Kazachams užkliuvo dar vienas lietuvis

Publikuota: 2015-11-15
Vakarų sankcijos Rusijai kliudė ir Kazachstaną – teko devalvuoti tengę, o šalies mokesčių tarnybai siekiant visais įmanomais būdais papildyti biudžetą, kenčia ir užsienio investuotojai. Nikolajaus Lazernkos („Ria Novosti“ / „Scanpix“nuotr.)
Vakarų sankcijos Rusijai kliudė ir Kazachstaną – teko devalvuoti tengę, o šalies mokesčių tarnybai siekiant visais įmanomais būdais papildyti biudžetą, kenčia ir užsienio investuotojai. Nikolajaus Lazernkos („Ria Novosti“ / „Scanpix“nuotr.)
„Verslo žinios“

Kazachstane dar vienam lietuvių verslininkui, pritaikius atgaline tvarka galiojantį įstatymą, iškelta byla, tačiau Lietuvos ambasadorius neabejoja sveiko proto pergale.

Spalį ieškinys buvo pateiktas Vytautui Varasimavičiui, Karagandos pakraštyje baigiančiam statyti Lietuvių namus. 2011 m. iš akimato (savivaldybės) jis įsigijo žemės sklypą, o šiemet sužinojo, kad 2013 m. įsigaliojo įstatymas, jog perkant žemę reikalingas aplinkosaugos institucijų leidimas.

„Statybos jau prie pabaigos, o man pareiškė pretenzijas, kad neva neteisėtai žemę įsigijau. Juk pirkau ne iš privataus asmens, iš valstybės. Negi ji nežinojo, kokių dokumentų prašyti, kai parduoda žemę“, – nesuvokia verslininkas.

Valdininkai į jo klausimus atsako trumpai: leidimo reikėjo, o jo nėra.

„Statistika man nepalanki – akimatas 95% visų teismo bylų laimi“, – nuogąstauja pašnekovas.

Prie nupirkto 0,7 ha žemės sklypo išsinuomojęs dar dalį žemės, Kazachstane dirbantis verslininkas stato 400 kv. m pastatą – Lietuvių namus. Idėjų, kaip turėtų veikti šie namai, daug – juose planuojama įrengti nediduką verslo inkubatorių pradedantiems verslą Kazachstane, skirti ploto prekybai lietuviškais gaminiais, galbūt atidaryti lietuviškų patiekalų restoraną, įrengti konferencijų ar panašių renginių salę.

„Tai privati mano iniciatyva. Mano svajonė, kad čia vyktų lietuvių, latvių, lenkų estų prekių mugės“, – Lietuvių namų viziją apibrėžia p. Varasimavičius.

Koks likimas lauktų nebaigto statyti pastato, jei vis dėlto teismas nuspręstų, kad žemę lietuvis įsigijo neteisėtai, jis neprognozuoja.

Vytautas Naudužas, Lietuvos ambasadorius Kazachstane, neslepia: šalies mokesčių tarnybai siekiant visais įmanomais būdais papildyti biudžetą, kenčia ir užsienio investuotojai. „Verslo žinios“ jau rašė apie tai, kad Eligijui Survilai priklausančiai gaiviųjų gėrimų gamybos įmonei „Libella Bottlers Almaty“ Kazachstano nacionalinių pajamų komitetas pateikė 4,6 mlrd. Kazachstano tengių (22,5 mln. Eur) ieškinį. Bendrovei pateiktas ieškinys už neva nuo 2009 m. nesumokėtą žemės išteklių (vandens) mokestį.

Ponas Survila gaiviųjų gėrimų bendrovę „Libella Bottlers Almaty“ Kazachstane įkūrė 1998 m., įsteigė 200 darbo vietų. Šiandien tai viena stambiausių gaiviųjų gėrimų gamintojų šalyje. Be to, šiam verslininkui Kazachstane priklauso ne tik gėrimų gamybos, bet ir mėsos perdirbimo bendrovė, trys prekybos įmonės.

Nepalikti vieni

Pasak ambasadoriaus, Kazachstano ekonomika susidūrė su problemomis, o prieš keletą dienų buvo oficialiai pareikšta, kad šalies biudžetas nesurenka 40% pajamų. Įplaukos už naftą, dujas ir metalą šalies biudžete sudaro 81% pajamų, o šių išteklių kaina kritusi.

„Šalis nepaprastai turtinga, ir kazachai stengiasi, kad ekonomikos padėtis gerėtų. Gaila, bet kartais biurokratai pakiša koją“, – apgailestauja p. Naudužas.

Anot jo, nuostabą kelia tai, kad ieškiniai inicijuojami labai netikėtai – taikant atgaline tvarka galiojančius įstatymus. Pavyzdžiui, p. Varasimavičius apie jam keliamą bylą sužinojo visiškai atsitiktinai ir, ko gero, net nebūtų gavęs kvietimo į Karagandos teismą, nes pats gyvena Almatoje. Apie tai, kad žemės dokumentai reikiamai nesutvarkyti, jo taip pat niekas neįspėjo.

Tačiau ambasados vadovas sako, jog tuomet, kai vietos valdžia pamato, kad užsienio piliečiai nepaliekami vieni, kad yra kas juos gina, pradeda atsitraukti.

„Mes reagavome labai operatyviai. Sekmadienį sužinojęs apie p. Survilos problemą jau pirmadienį buvau pas finansų viceministrę. Buvo pažadėta

konkreti parama. Teko kalbėtis ir su aukštais Kazachstano užsienio reikalų ministerijos pareigūnais, jie supranta Lietuvos verslininkų susirūpinimą ir neabejotinai juos remia“, – nurodo ambasadorius.

Jis tikisi, kad šių žingsnių užteks, ir prognozuoja, jog p. Survilai bauda bus sumažinta iki sveiko proto ribų ir verslo jis nepraras. O dėl p. Varasimavičiaus turintis konkrečių pažadų, bet kadangi nenori daryti teismui spaudimo, lauks teismo išvadų.

Ambasadorius pabrėžia – šie du išskirtiniai atvejai neturėtų lietuvių atgrasinti nuo verslo Kazachstane. Tačiau turėtų priminti atsargumą ir būtinybę visus verslui keliamus reikalavimus detaliai išnagrinėti.

15 ramių metų

Ligi šiol jokių pretenzijų per 15 metų Kazachstano valdžios institucijos p. Varasimavičiui neturėjo. Lietuvis yra įsteigęs transporto ir logistikos įmonių grupę „TL Nika Group“. Kazachstane grupės įmonė turi 40 vilkikų, kuriais gabenamos siuntos iš viso pasaulio į Kazachstaną. Šiuo metu dėl krizės veiklos apimtis yra sumažėjusi.

„Galiu vaizdžiai pasakyti – per savaitę į reisus išvažiuoja tik 10–15 mašinų iš turimų 40“, – apie tai, kad dėl šalyje vykusios devalvacijos importas daugeliui tapo per brangus, kalba verslininkas.

Ponas Naudužas priduria, kad Vakarų sankcijos Rusijai kliudė ir Kazachstaną – teko devalvuoti tengę, krovinių tranzitas sutriko, perkamoji galia sumažėjo.

„Kai vasarą vykau atostogų, 1 Eur kainavo 180 tengių, dabar – 1 Eur lygus maždaug 310. Euro kursas išaugo trečdaliu, o kainos pakilo 40 ar net 50%, ypač – importuojamų. Dalis įmonių bankrutavo, žmonės neteko darbo“, – aiškina ambasadorius.

Dalį statybų teko įšaldyti, „žiauriai aukštos“ buvusios nekilnojamojo turto kainos smuktelėjo daugiau nei trečdaliu.

Vis dėlto p. Naudužas prognozuoja, kad dabartinė ekonominė situacija vargu ar nugramzdins šalį į ilgalaikę ekonominę ir finansinę krizę. Kazachstanas turtingas ne tik naftos, dujų, bet ir urano, spalvotųjų ir retų metalų, grūdinių kultūrų.

„Be to, pačios svarbiausios statybos, tokios kaip „Expo 2017“, – tai stambiausios statybos Azijos žemyne, – tęsiasi. Kitos statybos, kurios pakeis dviejų žemynų logistikos ir transporto žemėlapį, „Šilko kelio“ – taip pat tęsiamos. O vienas patraukliausių šio kelio ruožų eina per Klaipėdą“, – primena Lietuvos ambasados Kazachstane vadovas.

Šalyje dirba nemažai lietuviškų statybos, transporto ir logistikos bendrovių, čia labai vertinami lietuvių architektai, ypač didelės pagarbos sulaukia atvykstantys konsultuoti medikai iš Lietuvos.

O kazachai, kaip prasitaria ambasadorius, pastaruoju metu labai domisi Lietuvos kurortais, ypač Druskininkais, ir rimtai svarsto galimybes įsigyti poilsio namus ir nekilnojamojo turto.

Verslo interesams ginti

Kazachstanas – viena patraukliausių valstybių užsienio investuotojams. Pastarojo dešimtmečio tiesioginių užsienio investicijų srautas siekė maždaug 215 mlrd. JAV dolerių. Pagal šį rodiklį Kazachstanas priklauso pirmaujančiai pasaulio grupei. Pagal Pasaulio banko „Doing Business“ reitingą, įgyvendinusi 7 iš 10 reitinguojamų sričių reformų, šalis užima 41 vietą.

Lietuvos ir Kazachstano prekybos apimtis sudaro apie 1 mlrd. USD.

infogr.am::infogram_0_eksportas_kazachstan

Kad būtų užtikrintas dar sklandesnis bendradarbiavimas įvairiose veiklos srityse, rugpjūtį įregistruota tarptautinė verslo asociacija „Uzlita“, vienijanti Lietuvos ir Centrinės Azijos rinkų dalyvius.

„ Dirbant užsienyje visko pasitaiko, ir mūsų uždavinys – kad visos verslininkams kylančios problemos būtų išspręstos per įmanomai trumpiausią laiką“, – pabrėžia Darius Šermukšnis, naujos asociacijos vadovas.

„Uzlitos“ iniciatyvą dėl Lietuvos prekybos namų Uzbekijoje atidarymo, anot p. Šermukšnio, palaiko Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo konfederacija ir kitos verslo organizacijos. Tam pritaria Uzbekijos užsienio reikalų ministerija.

Straipsnis lapkričio 6 d. publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir „VŽ Premium“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Reformos skinasi kelią: po svarstymo pritarė „Sodros“ įmokų „luboms“, mokesčių sujungimui 29

Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ėmėsi svarstyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų.

Verslo aplinka
2018.06.22
Euro zonos biudžeto planas sulaukia vis daugiau nepritarimo balsų 2

Vokietijos ir Prancūzijos planas sukurti atskirą euro zonos biudžetą sulaukė pasipriešinimo iš Lenkijos.

Verslo aplinka
2018.06.22
„Brexit“: „Airbus“ įspėjo dėl pasitraukimo iš JK 4

14.000 darbo vietų Jungtinėje Karalystėje (JK) sukūrusi lėktuvų gamintoja „Airbus“ gali atsisakyti savo planų...

Verslo aplinka
2018.06.22
Valdančiųjų dovana profsąjungoms – jos bus prilygintos partijoms 1

Gyventojai turės galimybę profesinėms sąjungoms atskirai skirti 1% gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tad šios...

Verslo aplinka
2018.06.22
Seimas žengė žingsnį link akcizų rūkalams padidinimo

Nenumatytame Seimo posėdyje penktadienį parlamentarai po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo pataisoms,...

Verslo aplinka
2018.06.22
Euro zonos kreditoriai pasiekė istorinį susitarimą ir sumažino Graikijos skolos naštą 5

Baigiantis Graikijos gelbėjimo programai, euro zonos finansų ministrai pasiekė susitarimą palengvinti šalies...

Verslo aplinka
2018.06.22
Įsigaliojo ES muitai amerikietiškai produkcijai

Penktadienį įsigaliojo ES muitai, kuriuos Europa įvedė kaip atsaką į JAV prezidento Donaldo Trumpo agresyvią...

Verslo aplinka
2018.06.22
Mokesčių reforma: lenktynės su laiku Premium 9

Seimo valdantiesiems paskendus diskusijose ir gerokai vėluojant patvirtinti mokesčių bei pensijų sistemų...

Verslo aplinka
2018.06.21
Šapoka: tai yra klaida, kurios pasekmes prognozuoti būtų sunku 25

Vilius Šapoka, finansų ministras, neigiamai vertina „chaotiškus“ Seimo biudžeto ir finansų komiteto priimtus...

Verslo aplinka
2018.06.20
Sutkus po Seimo komiteto sprendimų dėl progresinio tarifo: „Tiesus kelias į Venesuelą“ 9

Seimo biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį patvirtino 27% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą...

Verslo aplinka
2018.06.20
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė pensijų reformai, tačiau nukėlė klausimą dėl anuitetų 1

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai trečiadienį svarstė ministrų kabineto pateiktą pensijų kaupimo...

Verslo aplinka
2018.06.20
Merkel ir Macronas sutarė dėl atskiro euro zonos biudžeto 6

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, po susitikimo Berlyne...

Verslo aplinka
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Po muitų Kinijai atvėso JAV verslo palankumas Trumpui Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, praėjusią savaitę paskelbus apie muitų kiniškoms prekėms paketą, o,...

Verslo aplinka
2018.06.19
Lauks detalesnės STT informacijos apie Konkurencijos tarybos vicepirmininką 1

Premjeras Saulius Skvernelis paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikti daugiau informacijos apie...

Verslo aplinka
2018.06.18
Vilniuje apsilankę turistai mokės „pagalvės mokestį“ 4

Sostinėje po poros savaičių įsigalios kai kuriuose šalies miestuose jau kurį laiką galiojanti tvarką –...

Verslo aplinka
2018.06.18
Kinija Europoje: prisigrūdo pirkinių pilną krepšį 11

Kai Kinijos „Midea Group“ 2016-aisiais paskelbė už 4 mlrd. JAV dolerių perkanti  Vokietijos robotų gamintoją...

Verslo klasė
2018.06.17
Seimo komitetas dar kartą nepritarė „Sodros“ įmokų „luboms“ 4

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai penktadienį dar kartą balsavo prieš Vyriausybės siūlomas...

Verslo aplinka
2018.06.15
Prekybos karas dar neprasidėjo, bet Kinija jau jaučia jo poveikį Premium

JAV ruošiantis įvesti importo muitų kiniškoms prekėms paketą, Kinijos ekonomika jau jaučia įtampos prekyboje...

Verslo aplinka
2018.06.15
Lietuviai geriau vertina ekonominę šalies padėtį 5

Naujausia „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad palankiai šalies ekonominę padėtį vertina 38% lietuvių arba 6%...

Verslo aplinka
2018.06.14

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau