Restruktūrizavimas virsta našta

Publikuota: 2015-10-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Teismai kelia restruktūrizavimo bylas nemokioms įmonėms, o kreditoriai pritaria restruktūrizavimo planams, kurie neįgyvendinami. Proceso neefektyvumą lemia tai, jog teismui pateikiami duomenys, neatspindintys tikrosios įmonės finansinės padėties. Tokias išvadas pateikia valstybės auditoriai, įvertinę bendrovių restruktūrizavimo procesą.

Valstybės kontrolės duomenimis, Lietuvoje kasmet vidutiniškai 1.500 įmonių iškeliamos bankroto bylos, kreditoriai atgauna tik apie 13% reikalavimų, o valstybės biudžetas netenka dalies pajamų. Audito metu nustatyta, kad 5,8% restruktūrizavimo procesų per 2001–2015 I ketvirtį baigėsi sėkmingai, o nutraukus restruktūrizavimą net 81% įmonių bankrutavo.

„Valstybinių kreditorių reikalavimai padengiami tik 7%, o nepatenkintų kreditorių reikalavimų suma 2014 m. pabaigoje sudarė daugiau negu 20 mln. Eur. Be to, pradėtų procesų skaičius mažėja nuo 60 2010 metais iki 31 per 2014 metus“, – teigia valstybės auditoriai.

Restruktūrizavimo procesas, pasak jų, neefektyvus, nes restruktūrizavimo bylos keliamos ir nemokioms įmonėms, kurios neturi perspektyvų (37% iš audito metu analizuotų 30-ies bylų buvo nemokios, ir visos įmonės bankrutavo). Tad tokios galimybės suteikimas nemokiai įmonei atitolina bankrotą ir mažina kreditorių galimybes atgauti lėšas.

Pavyzdžiui, vienai įmonei buvo iškelta restruktūrizavimo byla, kai ji jau buvo nemoki, įsipareigojimai sudarė 97% turimo turto, vėliau įmonė bankrutavo. Dėl to kreditorių galimybės atgauti savo reikalavimus nuo restruktūrizavimo pradžios iki bankroto sumažėjo 2,5 mln. Eur.

„Pasigendama prevencinių priemonių, užtikrinančių ir skatinančių finansinių sunkumų turinčias įmones restruktūrizavimo procesą pradėti laiku. Įmonių restruktūrizavimo įstatymas valstybiniams kreditoriams nenumato pareigos ar prievolės laiku informuoti skolininkus apie restruktūrizavimo galimybę, nors tai galėtų paskatinti įmones laiku spręsti finansinius sunkumus restruktūrizavimo būdu ir užtikrintų didesnę tikimybę atgauti tiek mokestines nepriemokas, tiek apsaugoti ir finansinius sunkumus patiriančios įmonės verslo partnerius nuo didelių praradimų“, – atkreipia dėmesį valstybės auditoriai.

Dėl dviejų atskirų nemokumo procesų (bankroto ir restruktūrizavimo) taikymo nemokumas restruktūrizavimo ir bankroto bylose vertinamas skirtingai, nėra numatytas sklandus perėjimas iš restruktūrizavimo proceso į bankrotą, tai atitolina bankroto bylos iškėlimą, mažina kreditorių reikalavimų atgavimo lygį bei ilgina proceso laiką.

Būtinos pataisos

Valstybės kontrolė atkreipia dėmesį į tai, kad restruktūrizavimo bylos yra sudėtingos ekonominio pobūdžio bylos. Jos reikalauja ne tik nemokumo teisės, bet ir kitų ekonominių verslo analizės žinių. Tačiau organizuojama nepakankamai mokymų teisėjų specialiosioms žinioms gilinti. 89% teisėjų teigia, kad tokie mokymai būtų reikalingi ir naudingi nagrinėjant restruktūrizavimo bylas.

Ūkio ministerija yra parengusi Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pataisas. Pasak Kristinos Binkytės, Valstybės kontrolės atstovės, projektas buvo rengiamas atsižvelgiant ir į auditorių pateiktus argumentus.

„Manau, priėmus šį projektą tokį, koks jis pateiktas, daugelis mūsų keliamų problemų būtų išspręstos ir padėtis keistųsi iš esmės. Naujas įstatymo projektas įgyvendintų tiek Europos Komisijos, tiek mūsų siūlomas rekomendacijas“, – pabrėžia p. Binkytė.

Ministerija jau pasiruošusi

Ūkio ministerija, susipažinusi su Valstybės kontrolės audito parengta įmonių restruktūrizavimo proceso valdymo ataskaita, teigia, kad jau yra imtasi veiksmų ataskaitoje paminėtoms pastaboms pašalinti.

„Ministerija jau parengtą Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pakeitimo projektą papildė Valstybės kontrolės rekomendacijomis. Šie pakeitimai leis padidinti sėkmingų įmonių restruktūrizavimo atvejų skaičių ir kreditorių reikalavimų patenkinimo lygį“, – teigiama ministerijos pranešime.

Įstatymo pakeitimo projektas artimiausiu laiku bus pateiktas svarstyti Vyriausybei. Siekiama, kad jau kitų metų pradžioje visos Valstybės kontrolės rekomendacijos, kurias pagal kompetenciją gali įgyvendinti Ūkio ministerija, būtų įvykdytos.

Pakeitimais siekiama nustatyti lankstesnes bei veiksmingesnes įmonių restruktūrizavimo procedūras, sudarančias teisines prielaidas perspektyvių įmonių finansinius sunkumus išspręsti kuo ankstyvesniu laikotarpiu, kai dar galima išvengti nemokumo ir užtikrinti verslo tęstinumą, ir panaikinti piktnaudžiavimo įmonių restruktūrizavimu galimybes.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau