EBPO reikalaus kapitalo grąžos

Publikuota: 2015-09-11
Atnaujinta 2015-09-11 09:39
Vien savivaldybių VšĮ, kurių yra 528, susiurbusios beveik 40.000 žmonių ir  praėjusiais metais šiose VšĮ dirbančiųjų skaičius ūgtelėjo 3,2%.
Vien savivaldybių VšĮ, kurių yra 528, susiurbusios beveik 40.000 žmonių ir praėjusiais metais šiose VšĮ dirbančiųjų skaičius ūgtelėjo 3,2%.
Redakcijos nuomonė

Šimtai pristeigtų viešųjų įstaigų (VšĮ) netrukus gali tapti rakš­ti­mi narystės Ekonominio bend­radarbiavimo ir plėtros orga­nizacijoje (EBPO) siekiančiai Lietuvai – jų veiklai perduotas valstybės turtas valdomas nei efektyviai, nei skaidriai.

Pernai valstybė buvo dalininkė – 131, savivaldybė – 528 viešųjų įstaigų.

Kadangi viešąsias įstaigas steigė kas tik norėjo ir kokiai tik nori veiklai, dabar jų įvairovė didžiulė – pradedant sveikatos priežiūros ir švietimo įstaigomis ir baigiant Baltijos cirku ar furšetų organizavimu.

EBPO, akcentuojančiai visiems vienodas rinkos sąlygas, toks mūsų elgesys valstybės turto atžvilgiu nesuvokiamas. VšĮ, kurių veiklai paprastai panaudos pagrindais valstybė ar savivaldybės suteikia patalpas, o neretai ir skiria finansavimą iš biudžeto, nemoka pelno mokesčio. Bet jos dažnai teikia lygiai tokias pat paslaugas, kaip privataus verslo įmonės, kurios pelno mokestį moka.

Todėl VšĮ, kurių dalininkė yra valstybė ar savivaldybės, gali nustatyti žemesnes savo paslaugų ar prekių kainas ir stumti privatų verslą į rinkos pakraštį.

Valstybės valdomoms įmonėms jau pradėtos formuoti užduotys, kiek jos turi uždirbti pelno ir išmokėti di­vi­dendų, o VšĮ ligi šiol neteikė ne tik finan­sinių ataskaitų, o neretai ir veiklos.

Regis, Vyriausybės kanceliarija, pirmąkart išnagrinėjusi VšĮ, kurių dalininkė yra valstybė, veiklą, pati nustebo. Pasirodo, VšĮ „Pušynas“ užsiima pobūvių ir furšetų organizavimu, sporto aikštynų ir automobilių aikštelių nuoma. Į tai Saulėlydžio komisija buvo atkreipusi dėmesį dar prieš penkerius metus. Bet tuomet „Pušynas“ įgyvendino ES lėšomis finansuojamą projektą ir veiklos negalima buvo keisti, tad viskas liko kaip buvę. Regis, viskas kaip buvę liks ir toliau: Vidaus reikalų ministerija, turintį dalį „Pušyno“, nesiruošia savo dalies atsisakyti.

Kitas iškalbingas pavyzdys – Valstybės institucijų kalbų centras, užsiimantis tokia pat komercine veikla, kaip ir kitos kalbų mokyklos. Bet pasitraukti iš jo dalininkų valstybė taip pat neketina.

Kiek kartais kainuoja begalinis valstybės noras užsiimti verslu, rodo VšĮ „Nemuno žiedas“ pavyzdys: Valstybinei mokesčių inspekcijai ji skolinga daugiau kaip 2,9 mln. Eur, įstaiga yra tarp 200 didžiausių skolininkų, kurie nesumokėjo deklaruotų mokesčių.

Nusekusioje darbo rinkoje vien savivaldybių VšĮ, kurių yra 528, susiurbusios beveik 40.000 žmonių, praėjusiais metais šiose VšĮ dirbančiųjų skaičius ūgtelėjo 3,2%.

Valdininkai įsikibę VšĮ, nes ten įmanoma papildomai užsidirbti arba pereiti į jas dirbti išėjus į pensiją. Kai kuriose darbo užmokesčio vidurkiai pakankamai solidūs. Pvz., VšĮ „Sveikas miestas“ atlyginimo vidurkis pernai siekė 1.207 Eur, VšĮ „Tatulos programa“ – 1.016 Eur.

O jei nenorima ko nors keisti, pradedama diskutuoti, kaip pasitraukti iš VšĮ, jeigu jai buvo perduota valstybės turto, investuota ES lėšų ir t. t.

EBPO pabrėžia: valstybė, jeigu pradeda konkuruoti rinkoje, privalo reikalauti kapitalo grąžos. Ir būtinai, kad ir kokia forma veiktų, privalo būti skaidri. Nei vieno, nei kito reikalavimo Lietuvoje kol kas nepaisoma.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau