Kinijos ekonomika leidžiasi arčiau žemės, bet tai ne agonija

Publikuota: 2015-09-12
„Taip, vyriausybė praranda kontrolę. Bet ar ne tokia yra reformų esmė – sumažinti ekonomikos valdymą?“, – retoriškai klausia Xu Sitao, „Deloitte“ ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Taip, vyriausybė praranda kontrolę. Bet ar ne tokia yra reformų esmė – sumažinti ekonomikos valdymą?“, – retoriškai klausia Xu Sitao, „Deloitte“ ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Kinijos ekonomikos augimas vidutiniu laikotarpiu lėtės, tačiau poveikio šalies vartotojams nereikėtų pervertinti, sako Xu Sitao, „Deloitte“ Kinijos padalinio vyriausiasis ekonomistas. Jis priduria, kad dabartinio augimo tempo kaina ilgalaikėms ūkio perspektyvoms per didelė. Komentuodamas įvykius finansų sektoriuje, ekonomistas pabrėžia, kad šalies valiutą reikėtų devalvuoti dar labiau, o finansų sektorių liberalizuoti.

– Įtemptai nagrinėjami Kinijos vyriausybės veiksmai akcijų rinkoje ir devalvuojant valiutą. Iš pradžių tradiciškai bandyta išlaikyti situaciją stabilią, tačiau netikėtai vyriausybė atleido vadžias. Kuo aiškintumėte kurso pakeitimą?

– Kai vertybinių popierių rinka pradėjo dardėti žemyn taip greitai, tai nustebino šalies vadovus. Pirminė vyriausybės reakcija buvo nuraminti žmones, dalyvaujančius vertybinių popierių rinkoje. Esu įsitikinęs, kad būtent dėl to vyriausybė bandė įsikišti. Paskui įvertinę situaciją pakeitė kursą. Pabrėžiu, kad Kinijoje akcijų birža vaidina mažą vaidmenį. Tik 5% investicijų į bendroves Kinijoje ateina iš biržos. Kalbant apie žmonių santaupas, tik 7% jų kinai yra investavę į vertybinius popierius.

Valiutų rinkoje motyvacija yra kiek kitokia. Vyriausybė pamatė, kad ūkio padėtis gana silpna. Manau, devalvacija buvo teisingas žingsnis, nes stipri valiuta nėra suderinama su stringančia ekonomika. Tačiau šis žingsnis buvo netikėtas, nes Kinijos vyriausybė jau labai ilgą laiką palaikė valiutos kursą.

– Esate minėjęs, kad valiutą reikėtų devalvuoti dar labiau. Apie kokius skaičius kalbame?

– Siūlyčiau valiutą devalvuoti, tačiau nepersistengti. Sakyčiau, devalvacija galėtų siekti apie 3–5%. Jeigu ji būtų didesnė, tai sukeltų kitoms valstybėms nepasitenkinimą ir jos pradėtų kurti įvairias prekybos kliūtis kiniškai produkcijai.

Juanio vertė tebėra šiek tiek per didelė, tačiau nemanau, kad dabar valiuta yra itin pervertinta.

Savo pasiūlymą grindžiu tuo, kad rinkose išlieka netikrumas dėl to, ką darys Kinija.

O kai susidaro tokia situacija, geriau tiesiog žengti žingsnį (dar labiau devalvuoti valiutą – VŽ), kad būtų patenkinti lūkesčiai. Jeigu to nepadarysi, netikrumo atmosfera užsitęs.

Taigi išvada paprasta – užuot ginčijęsis su rinka, turi tiesiog padaryti tai, ko joje iš tavęs tikimasi.

– Kinijos vyriausybės veiksmai paskatino kalbas, kad šalies vadovai galbūt prarado ūkio kontrolę. Koks jūsų požiūris šiuo klausimu, ar dėl augančios įtampos Pekinas neapleis ekonomikos liberalizavimo?

– Atsakant tiesiogiai į klausimą – taip, manau, kad vyriausybė praranda kontrolę. Bet iš karto klausiu – o ar ne tokia yra reformų esmė? Negi norite griežtesnės vyriausybės kontrolės? Gal norite grįžti į planinę ekonomiką?

Ekonomikos reformų esmė – atlaisvinti valdžios varžtus. Tai ir vyksta, todėl aš nesuprantu, kodėl svarstymams šiuo klausimu skiriama tiek daug dėmesio. Kalbant apie perspektyvas, turbulenciją vertybinių popierių rinkoje susikūrė dvi stovyklos. Vieni mano, kad dėl to kyla pavojus ekonomikos reformoms. O kiti teigia, kad pati korekcija įvyko dėl finansų sektoriaus liberalizavimo stokos.

Brandžiose finansų rinkose akcijų birža nesvyruoja tokiame plačiame diapazone. Kinijoje ji gali per trumpą laiką nugarmėti 8–10%, tokių dalykų nematome JAV ar Jungtinėje Karalystėje.

Viliuosi, kad antrosios mokyklos požiūris galiausiai nugalės, ir mes matysime reformas. Manau, finansinio sektoriaus pertvarka yra žingsnis į kitą Kinijos ūkio transformacijos etapą. Dalyje kitų sektorių ir taip puikiai veikia konkurencinės sąlygos. Tačiau finansų sektoriuje išlieka daug perteklinio reguliavimo.

– Pakalbėkime apie reformas. Dalis analitikų mano, kad Pekino reformų tikslas – ekonomikos augimą remti ne investicijomis, o vartojimu – nesuderinamas su itin sparčiu ūkio augimo tempu. Kokia jūsų nuomonė, ar 7% yra reali perspektyva?

– 7% yra per daug. Tiesa, Kinija gali augti tokiu tempu, tačiau tada kyla klausimas – kokia to kaina? Turime paklausti: jeigu pasieksime 7%, ar esame pasirengę priimti šalutinius to poveikius, tokius kaip kylanti infliacija, didėjantis užterštumas, auganti perprodukcija. Manau, atsakymas yra „ne“.

Kinijos ūkį turėtume vertinti ne žiūrėdami į skirtumą tarp 5 ir 7% augimo, bet stebėdami, ar vartotojų pasitikėjimas išlieka, ar jie leidžia pinigus, ar matome atleidimų bangą, augantį nedarbą ir pan.

Nemanau, kad plikas skaičius yra itin svarbus. Juk galiausiai ūkio augimas turi užtikrinti, kad bus pasiekti tam tikri tikslai, žmonės turi būti patenkinti. Jeigu taip yra, kodėl turėtume užsispyrę laikytis tų 7%.

– Į nerimą rinkose Pekinas reaguoja monetarinių priemonių ir viešųjų išlaidų didinimo kokteiliu. Visgi besipučiantis kredito burbulas (viešoji ir privačioji skola viršija 280% BVP) yra turbūt didžiausia Kinijos problema. Ar toliau skatindama ekonomiką vyriausybė nesukurs daugiau problemų?

– Reikia kalbėti apie kredito burbulą ir galvoti, ką su juo daryti. Geriausias būdas – susiveržti diržą ir priimti kuklesnį ekonomikos augimo tempą. O jeigu to daryti nenori, mano siūloma kombinacija – griežta fiskalinė, bet laisva monetarinė politika.

Iš tiesų nesu tolesnės fiskalinės ekspansijos šalininkas. Nors burbulas artimiausiu metu veikiausiai nesprogs, vidutiniu laikotarpiu jis gali sukelti problemų. Gali atsirasti daug vadinamųjų bendrovių zombių, kurias virš vandens išlaiko bankai, nors jos dirba nuostolingai.

To Kinijoje tikrai nenorima, nes patekus į tokią situaciją ateities BVP augimo perspektyvos būtų niūrios. Visgi, manau, trumpuoju laikotarpiu suvaldyti situaciją įmanoma.

Tačiau neatmestina, kad bus norima vykdyti ir agresyvią fiskalinę politiką. Kinijos politinėje sistemoje vyriausybė turi tendenciją pasikliauti dosniomis viešosiomis investicijomis.

Jeigu vyriausybė nori kur nors investuoti, ji turi tai daryti tokiu būdu, kuris bus naudingas vartotojams. Pavyzdžiui, investuoti į sveikatos apsaugos sektorių ar diegti aplinkosaugos standartus. Tačiau ji negali statyti fabrikų.

– Prabilote apie pustuščius fabrikus. Dalyje esminių šalies pramonės sektorių sukurtas perteklinis pajėgumas. Kaip Kinijai dorotis su šia yda?

– Noriu pabrėžti, kad jeigu matysime, jog viešosios investicijos toliau išlieka labai didelės, perteklinis pajėgumas (perprodukcija) dar labiau augs. Perprodukcijos problemą sunku išspręsti ir dėl socialinės jos dimensijos. Jeigu uždarai gamyklą, žmonės netenka darbo.

Čia reikėtų žvelgti už Kinijos ribų. Dėl to Pekinas ir siūlo tokias iniciatyvas kaip naujasis Šilko kelias (ja iš principo siekiama sukurti transporto koridorių nuo Kinijos per Centrinės Azijos valstybes į Europą – VŽ).

Į kitas valstybes žvalgomasi viliantis, kad jos gali sugerti perteklinį Kinijos ūkio pajėgumą. Daugybėje sektorių Kinijos bendrovės yra kompetentingos vykdydamos savo veiklą, nes ja užsiima jau seniai. Taigi jos gali turėti konkurencinį pranašumą užsienyje.

Antras dalykas – reikia išnaudoti rinkos jėgas racionalizuojant procesus. Pavyzdžiui – finansų sektoriaus liberalizacija. Ji sukurtų biudžeto apribojimų, dalis bendrovių bankrutuotų.

– Matome pirmuosius Kinijos ekonomikos vėsimo poveikio Europai ženklus. Importas iš ES pirmąjį šių metų pusmetį smuko 12%. Kurie sektoriai ir šalys pajus didžiausią poveikį?

– Kinijos transformacija paremta investicijų mažinimu. Taigi kalbame apie tai, kad nukentės valstybės, kurios eksportavo žaliavas ir ilgalaikį turtą, tokį kaip įvairūs pramonėje naudojami įrenginiai.

Todėl poveikį pajus Vokietija, kuri parduoda daug įvairios įrangos Kinijai. Bet nesupaprastinkime situacijos, nes ta pati Vokietija išlošia ir iš augančio vartojimo Kinijoje. Pavyzdžiui, augančios investicijos į sveikatos apsaugos sektorių yra naudingos vokiečių bendrovėms.

Didėjantis vartojimas ir paslaugų sektorius sukurs galimybių. Kinijos bendrovės taip pat yra toliau skatinamos plėsti veiklą užsienyje. Net ir po nedidelės devalvacijos Kinijos valiuta išlieka stipri. Pridėkime, kad euras dabar yra palyginti silpnas. Šalies bendrovės nori pasinaudoti šia situacija ir įsigyti turto Europoje.

Taigi Kinija mato Europą kaip verslui patrauklų žemyną. Pavyzdžiui, neseniai Kinijos oro linijų bendrovė įsigijo Šveicarijos oro uostų paslaugų bendrovę „Swissport“.

Tokių sandorių matysime vis daugiau, Kinijos verslas yra labai suinteresuotas įsigyti aukštąsias technologijas išvysčiusių Europos įmonių.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 2 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Japonai branduolinę energetiką palieka Rusijai ir Kinijai Premium

Japonijos koncernas „Hitachi“, tikėtina, įšaldys savo dalyvavimą branduolinės elektrinės Velse, Jungtinėje...

Energetika
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 15

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Tarp Baltijos šalių didžiausia infliacija 2018 m. fiksuota Estijoje

Kainos Lietuvoje pernai pakilo mažiau nei Estijoje, bet daugiau nei Latvijoje.

Verslo aplinka
2019.01.11
Gyventojų skaičiaus mažėjimas sulėtėjo, Lietuvoje – 2,8 mln. žmonių 14

Lietuvoje šiuo metu gyvena 2,794 mln. žmonių, tai yra apie 14.900 mažiau nei praėjusių metų pradžioje. Tad...

Verslo aplinka
2019.01.11
Karaliaučiaus SkGD terminalas dujų tranzito kol kas nepakeis Premium 11

Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje įrengtas plūduriuojantis suskystintų gamtinių dujų importo terminalas...

Energetika
2019.01.08
Tikisi, kad Lietuva pasieks „Doing Business“ dešimtuką 1

Vyriausybė turi vilčių, kad jos siūlomos priemonės leis Lietuvai jeigu ne šiemet, tai bent kitąmet rudenį...

Verslo aplinka
2019.01.03
Patys, viską patys, arba Jūsų pensija Premium

Valstybė beveik atviru tekstu sako (norintiems girdėti), kad jau tikrai atėjo laikas būsimos pensijos...

Verslo klasė
2019.01.01
Ko Lietuvoje ir pasaulyje laukti 2019-aisiais?

Lietuva turės naują prezidentą, Europos Sąjunga – naują Parlamentą ir Komisiją, bet praras Jungtinę...

Verslo aplinka
2019.01.01
V. Putino ir A. Lukašenkos susitikimas baigėsi be rezultatų 26

Šeštadienį Maskvoje susitikę Rusijos ir Baltarusijos vadovai „aptarė aktualius dvišalių santykių klausimus“,...

Energetika
2018.12.29
Kodėl baltarusiai iš Maskvos nori kompensacijos už naftą Premium

Rytoj, gruodžio 29-ąją, Aliaksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas susitiks Maskvoje ir bandys išspręsti...

Energetika
2018.12.28
Licencijas prekiauti degalais išduos Kainų komisija 1

Vyriausybė siūlo, kad licencijas prekiauti nefasuotais naftos produktais išdavinėtų ne savivaldybės, bet...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau