Valstybės kontrolė abejoja dėl dalies biudžeto išlaidų pagrįstumo

Publikuota: 2015-10-13
Juditos Grigelytės (VŽ)  nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstybės kontrolė (VK) nustatė, kad pernai vykdant biudžetą teisiškai buvo nepakankamai pagrįstos šimtamilijoninės išlaidos. Nors bendra tokių abejotinų išlaidų suma nesiekė vieno procento visų išlaidų apimties, VK konstatuoja neigiamą tendenciją, kad nustatytų pažeidimų suma kasmet auga.

Antradienį Finansų ir Ūkio ministerijų vadovai bei Arūnas Dulkys, valstybės kontrolierius, pateikė savo parengtas ataskaitas ir išvadas apie 2014 m. nacionalinio biudžeto, taip pat visų biudžetinių fondų pajamų ir išlaidų planų vykdymą.

Ponas Dulkys savo pranešime pastebėjo, kad VK nustatė nemažai įvairių pažeidimų, vykdant biudžetus. „Valstybės institucijose ir įstaigose įvertinę valstybės biudžeto asignavimų naudojimo teisėtumą nustatėme, kad pažeidžiant įvairius su lėšų skyrimu ir panaudojimu, viešaisiais pirkimais, valstybės kapitalo investicijomis, darbo užmokesčio bei kitų išmokų mokėjimu susijusius teisės aktus buvo panaudota 233,2 mln. Lt (67,54 mln. Eur) arba 0,9% visų biudžeto asignavimų“, – sakė valstybės kontrolierius.

Anot jo, nerimą VK kelia tai, kad palyginti su 2013 m., nustatytoji pažeidimų suma išaugo net tris kartus.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad už šiuos pažeidimus yra atsakingi asignavimų valdytojai. Jie privalo tobulinti kontrolės sistemas, kurios užkirstų kelią teisės aktų pažeidimams“, – pridūrė p. Dulkys, pažadėjęs, kad VK ateityje keis savo patikrinimų strategiją ir daugiau dėmesio skirs skirdama asignavimų naudojimo teisėtumo auditams.

VK taip pat pranešė nustačiusi „reikšmingų 2014 m. valstybės konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinio duomenų iškraipymų, sumų, kurių teisingumo nebuvo galima patvirtinti“. Atkreiptas dėmesys, kad beveik 70% biudžeto pajamų apskaitoma pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktus duomenis, todėl ši institucija paraginta „kuo greičiau išspręsti teisingos pajamų apskaitos problemą“.

„Svarbus faktas, jog keletą metų nustatome, kad, pažeidžiant teisės aktus, dalis valstybės biudžeto išlaidų yra neperskirstoma per biudžetą, o apmokama iš skolintų lėšų. 2014 m. tiesiogiai iš skolintų lėšų buvo apmokėta 72,9 mln. Lt (21,11 mln. Eur) valstybės išlaidų. Nors tai sudaro tik 0,3% visų biudžeto asignavimų, tačiau tokių išlaidų mastas kasmet auga – lyginant 2012 ir 2015 m. jis padidėjo beveik 9 kartus“, – kalbėjo VK vadovas.

Nors įstatymai leidžia išlaidas tiesiogiai dengti iš skolintų lėšų, neįtraukiant jų į asignavimus, VK pareiškė mananti, kad „tai neprisideda prie aiškaus ir skaidraus biudžetų formavimo proceso ir viešųjų finansų valdymo, nes jau biudžeto rengimo metu dalis žinomų būsimų išlaidų neįtraukiama į planuojamus asignavimus“. Seimas paragintas planuojant 2016 m. biudžetą „laikytis atsargumo ir programinio biudžeto sudarymo principų – biudžeto asignavimuose numatyti visas galimas biudžeto išlaidas, tarp jų ir iš skolintų lėšų“.

Pareikšta pastabų dėl savivaldybių prisiimtų paskolų teisėtumo, dėl kai kurių kitų su biudžetu susijusių klausimų.

VK taip pat pareiškė savo nuomonę ir apie 2014 m. Privatizavimo, Privalomojo sveikatos draudimo, Garantinio, Rezervinio bei Ignalinos atominės elektrinės uždarymo fondų. Išskyrus kai kurias fragmentines pastabas dėl šių fondų veiklos, p. Dulkys pripažino, kad jie iš esmės tvarkyti pagal įstatymus.

Seimas lapkritį svarstys šias VK pastabas ir turės balsuoti dėl pritarimo joms.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Seimo dauguma nusiteikusi atmesti prezidentės veto dėl atliekų deginimo 1

Seimas nusprendė svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto įstatymo pataisoms, numatančioms atliekų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Seimas paniro į kitų metų biudžeto svarstymą 1

Seimas pradėjo bemaž du mėnesius truksiantį 2019 m. biudžeto svarstymą. Vyriausybė siūlo, kad kitąmet viešųjų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Baltarusiai ruošiasi montuoti pirmąjį Astravo reaktorių Premium 11

Astravo atominė elektrinė (AE) ruošiasi pirmojo jėgainės bloko paleidimui. Ruošiamasi montuoti ir bandyti...

Energetika
2018.10.11
Saudo Arabija ir Rusija imasi valdyti naftos kainą Premium

Ruošdamosi lapkričio 4 d. Irano naftos eksportui įvesiamoms JAV sankcijoms, Saudo Arabija ir Rusija siekia...

Energetika
2018.10.04
„The New York Times“: Trumpas tėvo turtus paveldėjo išvengęs mokesčių

JAV dienraštis „The New York Times“ praneša, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskutinį XX a. dešimtmetį...

Verslo aplinka
2018.10.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau