Metas išlįsti iš investicijų užribio

Publikuota: 2015-09-16
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Kas antras investuotojas Lietuvoje patiria iššūkių susidūręs su poveikio aplinkai vertinti (PAV) procedūromis, o PAV procesas Lietuvoje, trunkantis vidutiniškai pusantrų metų, yra tris kartus ilgesnis nei Estijoje ir Latvijoje. Todėl neverta stebėtis, kad investicijų fronte mūsų šalis didesnių pergalių vis dar negali švęsti.

Planuodamos plyno lauko ar plėtros investicijas į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) dėl PAV šiemet per pusmetį jau kreipėsi 257 įmonės. Tai maždaug tiek, kiek 2013 m. ir 2014 m. per visus metus.

VŽ pasiekusi ataskaita rodo, kad dukart išaugęs PAV atrankų skaičius sietinas ne tik su aktyvesniu investavimu į plėtrą, bet ir su griežtėjančiu AAA požiūriu. PAV ataskaitų rengėjai nurodo, kad jei jau klausiama, ar reikės atlikti PAV atrankos procedūras, didžiausia tikimybė, kad atsakymas bus teigiamas, o reikalaujamos dokumentacijos apimtis, iš pradžių apsiribodavusi 2 puslapiais, šiuo metu ima panašėti į išsamią PAV ataskaitą su atliekamais taršos, kvapų, triukšmo tyrimais.

Įmonės, pateikusios dokumentus dėl PAV procedūrų, net tris ketvirtadalius laiko laukia, kol teiksis juos peržiūrėti minėtoji AAA, Visuomenės sveikatos centras ar kitos PAV procese dalyvaujančios valdžios įstaigos. O dar, neduokdie, projektą vetuos kokia savivaldybės taryba... Ar, kaip daugelį kartų yra nutikę, plyno lauko investicijos projekto likimas paskęs viešųjų ryšių kare ar bylinėjantis teismuose su tikrais ar tariamais bendruomenių aktyvistais. Ekspertams žinomas ne vienas atvejis, kai investuotojai pasitraukė ir verslą perkėlė į kitas valstybes, nes PAV metu buvo kuriamos dirbtinės kliūtys ir procedūros per ilgai užtruko. Tad vargu ar ką gali nustebinti, kad, Pasaulio konkurencingumo ataskaitos duomenimis, pagal valdžios sektoriaus sukeliamą reguliavimo naštą Lietuva tebėra užribyje: užima 105 vietą tarp 144 šalių, o Estija – 10-a, o Latvija – 75-a.

Kaip tai galima pakeisti? Gerų pavyzdžių, kaip sumažinti verslui administracinę naštą, yra. Sėkmingai įgyvendinta teritorijų planavimo reforma yra tas atvejis, kuris galėtų būti pakartotas sprendžiant įsisenėjusias PAV procedūrų problemas. Juolab kad abi sferos yra tos pačios žinybos – Aplinkos ministerijos – rankose. Net Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, į kurią stoja Lietuva, giria 2014 m. įgyvendintą teritorijų planavimo reformą ir tuo keliu skatina eiti retinant kitus biurokratinius brūzgynus, konkrečiai – PAV srityje. Ekspertai ministerijai dar liepą pateikė siūlymus, kaip pakeisti Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą. Juos įteisinus 40% sutrumpėtų PAV proceso trukmė, smarkiai – nuo beveik 1 mln. Eur iki 0,6 mln. Eur vienam investiciniam projektui – sumažėtų investuotojų patiriamos sąnaudos.

Teritorijų planavimo įstatymą perrašė tuometinis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, bet ar ryšis betvarkę PAV srityje sutvarkyti ministras Kęstutis Trečiokas? Ar Seimas prieš rinkimus imsis nepopuliarių sprendimų? Na, nebent seimūnų galvelės sumotų, kad šansai būti perrinktiems 2016 m. rudenį bus didesni, jei prie urnų daugiau sugužės sotesnių ir darbo naujose gamyklose gavusių rinkėjų, nei prie skilusios geldos likusių žygaitiškių, kurie, Lietuvai nedraugiškos valstybės padrąsinti, dar 2013 m. prie Vyriausybės ūkavo: „Chevron von!“ O iešmininkų, esą darbo nėra, nėra iš ko šeimų išmaitinti, jie vėl ateis ieškoti ne kur kitur, o prie Gedimino pr. 11 ar to paties Seimo.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus