais įmanomais būdais papildyti biudžetą, kenčia ir užsienio investuotojai. Nikolajaus Lazernkos („Ria Novosti“ / „Scanpix“nuotr.)
„Verslo žinios“

Kazachstane dar vienam lietuvių verslininkui, pritaikius atgaline tvarka galiojantį įstatymą, iškelta byla, tačiau Lietuvos ambasadorius neabejoja sveiko proto pergale.

Spalį ieškinys buvo pateiktas Vytautui Varasimavičiui, Karagandos pakraštyje baigiančiam statyti Lietuvių namus. 2011 m. iš akimato (savivaldybės) jis įsigijo žemės sklypą, o šiemet sužinojo, kad 2013 m. įsigaliojo įstatymas, jog perkant žemę reikalingas aplinkosaugos institucijų leidimas.

„Statybos jau prie pabaigos, o man pareiškė pretenzijas, kad neva neteisėtai žemę įsigijau. Juk pirkau ne iš privataus asmens, iš valstybės. Negi ji nežinojo, kokių dokumentų prašyti, kai parduoda žemę“, – nesuvokia verslininkas.

Valdininkai į jo klausimus atsako trumpai: leidimo reikėjo, o jo nėra.

„Statistika man nepalanki – akimatas 95% visų teismo bylų laimi“, – nuogąstauja pašnekovas.

Prie nupirkto 0,7 ha žemės sklypo išsinuomojęs dar dalį žemės, Kazachstane dirbantis verslininkas stato 400 kv. m pastatą – Lietuvių namus. Idėjų, kaip turėtų veikti šie namai, daug – juose planuojama įrengti nediduką verslo inkubatorių pradedantiems verslą Kazachstane, skirti ploto prekybai lietuviškais gaminiais, galbūt atidaryti lietuviškų patiekalų restoraną, įrengti konferencijų ar panašių renginių salę.

„Tai privati mano iniciatyva. Mano svajonė, kad čia vyktų lietuvių, latvių, lenkų estų prekių mugės“, – Lietuvių namų viziją apibrėžia p. Varasimavičius.

Koks likimas lauktų nebaigto statyti pastato, jei vis dėlto teismas nuspręstų, kad žemę lietuvis įsigijo neteisėtai, jis neprognozuoja.

Vytautas Naudužas, Lietuvos ambasadorius Kazachstane, neslepia: šalies mokesčių tarnybai siekiant visais įmanomais būdais papildyti biudžetą, kenčia ir užsienio investuotojai. „Verslo žinios“ jau rašė apie tai, kad Eligijui Survilai priklausančiai gaiviųjų gėrimų gamybos įmonei „Libella Bottlers Almaty“ Kazachstano nacionalinių pajamų komitetas pateikė 4,6 mlrd. Kazachstano tengių (22,5 mln. Eur) ieškinį. Bendrovei pateiktas ieškinys už neva nuo 2009 m. nesumokėtą žemės išteklių (vandens) mokestį.

Ponas Survila gaiviųjų gėrimų bendrovę „Libella Bottlers Almaty“ Kazachstane įkūrė 1998 m., įsteigė 200 darbo vietų. Šiandien tai viena stambiausių gaiviųjų gėrimų gamintojų šalyje. Be to, šiam verslininkui Kazachstane priklauso ne tik gėrimų gamybos, bet ir mėsos perdirbimo bendrovė, trys prekybos įmonės.

Nepalikti vieni

Pasak ambasadoriaus, Kazachstano ekonomika susidūrė su problemomis, o prieš keletą dienų buvo oficialiai pareikšta, kad šalies biudžetas nesurenka 40% pajamų. Įplaukos už naftą, dujas ir metalą šalies biudžete sudaro 81% pajamų, o šių išteklių kaina kritusi.

„Šalis nepaprastai turtinga, ir kazachai stengiasi, kad ekonomikos padėtis gerėtų. Gaila, bet kartais biurokratai pakiša koją“, – apgailestauja p. Naudužas.

Anot jo, nuostabą kelia tai, kad ieškiniai inicijuojami labai netikėtai – taikant atgaline tvarka galiojančius įstatymus. Pavyzdžiui, p. Varasimavičius apie jam keliamą bylą sužinojo visiškai atsitiktinai ir, ko gero, net nebūtų gavęs kvietimo į Karagandos teismą, nes pats gyvena Almatoje. Apie tai, kad žemės dokumentai reikiamai nesutvarkyti, jo taip pat niekas neįspėjo.

Tačiau ambasados vadovas sako, jog tuomet, kai vietos valdžia pamato, kad užsienio piliečiai nepaliekami vieni, kad yra kas juos gina, pradeda atsitraukti.

„Mes reagavome labai operatyviai. Sekmadienį sužinojęs apie p. Survilos problemą jau pirmadienį buvau pas finansų viceministrę. Buvo pažadėta

konkreti parama. Teko kalbėtis ir su aukštais Kazachstano užsienio reikalų ministerijos pareigūnais, jie supranta Lietuvos verslininkų susirūpinimą ir neabejotinai juos remia“, – nurodo ambasadorius.

Jis tikisi, kad šių žingsnių užteks, ir prognozuoja, jog p. Survilai bauda bus sumažinta iki sveiko proto ribų ir verslo jis nepraras. O dėl p. Varasimavičiaus turintis konkrečių pažadų, bet kadangi nenori daryti teismui spaudimo, lauks teismo išvadų.

Ambasadorius pabrėžia – šie du išskirtiniai atvejai neturėtų lietuvių atgrasinti nuo verslo Kazachstane. Tačiau turėtų priminti atsargumą ir būtinybę visus verslui keliamus reikalavimus detaliai išnagrinėti.

15 ramių metų

Ligi šiol jokių pretenzijų per 15 metų Kazachstano valdžios institucijos p. Varasimavičiui neturėjo. Lietuvis yra įsteigęs transporto ir logistikos įmonių grupę „TL Nika Group“. Kazachstane grupės įmonė turi 40 vilkikų, kuriais gabenamos siuntos iš viso pasaulio į Kazachstaną. Šiuo metu dėl krizės veiklos apimtis yra sumažėjusi.

„Galiu vaizdžiai pasakyti – per savaitę į reisus išvažiuoja tik 10–15 mašinų iš turimų 40“, – apie tai, kad dėl šalyje vykusios devalvacijos importas daugeliui tapo per brangus, kalba verslininkas.

Ponas Naudužas priduria, kad Vakarų sankcijos Rusijai kliudė ir Kazachstaną – teko devalvuoti tengę, krovinių tranzitas sutriko, perkamoji galia sumažėjo.

„Kai vasarą vykau atostogų, 1 Eur kainavo 180 tengių, dabar – 1 Eur lygus maždaug 310. Euro kursas išaugo trečdaliu, o kainos pakilo 40 ar net 50%, ypač – importuojamų. Dalis įmonių bankrutavo, žmonės neteko darbo“, – aiškina ambasadorius.

Dalį statybų teko įšaldyti, „žiauriai aukštos“ buvusios nekilnojamojo turto kainos smuktelėjo daugiau nei trečdaliu.

Vis dėlto p. Naudužas prognozuoja, kad dabartinė ekonominė situacija vargu ar nugramzdins šalį į ilgalaikę ekonominę ir finansinę krizę. Kazachstanas turtingas ne tik naftos, dujų, bet ir urano, spalvotųjų ir retų metalų, grūdinių kultūrų.

„Be to, pačios svarbiausios statybos, tokios kaip „Expo 2017“, – tai stambiausios statybos Azijos žemyne, – tęsiasi. Kitos statybos, kurios pakeis dviejų žemynų logistikos ir transporto žemėlapį, „Šilko kelio“ – taip pat tęsiamos. O vienas patraukliausių šio kelio ruožų eina per Klaipėdą“, – primena Lietuvos ambasados Kazachstane vadovas.

Šalyje dirba nemažai lietuviškų statybos, transporto ir logistikos bendrovių, čia labai vertinami lietuvių architektai, ypač didelės pagarbos sulaukia atvykstantys konsultuoti medikai iš Lietuvos.

O kazachai, kaip prasitaria ambasadorius, pastaruoju metu labai domisi Lietuvos kurortais, ypač Druskininkais, ir rimtai svarsto galimybes įsigyti poilsio namus ir nekilnojamojo turto.

Verslo interesams ginti

Kazachstanas – viena patraukliausių valstybių užsienio investuotojams. Pastarojo dešimtmečio tiesioginių užsienio investicijų srautas siekė maždaug 215 mlrd. JAV dolerių. Pagal šį rodiklį Kazachstanas priklauso pirmaujančiai pasaulio grupei. Pagal Pasaulio banko „Doing Business“ reitingą, įgyvendinusi 7 iš 10 reitinguojamų sričių reformų, šalis užima 41 vietą.

Lietuvos ir Kazachstano prekybos apimtis sudaro apie 1 mlrd. USD.

infogr.am::infogram_0_eksportas_kazachstan

Kad būtų užtikrintas dar sklandesnis bendradarbiavimas įvairiose veiklos srityse, rugpjūtį įregistruota tarptautinė verslo asociacija „Uzlita“, vienijanti Lietuvos ir Centrinės Azijos rinkų dalyvius.

„ Dirbant užsienyje visko pasitaiko, ir mūsų uždavinys – kad visos verslininkams kylančios problemos būtų išspręstos per įmanomai trumpiausią laiką“, – pabrėžia Darius Šermukšnis, naujos asociacijos vadovas.

„Uzlitos“ iniciatyvą dėl Lietuvos prekybos namų Uzbekijoje atidarymo, anot p. Šermukšnio, palaiko Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo konfederacija ir kitos verslo organizacijos. Tam pritaria Uzbekijos užsienio reikalų ministerija.

Straipsnis lapkričio 6 d. publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir „VŽ Premium“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Tarnautojų bazinės algos dydis kitąmet kilstelėtas simboliškai 2

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugumos valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas priėmė 2019-ųjų biudžetą, atmetęs daugumą opozicijos pataisų 28

Seimas antradienį priėmė 2019 m. valstybės biudžetą. Valdančioji koalicija pademonstravo turinti pakankamus...

Verslo aplinka
2018.12.11
2019-ųjų pokyčiai: mažesnis PVM spaudai ir malkoms, didesnis alkoholio akcizas 8

Periodinė spauda nuo 2019 m. sausio 1 d. bus apmokestinta lengvatiniu 5% pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2018.12.11
Koreguojama paramai skiriama GPM tarifo dalis 2

Dėl mokesčių reformos nuo 2019 m. keičiantis pajamų mokesčio tarifui pasikeis ir paramai skiriama gyventojų...

Verslo aplinka
2018.12.11
Padidintas tantjemų apmokestinimas

Seimas ypatingos skubos tvarka pataisė nuo mokesčių reformos priėmimo likusią klaidą dėl sumažėjusio tantjemų...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas atmetė opozicijos reikalavimus atidėti biudžeto priėmimą

Seimas antradienį balsuoja dėl kitų metų valstybės, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)...

Verslo aplinka
2018.12.11
PVM spaudai ir malkoms mažės, akcizai stipriam alkoholiui – didės 7

Nuo 2019 m. sausio 1 d. spaudai taikomas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas bus nebe 9%, bet 5%, taip...

Verslo aplinka
2018.12.10
Seimas taiso klaidą dėl sumažėjusio tantjemų apmokestinimo 2

Seimas bando taisyti klaidą dėl sumažėjusio tantjemų ir kai kurių kitų pajamų rūšių apmokestinimo.

Verslo aplinka
2018.12.10
Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

Verslo aplinka
2018.12.10
Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 5

Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

Verslo aplinka
2018.12.10
Protestai Prancūzijoje: susidūrimuose sužeisti 55 žmonės 35

Geltonųjų liemenių protestai Prancūzijoje šį savaitgalį – mažesni, nei anksčiau. Iš 31.000 protestuotojų...

Verslo aplinka
2018.12.08
Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę 12

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto...

Verslo aplinka
2018.12.06
Pareiginė bazinė alga kils tiek, kiek siūlo Vyriausybė

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugelio valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.06
Seimas narsto biudžetą, atmetęs opozicijos siūlymą jo nesvarstyti 3

Seimas ketvirtadienį svarsto kitų metų biudžeto projektą, valdantiesiems atmetus opozicijos pasiūlymus „dėl...

2018.12.06
Euro grupė teigiamai įvertino Lietuvos biudžeto projektą

Euro grupė pritarė Europos Komisijos vertinimui, kad 2019 metų Lietuvos biudžeto projektas atitinka Stabilumo...

Verslo aplinka
2018.12.04
Antru įverčiu BVP per ketvirtį traukėsi kiek mažiau 1

Antrasis trečiojo šių metų ketvirčio BVP įvertis anksčiau skelbtus ekonomikos augimo rodiklius pakoregavo į...

Verslo aplinka
2018.11.30
Savivaldybėms kitąmet pažadėta ne mažiau lėšų nei šiemet

Centrinė valdžia žada, kad daugiau kaip du trečdaliai savivaldybių gaus pakankamas kompensacijas iš valstybės...

Verslo aplinka
2018.11.29
Lietuva steigia ambasadą Jungtiniuose Arabų Emyratuose 6

Kitąmet Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinėje Abu Dabyje atsiras Lietuvos ambasada. Tokį nutarimą...

Verslo aplinka
2018.11.28
Lietuvoje darbo vietų, susijusių su eksportu, augimas – vienas didžiausių ES

Lietuvoje darbo vietų, susijusių su eksportu, augimas nuo 2000-ųjų siekia 153% ir yra vienas didžiausių...

Verslo aplinka
2018.11.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau