Maskva praneša, kad dislokuos branduolinius ginklus Baltarusijoje, JAV vertina atsargiai

Šeštadienį prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje, taip įspėdamas NATO dėl jos karinės paramos Ukrainai ir didindamas priešpriešą su Vakarais.
Kaip praneša Reuters, nors šis žingsnis nebuvo netikėtas ir nors V. Putinas sakė, kad juo nebus pažeisti branduolinio ginklo neplatinimo pažadai, tai yra vienas ryškiausių Rusijos branduolinių signalų nuo jos invazijos į Ukrainą pradžios prieš 13 mėnesių.
Jungtinės Valstijos, kita pasaulio branduolinė supervalstybė, į V. Putino pareiškimą reagavo atsargiai, o aukštas administracijos pareigūnas teigė, kad nėra jokių ženklų, jog Maskva planuoja panaudoti savo branduolinius ginklus.
V. Putinas prilygino savo planus JAV ginklų dislokavimui Europoje ir sakė, kad Rusija neperduos kontrolės Baltarusijai. Tačiau tai galėtų būti pirmas kartas nuo dešimtojo dešimtmečio vidurio, kai Rusija tokius ginklus įkurdintų už šalies ribų.
Čia taip pat nėra nieko neįprasto: pirma, Jungtinės Valstijos tai daro jau dešimtmečius. Jos jau seniai dislokavo savo taktinius branduolinius ginklus savo sąjungininkių teritorijoje. Sutarėme, kad darysime tą patį nepažeisdami savo įsipareigojimų, pabrėžiu, nepažeisdami savo tarptautinių įsipareigojimų dėl branduolinio ginklo neplatinimo, sakė V. Putinas valstybinei televizijai.
Kai kurie šaltakraujiškai nusiteikę Rusijos politikai ir komentatoriai jau seniai spėliojo apie branduolinius smūgius, sakydami, kad Rusija turi teisę gintis branduoliniais ginklais, jei bus peržengtos jos galimybių ribos.
Taktiniai branduoliniai ginklai tai branduoliniai ginklai, kurie naudojami konkrečiai naudai mūšio lauke, o ne tie, kurie gali sunaikinti miestus. Kaip pažymi Reuters, neaišku, kiek tokių ginklų turi Rusija, nes šią sritį vis dar gaubia Šaltojo karo paslaptis.
Ekspertai agentūrai Reuters sakė, kad šis įvykis yra svarbus, nes iki šiol Rusija didžiavosi, kad, priešingai nei Jungtinės Valstijos, ji nedislokuoja branduolinių ginklų už savo sienų. Aukšto rango JAV administracijos pareigūnas pažymėjo, kad Rusija ir Baltarusija jau kurį laiką kalbėjo apie branduolinių ginklų perdavimą. Tačiau jie nurodė, kad nematė jokių priežasčių koreguoti savo strateginę branduolinę laikyseną ar požymių, kad Rusija ruošiasi panaudoti branduolinį ginklą.
Stengiasi įbauginti
V. Putinas nenurodė, kada ginklai bus perduoti Baltarusijai, kuri ribojasi su trimis NATO narėmis Lenkija, Lietuva ir Latvija. Jis sakė, kad Rusija iki liepos 1 d. užbaigs ten esančios saugyklos statybą.
Tai dalis Putino žaidimo, kuriuo jis bando įbauginti NATO, nes iš to Baltarusijoje nėra jokios karinės naudos, kai Rusija turi daug šių ginklų ir pajėgų Rusijos viduje, sakė Hansas Kristensenas, Amerikos mokslininkų federacijos branduolinės informacijos projekto direktorius.
Taip pat nebuvo aišku, kur Baltarusijoje bus dislokuoti šie ginklai. Perkėlimas išplėstų Rusijos branduolinio smūgio galimybes palei rytinę NATO sieną. Nors Kremlius to niekada viešai nepatvirtino, Vakarai jau seniai kalba, kad Rusija laiko branduolinį užtaisą galinčias nešti raketas Kaliningrade.
Tarptautinė branduolinių ginklų panaikinimo kampanija šį V. Putino pareiškimą pavadino itin pavojingu eskalavimu.
Karo Ukrainoje kontekste klaidingo apskaičiavimo arba klaidingos interpretacijos tikimybė yra itin didelė. Dalijimasis branduoliniais ginklais gerokai pablogina padėtį ir kelia katastrofiškų humanitarinių padarinių riziką, sakoma socialiniame tinkle Twitter.
Kyjivas sekmadienį pareiškė, kad tai yra žingsnis į šalies vidaus destabilizaciją.
Kremlius paėmė Baltarusiją kaip branduolinę įkaitę, socialiniame tinkle Twitter" parašė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.
Nors Baltarusijos kariuomenė oficialiai nekariavo Ukrainoje, Minską ir Maskvą sieja glaudūs kariniai santykiai. Pernai Minskas leido Maskvai naudotis Baltarusijos teritorija ir siųsti karius į Ukrainą, be to, abi šalys suintensyvino bendrus karinius mokymus.
Rusija Baltarusijoje yra dislokavusi 10 lėktuvų, galinčių nešti taktinius branduolinius ginklus, sakė V. Putinas ir pridūrė, kad ji jau perdavė Baltarusijai keletą taktinių raketų sistemų Iskander, galinčių paleisti branduolinius ginklus.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti