Rudenį investuotojų akys krypsta į Seimą

Publikuota: 2015-10-05
Nerijus Mačiulis, AB „Swedbank“  vyriausiasis ekonomistas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Nerijus Mačiulis, AB „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Seimo rudens sesijoje investuotojams labiausiai rūpi Darbo kodekso ir mokesčių pakeitimų svarstymas, teigia investuotojus vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“.

Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, teigia, kad Lietuvos pakilimas ekonomikos konkurencingumo indekse džiugino, o pagrindinė geresnių rezultatų priežastis buvo sumažėjęs biudžeto deficitas ir makroekonominiai pokyčiai – samdos ir atleidimo srityje vis dar esame indekso apačioje.

„Darbuotojų samdymo ir atleidimo reguliavime Lietuva išlieka viena iš paskutinių Europos Sąjungoje ir 120 pasaulyje. Estija yra 12-a pasaulyje, Danija – 5-a, o ES mastu užima 1 vietą. Pastarojoje vienas iš esminių elementų yra tai, kad socialinė apsauga yra labai sveikai padalijama tarp įmonių ir vyriausybės. Didžioji dalis darbuotojų apsaugos yra įmonių atsakomybė“, – spaudos konferencijoje aiškina ekonomistas.

Anot jo, to būtų galima imtis ir Lietuvoje, nes ne visos vyriausybės vykdomos priemonės yra veiksmingos, o dabartinė tvarka yra pasenusi.

Rimantas Stanevičius, „Investors‘ Forum“ darbo santykių darbo grupės narys bei „Valiūnas ir partneriai Ellex“ asocijuotas teisinininkas, prideda, kad dabartinis įdarbinimas ir atleidimas sukuria sąlygas, kai ieškoma, kaip apeiti juo reglamentuotus reikalavimus.

„Dabartinis Darbo kodeksas neveikia. Jei pasižiūrėtume į statistiką, bijau, kad išeitines kompensacijas gauna 1%, o dauguma sutarčių nutraukiamos bendru sutarimu arba pasibaigus darbo sutarties terminui“, – mano teisininkas.

Tačiau Nerijus Nedzinskas, „Investors‘ Forum“ mokesčių darbo grupės narys ir UAB „PricewaterhouseCoopers“ partneris, laukiamame darbo santykių pokyčių pakete pastebi ir dar nemumatytų įgyvendinti dalių.

„Vienas didžiausių socialinio modelio trūkumų yra tai, kad „Sodros“ įmoka susideda iš dviejų dalių. Dažnai darbuotojas net nežino, kokią dalį darbdavys sumoka už jį, dėl to atsiranda ir mokėjimo vokeliuose problema. Darbdavio ir darbuotojo mokamas įmokas galima apjungti į vieną ir laipsniškai mažinti „Sodros“ mokestį jau nuo 2016 m.“, – aiškina p. Nedzinskas.

Profesinėse sąjungose – viešasis sektorius

Tačiau pokyčiams nuolat priešinasi profesinės sąjungos. Rūta Skyrienė „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė, sako, kad dažnai jose atstovaujami yra ne verslo įmonių, valstybinio sektoriaus darbuotojai. Tai ir sukelia didžiausias problemas, nes pažangesnėms įmonėms yra trukdoma veikti laisviau dėl to, kad jos turi atitikti tas pačias sąlygas, kurios yra keliamos probleminėms įstaigoms.

„Profesinių sąjungų mentalitetą suprasti sudėtinga. Dauguma jų narių dirba valstybės sektoriuje, tai yra mokytojai, gaisrininkai, policininkai. Mes suprantame valstybės problemas, bet tam reikia kitokių sprendimų. Negalima visam verslui taikyti pasenusių darbo santykių reguliavimų, pasauliniuose reitinguose vilktis gale su Afrikos valstybėmis Lietuvai yra nenaudinga“, – mano p. Skyrienė.

Ekonomika auga, darbo vietų skaičius stovi vietoje

Ponas Mačiulis pastebi, kad šalies ekonomika atsigauna jau penkerius metus, tačiau nuo to darbuotojų skaičius žymiai nemažėja. Anot jo, šiuo metu į vieną darbo vietą pretenduoja 15 bedarbių. Palyginti, 2006-2007 vienai laisvai darbo vietai buvo 4 žmonės.

„Kyla klausimas, kodėl matome tokią apgailėtiną situaciją darbo rinkoje, kai matomas ekonominis atsigavimas. Bet dabar visas dėmesys teikiamas MMA ir nebūtinai veiksmingoms socialinės apsaugos priemonėms. Tačiau nėra užsiimama tuo, kad būtų pagerinta situacija darbo rinkoje“, - mano ekonomistas.

Anot jo, 26% dabartinių sveikų ir darbingo amžiaus žmonių nenori įsilieti į darbo rinką. Dažna to priežastis – motyvacijos trūkumas ir prastos galimybės persikvalifikuoti. Pastarąją problemą būtų galima spręsti teisės aktais.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus