Ministerija nukirto BVP prognozę, bet pasidžiaugė investicijomis

Publikuota: 2015-09-10
Rimantas Šadžius, finansų ministras: „Versle atsirado apetitas investuoti į gamybos pajėgumus. Tai yra geras ženklas.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Rimantas Šadžius, finansų ministras: „Versle atsirado apetitas investuoti į gamybos pajėgumus. Tai yra geras ženklas.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pagal šiandien paskelbtą atnaujintą Finansų ministerijos (FM) makroekonominės prognozės scenarijų 2015 m. numatomas 1,9%, arba 0,6 proc. punkto mažesnis realaus BVP augimas.

FM vertinimu, nors šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvos BVP augo 1,4%, o ūkio raida buvo subalansuota, dėl tebesitęsiančio išorės aplinkos neapibrėžtumo, pasikeitusio užsienio prekybos balanso, BVP augimo tempas sulėtėjo.

Šią savaitę Lietuvos bankas 2015 m. BVP augimą apkarpė labiau – iki 1,6% nuo 2% prognozuotų š. m. birželį. Bankas taip pat apkarpė ūkio plėtros prognozę 2016 m., iki 3,2% (nuo 3,4%). Tokios BVP raidos kitąmet laukia ir Finansų ministerija. 2016–2018 m. jos BVP augimo prognozės nekinta ir išlieka atitinkamai 3,2%, 3,5% ir 3,9%.

infogr.am::infogram_0_finim_lb_prognoze

FM teigimu, BVP augimą skatino tiek išorės, tiek vidaus paklausa. 2015 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu, užfiksuotas visų pagrindinių BVP komponentų augimas: namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos padidėjo 4,7%, bendras pagrindinio kapitalo formavimas – 9,9%.

Stebi investicijų atsigavimą

„Panašu, kad versle atsirado apetitas investuoti į gamybos pajėgumus, ir tai yra geras ženklas, kad augs ir kiti rodikliai – užimtumas ir darbo užmokestis“, – pranešime teigia finansų ministras Rimantas Šadžius.

Investicinių prekių į Lietuvą per pirmąjį 2015 m. pusmetį buvo importuota 20,7% daugiau (iš jų gamybos priemonių – 22,2% daugiau), palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Dėl stiprėjančios darbo jėgos paklausos, 2015 m. nedarbo lygio prognozė sumažinta 0,5 proc. punkto, iki 9,4%, o 2016 m. – 0,3 proc. punkto – iki 8,8%.

Tuo tarpu Lietuvos bankas savo prognozėje pabrėžia, kad nors investicijos auga gerokai sparčiau, nei prognozuota, neapibrėžtumas dėl tolesnės jų plėtros yra gana didelis. Investicijas į gyvenamuosius pastatus turėtų varžyti gausi jau pastatytų naujų būstų pasiūla, o stringanti užsienio prekybos partnerių, ypač Rusijos ir kitų besivystančių valstybių, ekonomikos plėtra gali riboti investicijas ir į gamybos priemones.

Apkarpyta infliacijos prognozė

Dėl vykstančių defliacinių procesų vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis 2015 m. augs tokiu pačiu tempu, kaip ir 2014 m. (4,8%), nurodo FM.

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis 2016 m. jis augs – 5,3%, 2017 m. – 5,7%, 2018 m. – 6,2%.

Atsižvelgiant į tebesitęsiančias žemų energinių prekių kainų tendencijas, pavasarį skelbtos FM 2015 m. projekcijos nekeičiamos – numatoma, kad vidutinė metinė defliacija Lietuvoje šiemet sudarys 0,4%.

Vidutinės metinės infliacijos projekcija 2016 m. sumažinta 0,5 proc. punkto, iki 1,4%. 2017-2018 m. vidutinės metinės infliacijos projekcijos nepakito ir išliko atitinkamai 1,9% ir 2,2%.

Finansų ministerija nurodo, kad prognozės gali keistis priklausomai nuo to, kokie materializuosis neigiami ir teigiami veiksniai.

Rizikos veiksniai

Neigiama rizika dėl ekonominės raidos scenarijaus išlieka ir iš esmės kyla dėl išorinės ekonominės aplinkos neapibrėžtumo, t.y. Graikijos ekonominių problemų rizikos, kuri šiuo metu yra sumažėjusi, bet neeliminuota bei dėl galimai užsitęsiančios recesijos Rusijoje, bei šio reiškinio įtakos kitoms NVS narėms, su kuriomis Lietuvos verslas palaiko prekybinius ryšius.  

Ministerija kartu pabrėžia, kad eksportuotojų priklausomybė nuo Rusijos mažėja, dalį smukusio reeksporto į šią šalį pakeitė ketvirtadaliu išaugęs reeksportas į ES valstybes. Pasak p. Šadžiaus, verslui būtų išmintinga ir toliau laikytis nuostatų, kad sunkumai santykiuose su Rusija tapo nuolatiniais, ir reikia visu pajėgumu išnaudoti augantį eksporto potencialą kitomis kryptimis.

Svarbu stebėti Kiniją

Lietuvos eksportas į Kiniją nėra išvystytas, tačiau FM makroekonomistai neatmeta tikimybės, kad Lietuva gali netiesiogiai pajusti sulėtėjusios Kinijos ekonomikos plėtros padarinius.

Prie teigiamų veiksnių išskiriamas nuo 2015 m. rudens realiai pradėsiantis veikti 315 mlrd. Eur vertės Investicijų planas Europai, todėl investicijos Lietuvoje gali augti sparčiau, nei numatyta šiame scenarijuje.

Jeigu būtų priimti darbo rinką modernizuojantys Darbo kodekso pakeitimai, tikėtina, būtų sukurti lankstesni darbo santykiai ir sudaryta galimybė pritraukti daugiau investicijų bei sukurti papildomų darbo vietų.

Pigesnis euras ir žemesnės naftos kainos taip pat teigiamai veiktų Lietuvos ekonomikos plėtrą.

Atnaujintas FM ekonominės raidos scenarijus.

Atnaujinta Lietuvos banko prognozė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Verslo aplinka
2019.01.18
Japonai branduolinę energetiką palieka Rusijai ir Kinijai Premium 2

Japonijos koncernas „Hitachi“, tikėtina, įšaldys savo dalyvavimą branduolinės elektrinės Velse, Jungtinėje...

Energetika
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 20

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Tarp Baltijos šalių didžiausia infliacija 2018 m. fiksuota Estijoje

Kainos Lietuvoje pernai pakilo mažiau nei Estijoje, bet daugiau nei Latvijoje.

Verslo aplinka
2019.01.11
Gyventojų skaičiaus mažėjimas sulėtėjo, Lietuvoje – 2,8 mln. žmonių 14

Lietuvoje šiuo metu gyvena 2,794 mln. žmonių, tai yra apie 14.900 mažiau nei praėjusių metų pradžioje. Tad...

Verslo aplinka
2019.01.11
Karaliaučiaus SkGD terminalas dujų tranzito kol kas nepakeis Premium 11

Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje įrengtas plūduriuojantis suskystintų gamtinių dujų importo terminalas...

Energetika
2019.01.08
Tikisi, kad Lietuva pasieks „Doing Business“ dešimtuką 1

Vyriausybė turi vilčių, kad jos siūlomos priemonės leis Lietuvai jeigu ne šiemet, tai bent kitąmet rudenį...

Verslo aplinka
2019.01.03
Patys, viską patys, arba Jūsų pensija Premium

Valstybė beveik atviru tekstu sako (norintiems girdėti), kad jau tikrai atėjo laikas būsimos pensijos...

Verslo klasė
2019.01.01
Ko Lietuvoje ir pasaulyje laukti 2019-aisiais?

Lietuva turės naują prezidentą, Europos Sąjunga – naują Parlamentą ir Komisiją, bet praras Jungtinę...

Verslo aplinka
2019.01.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau