Protų nuotėkis – peilis ūkiui, atokvėpis Putinui

Publikuota: 2015-10-11
Nesitikėdami, kad padėtis greitai pasitaisys, Rusiją palieka pažangiausi gyventojai.		 IGORIO RUSAKo („RIA NOVOSTI“ / „Scanpix“) NUOTR.
Nesitikėdami, kad padėtis greitai pasitaisys, Rusiją palieka pažangiausi gyventojai. IGORIO RUSAKo („RIA NOVOSTI“ / „Scanpix“) NUOTR.
 

Ekonominių ir politinių perspektyvų stoka iš Rusijos tekina protus. Maskvai tai dar labiau apsunkina bandymą kompensuoti sankcijų poveikį – importą keičiant vietos produkcija.

„Nepriklausomiems Rusijos ekonomistams šalyje paprasčiausiai nebeliko ko veikti“, – savo analizėje konstatuoja Andrejus Kolesnikovas, analitikos centro „Carnegie“ Maskvos padalinio ekonomistas.

Kvalifikuotų ekonomikos ekspertų patarimai nereikalingi, taigi jie išvyksta iš šalies.

Ponas Kolesnikovas priduria, kad patiriantis sankcijų Kremlius stengiasi suprimityvinti ūkį ir pakeisti importą vietos produkcija. Šios formulės efektyvumas istorijoje buvo paneigtas daugybę kartų.

Rusijai, siekiančiai ūkį perorientuoti į vietos produkciją, taip pat atjunkyti nuo naftos adatos, būtini kvalifikuoti įvairių sričių specialistai, o jie kraunasi lagaminus.

Smunkant realiosioms pajamoms, ekonomikai dardant nuokalnėn, jie nebemato perspektyvų. Apsisprendimą didele dalimi lemia ir auganti politinė priespauda šalyje.

Protų nuotėkis suaktyvėjo jau nuo 2012 m., tai yra kai Vladimiras Putinas grįžo į Rusijos prezidento postą.

infogr.am::infogram_0_emigracija_is_rusijos

Nebeturi iliuzijų

Kvalifikuoti specialistai nebeturi iliuzijų, kad artimoje ateityje padėtis pagerės. Analitikai mano, kad šiais metais protai toliau sparčiai tekės iš šalies.

Jų sprendimą palikti šalį lemia ne tik ekonominės paskatos, bet ir didėjanti šalies izoliacija, griežtėjantis interneto reguliavimas, spaudimas nevyriausybinėms, ypač užsienio organizacijoms („agentams“) ir kiti ženklai, bylojantys apie priespaudos didėjimą šalyje.

„Prieš penkerius metus dar buvo vilties, kad reikalai keisis į gera. Dabar aišku, kad šalies laukia ilga sisteminė krizė“, – sako Igoris Gladkoborodovas, informacinių technologijų specialistas, palikęs savo verslą ir su šeima persikėlęs į JAV, jį cituoja „Bloomberg“.

IT specialistas pripažįsta, kad Silicio slėnyje dažnai sutinka kitų maskviečių, pastaruoju metu emigravusių į JAV.

„Kapitalo rinkos Rusijoje nebeegzistuoja, ir nematau, kaip situacija galėtų pasikeisti per ateinančius metus“, – sankcijų poveikį Rusijos finansų sektoriui komentuoja Vitalijus Baikinas, palikęs darbą „Gazprombank“ ir išvykęs į JAV.

Oficialiai Maskva kalbų apie protų nuotėkį nesureikšmina, tačiau birželį Putinas nesusivaldė ir apkaltino užsienio bendroves, kad šios siurbia Rusijos talentus.

Augantys skaičiai

Analitikai pabrėžia, kad, kalbant apie emigraciją, Rusijos statistika pasitikėti sunku. Vis dėlto neįmanoma nuslėpti didėjančios emigracijos.

Nuo 1999 m. emigracijos tempai nuosekliai mažėjo. 2010 ir 2011 m. iš šalies išvyko atitinkamai 33,6 ir 36,8 tūkst. Tačiau 2012 m. – tada po masinių protestų Putinas buvo perrinktas trečiajai prezidento kadencijai – emigracijos tempai šovė iki 122,8 tūkst., 2013 m. pasiekė 186,4 tūkst., o pernai – 310,5 tūkst.

Tiesa, tik mažiau negu penktadalis emigruoja į ES, JAV ir kitas Vakarų valstybes. Būtent šie emigrantai – jų 2014 m. susidarė 51,3 tūkst. – dažniausiai turi aukščiausią kvalifikaciją.

Dažniausiai vykstama į Vokietiją ir JAV. 2014 m. į Vokietiją pasitraukė 4,8 tūkst. žmonių, o į JAV – beveik 2 tūkst.

Nuleidžia garą

„Mes prarandame geriausiai išsilavinusius, aktyviausius ir versliausius žmones“, – teigia Levas Gudkovas, socialinių tyrimų „Levada“ centro direktorius, jį cituoja „Reuters“.

Jis įvardija ir priežastį, kodėl Kremlius į augančią emigraciją nekreipia dėmesio. „Kremlius mato tai kaip būdą visuomenėje nuleisti garą“, – sako p. Gudkovas.

Kitaip tariant, emigruoja visuomenės sluoksnis, kuris labiausiai nepatenkintas Rusijos vykdoma politika, yra pilietiškai aktyvus ir dėl to potencialiai pavojingas.

Matomi ir pamatiniai pokyčiai vidurinėje klasėje. Kūrybingiausi žmonės išvažiuoja iš šalies ir čia pradeda dominuoti biurokratija.

Sociologijos institutas, priklausantis Rusijos mokslų akademijai (ISRAS), skaičiuoja, kad beveik 70% vidurinės klasės dirba valstybės sektoriuje. Jie yra lojalesni ir Putinui.

„Keista, tačiau šiuo metu yra daugiau valstybės tarnautojų negu Sovietų Sąjungos laikais, nors aptarnaujama populiacija yra du kartus mažesnė“, – atkreipia dėmesį Michailas Gorskovas, ISRAS direktorius, jį cituoja „Reuters“.

Straipsnis rugsėjo 29 d. publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir „VŽ Premium“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau