Dėl Rusijos pradėto karo Egiptas išgyvena rimtą ekonominį sukrėtimą

Nors didžiausią kainą už Rusijos pradėtą karą Ukrainoje moka patys ukrainiečiai, tačiau ekonominė karo kaina ritasi kur kas plačiau. Egiptas skundžiasi augančiomis maisto kainomis ir silpna ekonomika. Šalies turizmas taip pat išgyvena krizę ukrainiečiai ir rusai prieš karą sudarė trečdalį į Egiptą atvykstančių turistų.
Prieš karą Ukraina ir Rusija importuodavo apie 85% į Egiptą patenkančių kviečių. Dabar šalies vyriausybė priversta subsidijuoti duoną, kuri yra daugiau kaip 70 mln. iš 104 mln. šalies gyventojų vienas pagrindinių gyvybės šaltinių. Kainos padidėjo tiek, kad pastaraisiais mėnesiais kviečiai įstrigo uostuose, nes privatūs importuotojai negalėjo mokėti didesnių kainų.
Maisto prekių importas sulėtėjo dėl dolerių likvidumo trūkumo, o tai turi įtakos muitų mokesčių mokėjimui Egipto uostuose. Dėl to kviečiai daugiausia importuojami per privatų sektorių, o tai didina miltų ir kitų pagrindinių maisto produktų kainas. Vartotojai pranešė, kad makaronų kaina padidėjo 80%, Business Insider cituoja Dounia Mahlouly, Londono SOAS universiteto docentę ir Vidurinių Rytų tyrimų centro įkūrėją.
Egipto vyriausybė aktyviai ieško naujų grūdų tiekėjų ir kovo pradžioje paskelbė, kad Serbija ir Rumunija padidins jų eksportą. Bet kokia pažanga šioje srityje bus ypač sveikintina dėl vartotojams daromo kainų spaudimo.
Eilės prie vyriausybės subsidijuojamos duonos vis didėja. Tai yra problema, nes apie 70 mln. žmonių dalyvauja vyriausybės nacionalinėje maisto racionų programoje, sakė Nathanielis Greenbergas, JAV Georgeo Masono universiteto arabų kalbos profesorius.
Rykštė turizmui
Tačiau dėl Rusijos sukelto karo paaštrėjusios ekonominės problemos toli gražu neapsiriboja kviečių ir duonos kainomis. Iš dalies dėl Rusijos karo Ukrainoje poveikio maisto kainoms, oficialus infliacijos lygis Egipte pasiekė penkerių metų aukštumas daugiau kaip 20%.
O daugelio prekių, įskaitant pagrindinius maisto produktus, kainos padidėjo dar labiau. Be to, kai kuriose parduotuvėse teko normuoti pagrindines prekes.
Egiptą, kaip ir daugelį kitų šalių, krečia audra, kuri daro tiesioginį ir aiškų poveikį kasdieniam Egipto žmonių gyvenimui, praėjusį mėnesį Kaire sakė Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius.
Visų pirma jis atkreipė dėmesį į Rusijos agresijos prieš Ukrainą poveikį maisto ir energijos kainoms. Pavyzdžiui, vištienos kaina per pastaruosius metus padvigubėjo.
Išlieka ir kitų iššūkių. Tiesioginė karo pasekmė smarkiai sumažėjęs turizmas, kuris yra pagrindinis šalies ekonomikos ramstis. Iki 2022 m. ukrainiečiai ir rusai sudarė apie 33% kasmet atvykstančių turistų, o dabar jų nebėra. Dėl to smukusios pajamos iš turizmo dar labiau padidino spaudimą Egipto svarui, kuris pernai prarado pusę savo vertės.
Po Rusijos invazijos užsienio investuotojai iš Egipto skolos vertybinių popierių rinkos atsiėmė 20 mlrd. USD. Dėl to Egipto vyriausybė kreipėsi į Persijos įlankos kaimynus ir Tarptautinį valiutos fondą (TVF), prašydama paramos, ir gavo 3 mlrd. USD paskolą.
2020 m. Egipto ekonomika jau susidūrė su dideliais sunkumais. Savo naujausioje ataskaitoje, paskelbtoje sausį, TVF pripažino, kad Egiptas susiduria su dideliais iššūkiais, kuriuos dar labiau išryškino Rusijos invazija į Ukrainą, tačiau pagyrė Kairą už drąsius politinius veiksmus, ypač perėjimą prie lankstaus valiutos kurso ir priemones, padedančias apsaugoti Egipto gyventojus nuo didėjančios pragyvenimo išlaidų krizės.
Tai ne vieninteliai veiksmai, kurių imtasi siekiant sušvelninti Rusijos invazijos į Ukrainą ekonominį poveikį. Vasario 17 d. Egipto vyriausybė paskelbė, kad pradeda naują TVF reikalaujamą 32 valstybinių įmonių, įskaitant tris stambius bankus, taip pat didelių valstybinių organizacijų draudimo, elektros, energetikos, pramonės, žemės ūkio ir viešbučių sektoriuose privatizavimo bangą.
Taip pat bus imtasi atskirų, bet susijusių veiksmų verslo aplinkai gerinti, kuriuos įgyvendinti įpareigojo TVF.
Valstybė palaipsniui ir galutinai pasitrauks iš septynių sektorių, sakė Mostafa Madbouly, Egipto ministras pirmininkas, žadėdamas šią privatizavimo dalį užbaigti per metus.
Papildomų pajamų Egiptas gavo ir iš kai kurių Persijos įlankos kaimyninių šalių, įskaitant Saudo Arabiją ir Jungtinius Arabų Emyratus.
Persijos įlankos valstybių investicijos į Egiptą praėjusiais metais padėjo sumažinti kai kurias neatidėliotinas finansavimo problemas, su kuriomis Egiptas susidūrė prieš gaudamas lėšų injekciją iš TVF, Business Insider sakė Jamesas Swanstonas, Capital Economics ekonomistas Jungtinėje Karalystėje.
Daugumai egiptiečių pasauliniai neramumai reiškia, kad greito palengvėjimo artimiausiu metu nesimato. Bent jau tol, kol Rusija neišvedė savo pajėgų iš Ukrainos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti