Dosnumas gali ir nuskurdinti

Publikuota: 2015-10-13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Kuo arčiau rinkimai, tuo įspūdingesnis pasipila rinkėjo ausiai mielų pažadų srautas. Viena karščiausių „bulvių“, kurią valdančiosios koalicijos partneriai pastaruoju metu mėto vieni kitiems, – minimaliosios mėnesinės algos (MMA) didinimas. O kas gali būti maloniau rinkėjams nei politikų lenktynės dėl didesnių pajamų, – juolab kad tokio proceso „garantu“ stoja valdžia.

Turėti daugiau eurų kišenėj, piniginėj ar sąskaitoj neatsisakytų nė vienas pilietis, bet kaip sparčiais šuoliais didinamą MMA suderinti su ekonomine logika? Premjeras Algirdas Butkevičius kategoriškas: visi sprendimai dėl MMA turi būti grįsti būtent tokia logika. „Populistinių sprendimų tikrai nebus“, – tikina jis. Tokiais sprendimais jis vadina koalicijos partnerių – Darbo partijos – siekį nuo kitų metų liepos MMA padidinti labai ryškiai – iki 437 Eur. Įsižeidę partneriai ėmė ir ignoravo Vyriausybėje balsavimą dėl 2016 m. valstybės biudžeto projekto. Kaip iš tiesų uoliai „darbiečiai“ norės įtikti rinkėjams, paaiškės per biudžeto priėmimą Seime. O kol kas Vyriausybės vadovas dėlioja kitokius skaičius. Faktiškai jau priimtas sprendimas nuo Naujųjų metų MMA didinti 25 Eur – iki 350 Eur. Tiesa, jis neatmeta galimybės, kad nuo kitų metų liepos šis skaičius vėl gali padidėti, tačiau, pasak premjero, tikrai ne tiek, kiek siūlo „dosnūs“ koalicijos partneriai. Jis žada, kad sprendimai bus pragmatiški, logiški ir t. t.

Tačiau ir ekonomistai, ir tarptautiniai ekspertai nei pragmatizmo, nei ekonominės logikos tokiuose veiksmuose neįžvelgia. Pasak jų, MMA negali būti didesnė nei 40% vidutinio darbo užmokesčio (VDU) šalyje. Lietuvoje jau šiuo metu šis santykis siekia 46% ir yra vienas aukščiausių rodiklių Europoje. Tvarus MMA ir VDU santykis yra 30–40%. Įvykdžius kitų metų užmojus bus perkopta ir Vyriausybės programoje numatyta 50% riba.

Tarptautiniai ekspertai tikina: gyventojų pajamų negalima nustatyti įstatymu – jas lemia augantis šalies našumas, kurio dinamika priklauso nuo vykdomos ekonominės politikos. O siekiant išlaikyti konkurencingą, gebančią eksportuoti pramonę, algos negali augti sparčiau nei darbo našumas. Viena iš staigaus MMA kėlimo grėsmių – darbuotojai praranda darbo vietas, iš darbo rinkos gali pasitraukti mažesnės kvalifikacijos darbuotojai, gali būti kur kas sunkiau rasti darbą žmonėms mažiau turtinguose regionuose. Beje, mažas ir vidutines įmones šiandien pirmiausia erzina net ne MMA dydis, o nuolatinis jos kitimas, t. y. verslo aplinkos nestabilumas.

Jei politikai iš tiesų norėtų padėti žmonėms padidinti pajamas, turėtų atsigręžti į mokestines lengvatas, kurios galėtų būti taikomos nepasiturintiems, pvz., didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD). Lietuvoje jis yra per menkas – NPD nuo MMA siekia apie 50%. Šalies ekonomistai ragina NPD prilyginti MMA dydžiui, kad mažiausiai uždirbantiems liktų daugiau pinigų kišenėse, o mokestinė našta mažoms ir vidutinėms įmonėms būtų stabili. Tarptautinio valiutos fondo misijos Lietuvoje vadovas Christophas Klingenas nurodo, kad pagrindinis iššūkis Lietuvos valdžiai yra toliau artinti gyventojų pajamas prie Vakarų Europos lygio, bet ne drastišku MMA kėlimu, o pereinant prie sudėtingesnės gamybos, skatinant darbo našumą etc.

Gyventi neaiškios rytdienos sąskaita pavojinga. Ar valdantieji yra optimistai užmerktomis akimis, dalijantys nenušauto briedžio kailį, t. y. „planuodami“ ekonominį prieaugį, ar tiesiog dėl trokštamos pergalės žengiama avantiūrizmo keliu, nesukant sau galvos dėl pasekmių?

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Verslo įspėjimai Th. May griežtėja Premium

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, prašo daugiau laiko deryboms su Briuseliu dėl galimų...

Pramonė
2019.02.14
Tyrimas: „Brexit“ be susitarimo Vokietijai kainuotų 100.000 darbo vietų 8

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos be susitarimo, vadinamasis „kietas Brexit“ (angl. hard...

Verslo aplinka
2019.02.11
Burbulai Kinijoje: ekonominių problemų naujojoje supergalybėje išvengti nepavyks Premium 11

Kas atsitinka, kai nekilnojamojo turto vystytojas, norėdamas atsikratyti vis besikaupiančio inventoriaus,...

Verslo klasė
2019.02.09
Siūlys uždrausti politikams būti viešųjų pirkimų komisijose 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateiks Seimui įstatymų pataisas, kurios numatys draudimą valstybės politikams...

Verslo aplinka
2019.01.31
Prognozės šiemet kabo „ant siūlo“ 5

Lietuvos ekonomikos augimas 2018 m. viršijo prognozes ir buvo kiek spartesnis – šalies bendrasis vidaus...

Verslo aplinka
2019.01.31
Lietuvos BVP 2018 m. paaugo 3,6% 22

Praėjusiais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidėjo 3,6%, pranešė Statistikos...

Verslo aplinka
2019.01.30
Vyriausybė nepritarė PVM lengvatai maistui 4

Ministrų kabinetas nesutiko su Seime gimusia iniciatyva nustatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2019.01.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau