Nebijokite Tarptautinio valiutos fondo

Publikuota: 2015-10-20
Bogdano Cristelo („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Bogdano Cristelo („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 

Pastaruoju metu tapo madinga nemėgti ar net smerkti Tarptautinį valiutos fondą (TVF). Pasak vienų, TVF veikla blogai atsiliepia vargšams, moterims, ekonomikos stabilumui ir gamtai.

Josephas Stiglitzas, kurio įtaką sustiprino jam įteikta Nobelio premija, kaltina TVF sukėlus ekonomikos krizes, kurias po to spręsdamas tik dar labiau pablogina situaciją. Tvirtinama, jog TVF tai daro specialiai, kad nenukentėtų kapitalistai ir bankininkai, o eiliniai žmonės tesižino. Tai visiška netiesa, tačiau šis mitas daro didžiulę žalą ir pančioja TVF rankas neleisdamas išnaudoti visų galimybių.

Nespecialistams siūlyčiau palyginti, kaip pasaulis tvarkosi su atvykstančiais, tarkim, iš Sirijos, pabėgėliais ir kaip su finansų krizėmis. Kaip rodo pareigų pavadinimas, Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras yra asmuo, o ne institucija. Jis arba ji vadovauja ne visapusiškai organizacijai, o „biurui“. Dėl šio biuro bejėgiškumo Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo priversta spausti savo partnerius Europos Sąjungoje imtis ko nors iš esmės, kad Europa suvaldytų šį nesibaigiantį prieglobsčio prašytojų srautą.

O užkirsti kelią ir pažaboti ekonomikos krizes, priešingai, imasi rimta institucija – TVF. Organizacija gal ir netobula, tačiau negalima lyginti su tuo, kaip tvarkomasi tokiose srityse kaip pabėgėliai, žmogaus teisės ir gamtosauga.

Nereikia itin stengtis, kad klaidingai suprastum, kuo užsiima TVF. Fondas daugiausia dėmesio skiria krizių prevencijai. Dar 1944 metais Bretton Woods konferencijoje, kurioje buvo įkurtas TVF ir Pasaulio Bankas, Franklinas D. Rooseveltas kalbėjo: „Ekonominės ligos itin užkrečiamos. Dėl to kiekvienos šalies ekonominė sveikata yra teisėtas jos kaimynų, tiek artimų, tiek tolimų, rūpestis.“

Todėl 44 ten dalyvavusios, o dabar jau 188 TVF priklausančios šalys nusprendė „konsultuotis ir derintis prie tarptautinės pinigų sistemos pokyčių, galinčių turėti poveikį kitoms šalims... o taip pat padėti viena kitai įveikti trumpalaikius sunkumus, kylančius dėl valiutų svyravimo“. Įsipareigojimai, kaip šalys derins savo veiksmus, aprašyti Fondo steigimo sutarties IV straipsnyje. TVF ir šalių narių vyriausybės nuolat aptaria savo politiką. Paprastai susitikimai vyksta kartą per metus, šalių pareiškimai protokoluojami, juos peržiūri Fondo vykdomųjų direktorių valdyba (kuri atstovauja visoms 188 šalių vyriausybėms), o tada skelbiami internete, kur su jais gali susipažinti visi norintieji. Tai kolektyvinės tarpusavio priežiūros ir skaidrumo standartas, kurio derėtų siekti ir organizacijoms, veikiančioms kitose srityse.

TVF nuveikė tikrai svarbų darbą – sukūrė priemones, kuriomis siekiama padėti šalims įvertinti ir pagerinti makroekonominę padėtį: mokesčių ir pinigų politiką, taip pat finansinį, valiutų ar kainų stabilumą. TVF, remdamasis daugybės šalių patirtimi, pataria šalims, kaip viso to pasiekti, mėgina išgliaudyti svarbiausias pamokas, kurios padėtų kiekvienai atskirai šaliai susigaudyti, kaip geriau tvarkytis su jai tenkančiais iššūkiais.

Tarptautinis valiutos fondas, pasitelkęs dialogą, mokslinius tyrimus, techninę pagalbą ir mokymus, subūrė savo patirtimi besidalijančią pasaulinę bendruomenę. Šiandien vadovauti centriniam bankui arba būti finansų ministru gerokai paprasčiau, nei būti sveikatos apsaugos arba teisingumo ministru. Ne todėl, kad iššūkiai mažesni, o dėl to, kad TVF kuruojama keitimosi patirtimi tarptautinė bendruomenė teikia tokio lygio paramą, kuriai kitose srityse tiesiog nėra analogų.

Daugiausia prieštaravimų TVF veikla sulaukia tada, kai Fondas imasi valdyti krizes. Šalys kreipiasi į TVF finansinės pagalbos, kai patenka į bėdą ir nuo jų nusigręžia ar gali nusigręžti tarptautinės finansų rinkos. TVF gali sutelkti šimtus milijardų dolerių šalių narių lėšų ir taip savo skolininkams suteikti laiko atsitiesti. Fondo disponuojami resursai yra nepalyginamai didesni už tuos, kuriuos tarptautinė bendruomenė geba sutelkti spręsti problemoms kitose srityse, nes TVF skiriamos lėšos yra grąžintinos.

Mainais už finansinę paramą TVF paprastai reikalauja, kad šalys imtųsi spręsti problemas, kurios jas privedė prie finansinių sunkumų. Tai daroma ne tik tam, kad Fondas atgautų suteiktą kreditą, bet ir jų pačių labui, kad šalys atgautų ir finansinių rinkų pasitikėjimą. Tačiau daug kas painioja, kur yra tikrasis skausmo židinys: pati krizė ar jai gydyti taikomas priešnuodis.

Žinoma, TVF neišvengiamai daro klaidų, tačiau ir jam tenkantys iššūkiai nuolat kinta, o tai kaskart neleidžia būti iki galo tikram, kad tuo metu vyraujantis požiūris yra tai, ko reikia susidariusiai situacijai išspręsti. Vis dėlto tai pakankamai atvira organizacija, ji gali ir net privalo būti atvira kritikai.

O kokia galėtų būti alternatyva? Ta pasaulio dalis, kurioje TVF nėra, atrodo kaip šiandien Venesuela. Kai 2004 metais Hugo Ch?vezas sustabdė konsultacijas pagal Fondo IV-ąjį straipsnį, jis tapo visų TVF koneveikiančiųjų, netgi paties J. Stiglitzo, numylėtiniu. Dėl to venesueliečiai prarado prieigą prie būtinos ekonominės informacijos, kuria pagal TVF nuostatus su jais privalo pasidalyti pasaulio šalys. Pasaulio bendruomenė nesureagavo, kai 2012 metais šalis ėmėsi visiškai neatsakingos politikos – išleido tiek pinigų, tarsi naftos barelis kainuotų ne 107, o 197 JAV dolerius.

Kai naftos kaina smarkiai smuko, Venesuelos ekonomika ėmė garmėti į bedugnę: BVP mažėja rekordiniu greičiu, infliacija viršys 200 proc., valiutos kursas subliūško iki mažiau nei 10 proc. ankstesnės vertės. Maža to, šaliai ėmė stingti daugelio būtinų produktų.

Venesuela pamėgino iš savo bėdų išsikapstyti skolindamasi iš Kinijos plėtros banko (angl. China Development Bank, CDB). Šis nekelia tokių sąlygų, dėl kurių ant TVF niršta jį smerkiantieji. CDB paskolų suteikimo sąlygos slaptos, pinigų panaudojimo paskirtis viešai neskelbiama, neaišku, kiek ten esama ir korupcinių sumetimų. Be to, CDB paskolomis remiamos kinų bendrovės, veikiančios tokiose pramonės šakose kaip telekomunikacijos („Huawei“), buitinė technika („Haier“), automobilių gamyba („Chery“) ir naftos gavyba (ICTV). Kinai nereikalauja, kad Venesuela ko nors imtųsi investuotojų pasitikėjimui atgauti. Jiems pakanka tik naftos kaip užstato. Gal TVF ir klysta, tačiau CDB taktika tikrai gėdinga.

Venesualiečių tragediją lėmė tai, kad dauguma šios šalies (kaip ir kitų šalių) gyventojų galvojo, jog TVF ateina ne padėti, o kenkti. Dėl to jie ekonominių sunkumų metu atgręžė nugarą tarptautinės bendruomenės siūlomiems didžiuliams ištekliams ir išminčiai, kuri būtų palengvinusi skausmą ir pagreitinusi atsigavimą. Baigtis kur kas liūdnesnė, nei smerkiantieji TVF ryžtasi pripažinti.

Ricardo Hausmannas – Harvardo universiteto ekonomikos profesorius bei Tarptautinės plėtros centro direktorius, buvęs Venesuelos planavimo ministras ir Amerikos plėtros banko vyriausiasis ekonomistas.

Autoriaus teisės priklauso „Project Syndicate“, 2015 m. www.project-syndicate.org

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 1

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Po muitų Kinijai atvėso JAV verslo palankumas Trumpui Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, praėjusią savaitę paskelbus apie muitų kiniškoms prekėms paketą, o,...

Lauks detalesnės STT informacijos apie Konkurencijos tarybos vicepirmininką 1

Premjeras Saulius Skvernelis paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikti daugiau informacijos apie...

Verslo aplinka
2018.06.18
Vilniuje apsilankę turistai mokės „pagalvės mokestį“ 4

Sostinėje po poros savaičių įsigalios kai kuriuose šalies miestuose jau kurį laiką galiojanti tvarką –...

Verslo aplinka
2018.06.18
Kinija Europoje: prisigrūdo pirkinių pilną krepšį 11

Kai Kinijos „Midea Group“ 2016-aisiais paskelbė už 4 mlrd. JAV dolerių perkanti  Vokietijos robotų gamintoją...

Verslo klasė
2018.06.17
Seimo komitetas dar kartą nepritarė „Sodros“ įmokų „luboms“ 4

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai penktadienį dar kartą balsavo prieš Vyriausybės siūlomas...

Verslo aplinka
2018.06.15
Prekybos karas dar neprasidėjo, bet Kinija jau jaučia jo poveikį Premium

JAV ruošiantis įvesti importo muitų kiniškoms prekėms paketą, Kinijos ekonomika jau jaučia įtampos prekyboje...

Verslo aplinka
2018.06.15
Lietuviai geriau vertina ekonominę šalies padėtį 5

Naujausia „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad palankiai šalies ekonominę padėtį vertina 38% lietuvių arba 6%...

Verslo aplinka
2018.06.14
Bandoma mažinti įsiskolinimus už žemės ūkio produkciją

Atsiskaitymai už pirktą žemės ūkio produkciją turėtų paspartėti, o rizika dėl vėluojančių atsiskaitymų turėtų...

Verslo aplinka
2018.06.14
Macronas gavo palaiminimą esminei valstybinių geležinkelių reformai 2

Streikai ir protestai nepadėjo – Prancūzijos parlamentas trečiadienį užtikrintai pritarė įstatymui, kuris...

Verslo aplinka
2018.06.14
Nenori įsipareigoti jau kitąmet gerokai pagausinti Kelių fondo 6

Vyriausybė nepritaria Seime gimusiai iniciatyvai Kelių fondą jau kitąmet gerokai papildyti iš degalų akcizo...

Verslo aplinka
2018.06.13
Premjeras: bazinės algos didinimas kainuoja dešimtis milijonų, kurių nėra 9

Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis skeptiškai vertina dalies Seimo politikų pateiktus pasiūlymus kitąmet...

Verslo aplinka
2018.06.11
Naujausi duomenys pasėjo abejones dėl JK ūkio būklės

Jungtinės Karalystės (JK) gamybos apimtys balandį smuko labiausiai per penkerius su puse metų, o statybų...

Verslo aplinka
2018.06.11
Premjeras dar nežino, ar kitąmet keliams bus skirta daugiau lėšų

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina žinąs, kad keliams tiesti, prižiūrėti ir remontuoti reikia kur kas...

Verslo aplinka
2018.06.11
JAV santykiai su artimiausiais sąjungininkais smuko iki naujų žemumų 5

JAV ir artimiausių šalies Vakarų sąjungininkių santykiai gerokai pašlijo, kai industrializuotų G7 valstybių...

Verslo aplinka
2018.06.11
Didžiausios Europos Parlamento frakcijos vadovas: ES biudžetas dar bus keičiamas iš esmės Premium

Manfredas Weberis, Vokietijos politikas, vadovaujantis Europos Parlamento (EP) Liaudies frakcijai, sako, kad...

Verslo aplinka
2018.06.11
Minimali mėnesio alga kitąmet kils bent iki 420 Eur Premium 28

Socialiniai partneriai sutaria, kad minimali mėnesio alga (MMA) kitąmet turėtų ūgtelėti bent keliais...

Verslo aplinka
2018.06.11
Taikos viltys: Korėjų pasienyje sparčiai kyla žemės kainos 1

Kai kurie drąsūs investuotojai, paskatinti antradienį numatyto Donaldo Trumpo, JAV prezidento, ir Kim Jong...

Verslo aplinka
2018.06.09
Prezidentė: reformos negali sujaukti to, kas veikia gerai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas vengia konkrečiau vertinti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių ir pensijų...

Verslo aplinka
2018.06.08
Teikiama ratifikuoti sutartis dėl Lietuvos stojimo į EBPO

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui ratifikuoti vos prieš savaitę Paryžiuje pasirašytą sutartį dėl...

Verslo aplinka
2018.06.08

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau