G. Nausėda: Vakarų civilizacijos gynyba nuo seno buvo Lietuvos misija

  Publikuota: 2023-06-03
  Atnaujinta 2023-06-03 16:00
  Gitanas Nausėda, prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
  svg svg
  Gitanas Nausėda, prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

  Vakarų civilizacijos gynyba nuo seno buvo Lietuvos misija ir šiandien šalies pareiga yra padėti Ukrainai apginti jos laisvę, šeštadienį minint išsivadavimo iš sovietų imperijos judėjimo, Sąjūdžio, įkūrimo 35-metį sako Gitanas Nausėda, prezidentas.

  Papildyta poskyriu „Sąjūdį vadino baltų istorijos dėmių panaikinimu“

  „Vakarų civilizacijos vertybių gynyba nuo seno buvo istorinė Lietuvos misija, šiandien mūsų pareiga – padėti Ukrainai apginti savo laisvę ir teisę kurti ateitį laisvų tautų bendrijoje, prisidėti prie galutinio Europos susivienijimo laisvėje“, – šeštadienį minėjime Seime pažymėjo prezidentas.

  Europa – vis dar kare

  Prezidentas savo kalboje pabrėžė, kad Lietuvos nepriklausomybės judėjimo pradžioje Sąjūdžio politika, įkūnijusi tautos ryžtą, pakeitė ir Europos veidą, bet net ir 35-eriems metams praėjus Europa iki šiol nėra iki galo laisva.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Antrus metus Lietuvos kaimynystėje tęsiasi žiaurus, naikinantis Rusijos ir jos bendrininkės Baltarusijos karas prieš Ukrainą. Buča, Irpinė, Mariupolis, didžiausios Europos valstybės sostinė Kyjivas atakuojamas dešimtimis sparnuotų raketų ir dronų. Nuolatiniu teroru prieš civilius ukrainiečius barbarai siekia palaužti ir Ukrainos, ir Europos, ir viso laisvojo pasaulio žmonių dvasią, drąsą ir pasipriešinimo jėgą, bet imperinė Kremliaus konvulsija gali atvesti tik prie pralaimėjimo“, – kalbėjo G. Nausėda.

  Minėjime pasisakęs Alvydas Medalinskas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, ragino per liepą Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą pakviesti Ukrainą tapti Aljanso nare. Šis siūlymas Seimo salėje buvo sutiktas plojimais.

  „Atmeskite visas baimes, paieškokite netradicinių kelių ir pakvieskite Ukrainą per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje tapti NATO nare. Ukrainos žmonės nusipelnė savo pasiaukojama kova prieš blogį, kuris gresia visos Europos saugumui. Be to, Ukraina turi dabar vieną pajėgiausių armijų Europoje“, – sakė A. Medalinskas.

  Jis priminė Seimo balandį priimtą rezoliuciją, kuria pasiūlyta pakviesti Vilniuje Ukrainą tapti NATO nare, pasirašant stojimo protokolus, tačiau ratifikacijos procesą ištęsti ir pabaigti po karo pabaigos.

  „Toks sprendimas ar kažkas panašaus į tai pasiųstų labai svarbią žinią besiginančiai nuo putinizmo Ukrainai, o, kita vertus, tai būtų svarbi žinia ir prezidento Putino režimui. Ukraina nebebūtų pilkos saugumo zonos šalis“, – kalbėjo A. Medalinskas.

  Ragino neįklimpti smulkmenose

  Minėjime kalbėjęs architektas Algirdas Kaušpėdas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, sakė, kad bendra grėsmė žmones vienija, tai parodė ir Rusijos karas prieš Ukrainą, ir ragino jos pasipriešinimo įkvėptiems tapti geresniems ir neįklimpti smulkmenose.

  „Šiandien Rusijos agresijos ugnyje grūdinasi Ukrainos nacija. Ukrainiečiai rodo neįtikėtinus tvirtybės ir pasiaukojimo pavyzdžius. Ir mes kartu. Mes vieningi su ukrainiečiais ir mums tai patinka, nes tai mus gerina, ugdo, įtraukia į prasmingos ateities kūrybos orbitą“, – kalbėjo A. Kaušpėdas.

  Jis ragino neprarasti „naujai išaugusio tokio mums visiems brangaus vienybės žiedo“.

  „Ramiai ir kantriai spręskime valstybės augimo prieštaravimų iškeltus klausimus, neįklimpkime smulkmenose. Teįkvepia mus Ukraina būti stiprius, sąmoningus, siekiančius nuolatos tobulėti ir, esant reikalui, galinčius pasitaisyti – tapti geresniems“, – pabrėžė A. Kaušpėdas.

  Seimo vadovė: sukūrus valstybę reikia ją tvirtinti

  Sukūrus valstybė ją reikia nuolat tvirtinti, o aistros ir ambicijos neturi iškilti į pirmą planą, šeštadienį minint Sąjūdžio 35-metį sako Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo pirmininkė.

  „Sąjūdžio sukelta Atgimimo banga per mažiau nei dvejus metus neatpažįstamai pakeitė Lietuvą ir padėjo pagrindus nepriklausomai, laisvai, demokratinei valstybei. Tačiau dabar, kai jau esame visateisiai tarptautinės bendrijos nariai, kai mūsų vėliava išdidžiai plazda prie Europos Sąjungos institucijų ir NATO būstinės, dar geriau suprantame, kad svarbu ne tik tverti, bet ir tvirtinti“, – šeštadienį minėjime Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

  Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
  Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos Seimo pirmininkė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

  Parlamento vadovė citavo poetą Justiną Marcinkevičių, kad „gal tėvynę reikia visą laiką lipdyti ir kurti, kurti ir lipdyti, nes, jei sustoji tik, jinai ir miršta“.

  „Tačiau kartais dirbant tuos lipdymo darbus, reikalaujančius daug dėmesio, skrupulingumo, pasimeta supratimas apie pradžią ir esmę, į pirmą planą iškyla aistros, ambicijos ir rungtyniavimai. Taip neturėtų būti“, – pažymėjo parlamento vadovė.

  V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad „apie tai reikia kalbėti, tą prisiminti net menkiausiai progai pasitaikius“.

  „Todėl šiandien ir kalbame apie Sąjūdį. Ne tik todėl, kad garbinga sukaktis, Sąjūdžio 35-metis, bet tam, kad susigrąžintume esmę. Valstybė ir juolab valdžia yra ne sau, o žmonėms, jų gerovei. Jų laisvei ir saviraiškai. Pasitikėjimui ir pasididžiavimui. Linkiu ir sau, ir mums visiems to nepamiršti“, – sakė parlamento vadovė.

  Sąjūdį vadino baltų istorijos dėmių panaikinimu

  Minėjime kalbėjusi sąjūdietė Angonita Rupšytė pažymėjo, kad Sąjūdis sujungė įvairių profesijų žmones, nepaisant amžiaus, socialinės padėties, kuriuos vienijo vienas tikslas – nepriklausomybės atkūrimas.

  „Nepažįstami žmonės, žinomi ir niekam nežinomi greitai tapo lyg vienos šeimos nariais – Sąjūdžio bendražygiais. Jiems laisva Lietuvos valstybė buvo ne utopija, o realybė. Labai džiaugiuosi, kad ši bendrystė išliko“, – kalbėjo A. Rupšytė.

  Ji taip pat teigė, kad Sąjūdis yra ir „istorijos baltų dėmių panaikinimas, partizanų perlaidojimas, tremtinių palaikų grąžinimas į tėvynę, paminklų atstatymas ir bažnyčių grąžinimas tikintiesiems“.

  Sąjūdžio narys, europarlamentaras Juozas Olekas džiaugėsi, kad kartu su demokratija ir laisve Sąjūdis atnešė ir galimybę Lietuvai tapti visaverte ir lygiateise Europos Sąjungos ir NATO nare.

  „Tuo išties didžiuojuosi – šiandien stovime ant tvirto valstybingumo pamato. Ypač matydami dabartines Ukrainos sesių ir brolių kovas bei aukas už jų ir mūsų laisvę, baltarusių tremtis ir kalėjimus siekiant nepriklausomybės ir demokratijos“, – kalbėjo J. Olekas.

  Politikas kvietė gerbti ir saugoti lietuvių kalbą, kultūrą ir istoriją, dar tvirčiau įsileisti europines vertybes.

  „Būkime solidaresni, skirkime daugiau atjautos vienas kitam, neužmirškime sąžiningumo. Kiekvienas savo darbu, veiksmais ir siekiais kurkime mūsų Lietuvą“, – sakė europarlamentaras.

  Sąjūdžio pradžia laikomas 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos mokslų akademijos salėje vykęs susirinkimas, per kurį buvo išrinkta 35 narių Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio (LPS) iniciatyvinė grupė.

  1988 metų vasarą ir rudenį per Lietuvą nuvilnijo tūkstantiniai Sąjūdžio mitingai, vyko daug akcijų ir renginių, skirtų Sąjūdžio idėjoms skleisti, ekologijos, paminklosaugos ir kitoms to meto problemoms iškelti. Miestuose ir rajonuose steigėsi LPS iniciatyvinės grupės, kolektyvuose – Sąjūdžio rėmimo grupės, buvo pradėta leisti Sąjūdžio spauda.

  1988 m. spalio 22–23 d. vyko LPS steigiamasis suvažiavimas, kuriame dalyvavo atstovai iš visos Lietuvos, buvo išrinktas ir patvirtintas LPS Seimas ir Seimo taryba, priimta LPS programa, įstatai ir 30 rezoliucijų.

  Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Verslo aplinka“
  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  „Uber“ dvasia ministerijoje: skaitmenizacijos pamokos tiesiai iš karo zonos Ukrainoje Premium

  Jau antrus metus Rusijos niokojama Ukraina pasauliui rodo ne tik valios ir tautos dvasios egzistencinių...

  Inovacijos
  10:32
  Vokietija svarsto galimybę vykdyti kontrolę pasienyje su Lenkija ir Čekija

  Vokietijos vidaus reikalų ministrė penktadienį pranešė, kad Berlynas apsvarstys galimybę nustatyti pasienio...

  V. Zelenskio vizito metu Kanada pažadėjo Kyjivui skirti naują karinės paramos paketą

  Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau penktadienį per netikėtą Ukrainos prezidento Volodymyro...

  Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius pirmąkart perkopė 200.000 ribą 1

  Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius pirmą kartą šalies istorijoje perkopė 200.000 ribą ir rugsėjo 1-ąją...

  Maskva: Kalnų Karabacho separatistai atiduoda šarvuočius ir ginklus 2

  Armėnijos remiami Kalnų Karabacho regiono separatistai nuo tada, kai sutiko sudėti ginklus, atidavė šešis...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Sevastopolyje atakuotas Rusijos Juodosios jūros laivyno štabas

  Aneksuotame Kryme esančiam Sevastopoliui Maskvos primestas vadovas penktadienį pranešė apie smūgį Juodosios...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Ukraina: per rusų smūgį Kremenčukui žuvo vienas žmogus, dar 15 sužeisti

  Per Rusijos raketų smūgį Kremenčuko mieste Ukrainos centrinėje dalyje penktadienį žuvo vienas žmogus, o dar...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  JT: represijos Rusijoje pasiekė tokį lygį, kokio nebuvo nuo stalinizmo laikų

  Nuo tada, kai Maskva praėjusių metų vasarį pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, represijos Rusijoje...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  NBC: JAV perduos nedidelį kiekį ilgo nuotolio ATACMS raketų Ukrainai

  Vašingtonas sutiko perduoti nedidelį kiekį ilgo nuotolio raketų ATACMS, kurių ilgą laiką prašė Kyjivas.

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Trečiame LRT vadovo konkurse dalyvaus keturi kandidatai

  Trečią kartą rengiant nacionalinio transliuotojo LRT vadovo konkursą, šių pareigų siekia keturi kandidatai,...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  A. Duda: grūdų klausimas neturės didelės įtakos Lenkijos ir Ukrainos santykiams

  Ukrainos grūdų importo klausimas turi būti išspręstas, tačiau tai neturės didelės įtakos Varšuvos ir Kyjivo...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  ES pervedė Ukrainai 1,5 mlrd. Eur iš paramai numatyto fondo

  Ukraina gavo Europos Sąjungos makrofinansinės paramos eilinę išmoką – 1,5 mlrd. Eur, pranešė Ukrainos finansų...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Žiniasklaida: EK rengiasi pateikti rekomendacijas dėl Ukrainos narystės ES derybų pradžios

  Europos Komisija ruošiasi pateikti rekomendaciją pradėti derybas su Ukraina dėl narystės Europos Sąjungoje,...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  „Bloomberg“: Rusija kitąmet planuoja biudžeto išlaidas gynybai didinti iki 6% BVP 5

  Kitais metais Rusija planuoja smarkiai padidinti išlaidas gynybai, prezidento Vladimiro Putino plataus masto...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  V. Čmilytė-Nielsen: lengvata restoranams tapo neaktuali po M. Majausko išėjimo iš Seimo Premium

  Trijų centro dešinės partijų valdančiojoje koalicijoje nestinga nesutarimų – ne tik dėl mokesčių reformos ar...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Euras smuko iki žemiausio lygio per pusmetį

  Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu penktadienį nukrito iki žemiausio lygio nuo kovo vidurio – iki 1,06 USD.

  Rinkos
  2023.09.22
  M. Sinkevičius teigia, kad Lietuva turi rasti prisitaikymo planą „užsukus europinių pinigų kranelį“ 6

  Į viešąją infrastruktūrą Europos Sąjungos (ES) lėšas gausiai investuojanti Lietuva turėtų pradėti galvoti,...

  Finansai
  2023.09.22
  Analitikas: Lenkijos ir Ukrainos nesantaikos priežastis ne grūdai, o rinkimai

  Lenkijos vyriausybė pastarosiomis dienomis pakeitė retoriką Ukrainos klausimu. Iki šiol nuolat karinę ir...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Ukrainos pajėgos pasiekė trečią rusų gynybos liniją Zaporižios regione

  Ukrainos šarvuotoji technika veikia už paskutinių Rusijos gynybinių įtvirtinimų ribos, į kurią šiuo metu...

  Verslo aplinka
  2023.09.22
  Azerbaidžano kariai apsupo separatistų tvirtovę 1

  Azerbaidžano kariuomenė yra Kalnų Karabacho separatistų tvirtovės Stepanakerto pakraštyje, todėl gyventojai...

  Verslo aplinka
  2023.09.22

  Verslo žinių pasiūlymai