MO muziejaus mecenatai: krizių metu mecenatystė dar labiau sutelkia

  Reklama publikuota: 2023-02-02 05:00
  svg svg

  Kasmet MO muziejus savo palaikytojų bendruomenei ir visuomenei pristato išsamią praėjusių metų veiklos ataskaitą. 2022 metai nestokojo iššūkių – susitelkimo pareikalavęs karas Ukrainoje, infliacija bei augančios energijos kainos muziejams buvo ypač jautrios temos. Visus šiuos iššūkius atlaikyti ir tęsti aktyvią, kūrybišką veiklą MO muziejui padėjo lojali mecenatų, partnerių ir palaikytojų bendruomenė. Apie mecenatystę krizių metu ir įsimintiniausius praėjusių metų MO įvykius kalbamės su muziejaus mecenatais.

  Augimas net ir sudėtingais metais 

  2022-aisiais MO muziejų ir jo parodas aplankė daugiau nei 120 000 lankytojų. Edukacijose dalyvavo 13 000 mokinių, dar tiek pat suaugusiųjų apsilankė muziejaus renginiuose. 

  Eugenija Sutkienė, muziejaus globėja, advokatų kontoros „TGS Baltic“ vyresnioji partnerė.
  Eugenija Sutkienė, muziejaus globėja, advokatų kontoros „TGS Baltic“ vyresnioji partnerė.

  Metai išsiskyrė ryškiomis ir didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusiomis parodomis. Jas papildė ir įvairios tarpdisciplininės kultūrinės edukacijos suaugusiesiems ir vaikams, skirtos ugdyti kūrybiškumą, kritinį mąstymą, emocinį intelektą.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Viena jų įsiminė ir ilgametei MO muziejaus globėjai, advokatų kontoros „TGS Baltic“ vyresniajai partnerei Eugenijai Sutkienei. „Man labai patiko sekmadieniniai užsiėmimai vaikams. Viename jų dalyvavau su savo anūkėlėmis. Jos ne tik dalyvavo kūrybiniuose procesuose, bet ir susidomėjusios apžiūrėjo veikiančią parodą, rinkosi labiausiai patikusius kūrinius bei emocingai tarpusavyje ginčijosi dėl to, kurie kūriniai gražiausi. Man patinka, kad MO tokiu būdu vykdo edukacinę misiją ir augina mažuosius meno mylėtojus. Tokias veiklas norisi palaikyti“, – sako MO globėja E. Sutkienė.

  Dr. Irmantas Norkus, advokatų kontoros COBALT Lietuvoje vadovaujantis partneris.
  Dr. Irmantas Norkus, advokatų kontoros COBALT Lietuvoje vadovaujantis partneris.

  Teigiamą meno poveikį vaikų emociniam raštingumui pagrindė ir praėjusiais metais MO muziejaus inicijuotos edukacinės programos moksleivių emociniam raštingumui gerinti metu atliktas pirmasis Lietuvoje mokslinis tyrimas šia tema. 

        

  2022-uosius MO įvardija ir kaip itin aktyvius keliaujančio muziejaus metus. Su adaptuota fotografijos paroda „Permainų šventė“, užsiėmimais šeimoms, edukacijomis ir mokymais regionų kultūros darbuotojams MO keliavo ir vis dar keliauja po Lietuvos miestus bei      miestelius. Ilgalaikę to naudą įžvelgia ir MO muziejaus mecenatai. 

  Kultūros mecenatas Gediminas Kuprevičius.
  Kultūros mecenatas Gediminas Kuprevičius.

  „Man labai patiko keliavimo iniciatyva. Manau, kad tai yra puikus edukacinis projektas, plečiantis muziejaus pasiekiamumą ir suteikiantis galimybę mažesniuose miestuose pristatyti muziejaus darbus“, – sako MO globėjas, advokatų kontoros COBALT Lietuvoje vadovaujantis partneris    dr. Irmantas Norkus. 

  Muziejaus aktyvumu džiaugėsi ir ilgametis kultūros mecenatas Gediminas Kuprevičius: „Iš praėjusių metų įsiminė renginys „It‘s a Match“ apie verslą, meną ir kūrybiškumą. Džiaugiuosi, kad MO išlieka iniciatyvus, pilnas drąsių idėjų. Niekada nedvejojau MO palaikymu, o šiemet prisidėjau ir prie VU fondo bei paramos Ukrainai“.

  Darius Zubas, „Linas Agro Group“ valdybos pirmininkas.
  Darius Zubas, „Linas Agro Group“ valdybos pirmininkas.

  Ukrainos palaikymo metai 

  2022 metų vasarį Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą sukrėtė visą pasaulį ir pareikalavo greitos reakcijos bei susitelkimo. MO mecenatams įsiminė tai, jog iš paramą gaunančios institucijos muziejus tapo ir ją telkiančia. 

  „Mane sužavėjo MO muziejaus nuoseklumas teikiant pagalbą Ukrainai. Muziejus suorganizavo visą eilę renginių Ukrainai paremti. Be to, ukrainiečiai gali lankytis muziejuje nemokamai, veikia parodos e. gidas ukrainiečių kalba. Nežinau kitos kultūros įstaigos, kuri būtų taip stipriai ir nuolat įsitraukusi į pagalbą Ukrainai. MO gyvena pasaulio aktualijomis bei diskutuoja su visuomene“, – sako MO mecenatas Darius Zubas, „Linas Agro Group“ valdybos pirmininkas. 

  Nuo karo pradžios Ukrainoje muziejuje apsilankė daugiau nei 3 000 ukrainiečių, o surinktos lėšos Ukrainos paramos organizacijoms per 2022 metus siekia beveik 30 000 eurų. 

  Mecenatystė krizių metu 

  MO muziejus yra ne pelno siekianti organizacija ir patiria tuos pačius ekonominius iššūkius, kaip kitos šalies įmonės, taip pat ir tuos, kuriuos patiria visas kultūros sektorius. Pasak muziejaus atstovų, per metus teko atlaikyti ne vieną išbandymą. 

  Profesorius, LMA akademikas, „Northway“ įmonių grupės įsteigėjas Vladas Bumelis.
  Profesorius, LMA akademikas, „Northway“ įmonių grupės įsteigėjas Vladas Bumelis.

  Karas Ukrainoje pirmaisiais mėnesiais sumažino lankytojų srautus ir pajamas už bilietus, dėl infliacijos išaugusios kainos padidino parodų biudžetus, o dėl pakilusios elektros kainos,      muziejų saugyklose ir parodų erdvėse negalima sau leisti jokių kompromisų, norint užtikrinti tinkamą, pastovią temperatūrą ir drėgmę meno kūriniams. 

  embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1835?placement=

  Šiuos iššūkius atlaikyti ir subalansuoti metinį muziejaus biudžetą padėjo ilgamečiai bei naujai prisijungę MO mecenatai ir partneriai, palaikydami muziejų, nepaisant patiems tenkančių sunkumų. Valstybės – Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus miesto savivaldybės – strateginis finansavimas ir privačių mecenatų parama sudarė 53 proc. pernykščio MO muziejaus metinio biudžeto. 

  Pasak muziejaus mecenatų, nors mecenatystė ir krizė atrodo priešingos viena kitai sąvokos, krizių metu ypač svarbu kalbėti apie mecenatystės prasmę. 

  Profesorius Arvydas Janulaitis, „Ateities biomedicinos fondo“ įkūrėjas.
  Profesorius Arvydas Janulaitis, „Ateities biomedicinos fondo“ įkūrėjas.

  „Matėme, kaip toli atgal mecenatystės užuomazgas nubloškė 2008-ųjų krizė. Tikiu, kad dabar taip nebus. MO muziejus mus išmokė svarbiausios pamokos – kaip sunku bebūtų, menas visada tiesia mums ranką. Norisi, kad šiais sunkiais laikais mes išmoktume vertinti tai, kas tikra, kas pastovu, nekinta ir teikia mūsų sielai ramybės – menas“, – sako profesorius, LMA akademikas, „Northway“ įmonių grupės įsteigėjas Vladas Bumelis. 

  Profesoriui V. Bumeliui antrina ir MO mecenatas prof. Arvydas Janulaitis. „Kuo sunkiau tuo labiau visuomenei reikia susitelkti – demonstruoti, kad neužsidarome kiekvienas tik savo kieme, tęsiant mecenatystę ar net ją didinant. Tuo pačiu siekiant prisidėti ir prie bendresnių tikslų, gerinančių visuomenės emocinę būseną. Krizių metu visuomenėje bei informacinėje erdvėje daug negatyvo. Teigiamos žinutės tuo metu labai reikalingos“, – sako prof. Arvydas Janulaitis, „Ateities biomedicinos fondo“ įkūrėjas. 

  MO muziejaus mecenatai Jonas Garbaravičius ir Žilvinas Mecelis akcentuoja, kad mecenatystė – ilgalaikė tradicija, kurios intensyvumo neturėtų stipriai veikti išoriniai procesai. 

  „Lietuvoje į mecenatystę vis dar žiūrima kaip į statuso ar reklamos įrankį. Iš tikrųjų, tai turėtų būti ilgalaikė tradicija, santykių su savo bendruomene puoselėjimas. Krizės metu būtina atlikti savo mecenatystės pareigą visiems pagal savo galimybes“, – teigia Žilvinas Mecelis, verslininkas, investicijų fondų valdytojas, bendrovės „Covalis Capital“ įkūrėjas. 

  Žilvinas Mecelis, investicijų fondų valdytojas, bendrovės „Covalis Capital“ įkūrėjas.
  Žilvinas Mecelis, investicijų fondų valdytojas, bendrovės „Covalis Capital“ įkūrėjas.

  Ž. Meceliui antrindamas MO mecenatas, verslininkas Jonas Garbaravičius teigia: „Mano manymu, mecenatystė yra vidinė nuostata, netgi – nebijau sakyti – įprotis, kurio atsikratyti labai sunku. Kartą pabudintas, mecenatystės mechanizmas veikia nuolat ir nemanau, kad jo intensyvumą koreguoja išoriniai procesai.“ 

  Verslininkas Jonas Garbaravičius.
  Verslininkas Jonas Garbaravičius.

  Metinė veiklos ataskaita 

  Siekdamas atvirumo su visomis savo bendruomenėmis MO muziejus kasmet išleidžia viešai skelbiamą metų veiklos ataskaitą. Joje nuosekliai ir vizualiai apžvelgiamos surengtos parodos, kultūrinės edukacijos projektai bei kitos muziejaus veiklos. Su 2022 metų ataskaita galima susipažinti ČIA. 

  Prisidėti gali visi 

  Puoselėdamas privačios mecenatystės tradicijas, MO muziejus kasmet vysto įvairias galimybes palaikyti, remti ir mecenuoti muziejaus veiklą – tam, kad kiekvienas galėtų prisidėti prie MO palaikymo pagal galimybes ir taip atlieptų svarbius visuomenės poreikius. 

  Išsamiau apie MO muziejaus palaikymo galimybes galima paskaityti: mo.lt/palaikyk    

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Verslo aplinka“
  Rašyti komentarą 0
  EP pritarė draudimui gauti finansavimą ne iš ES narių politinei reklamai apmokėti

  Europos Parlamentas ketvirtadienį pritarė draudimui gauti finansavimą ne iš Europos Sąjungos narių politinei...

  Dauguma suomių nori į NATO įstoti nelaukdami su Turkijos kliūtimis susiduriančios Švedijos

  Dauguma suomių norėtų prisijungti prie NATO, net jei Švedijos narystė būtų atidėta, rodo ketvirtadienį...

  Turkija iškvietė devynis Vakarų šalių pasiuntinius po įspėjimų apie teroro grėsmę

  Turkija ketvirtadienį iškvietė devynių šalių ambasadorius ir aukščiausio rango pasiuntinius, kad pasmerktų...

  Lietuvos teismas nenagrinės „Rosneft“ ieškinio – tai kenktų šalies saugumui

  Lietuvos teismas nutraukė bylą, kurioje Rusijos naftos koncernas „Rosneft“ prašė taikyti restituciją...

  V. Putinas: Rusijos atsakas į grasinimus vien šarvuočiais neapsiribos 6

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, esą Rusijai, kaip ir Antrojo pasaulinio karo metais, grasina...

  Bankrutuoja Ž. Savicko sporto klubas 17

  Teismas iškėlė bankroto bylą sportininko Žydrūno Savicko sporto klubui.

  ECB padidino palūkanų normą 50 bazinių punktų 7

  Europos centrinis bankas (ECB) padidino bazinę palūkanų normą dar 50 bazinių punktų bei pažadėjo dar vieną...

  Rinkos
  15:32
  6 mėnesių EURIBOR perkopė 3% 3

  Tarpbankinės palūkanų normos EURIBOR perlipo 3% kartelę 6 mėnesių trukmei.

  Rinkos
  15:37
  EP panaikino dviejų savo narių neliečiamybę tyrime dėl kyšininkavimo

  Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį panaikino neliečiamybę dviem įstatymų leidėjams, kurie yra Belgijos...

  EK pirmininkė teigiamai įvertino Kyjivo kovos su korupcija priemones

  Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen ketvirtadienį atvykusi į Kyjivą teigiamai įvertino...

  G. Nausėda: pelno mokesčio lengvata turėtų būti pratęsta penkeriems metams 2

  Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad šiemet baigianti galioti pelno mokesčio lengvata įmonių technologijų...

  VRK neišbrauks iš sąrašo su puse kilogramo hašišo įkliuvusio darbiečio 7

  Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį atsisakė iš kandidatų sąrašų išbraukti su dideliu kiekiu...

  JAV lustų gamintoja „Wolfspeed“ pastatys gamyklą Vokietijoje

  JAV lustų gamintoja „Wolfspeed“ trečiadienį paskelbė atidarysianti gamyklą Vokietijoje, kad palaikytų...

  T. Jensen. 2023-aisiais tiekimo grandinės bus įtemptos, o verslas – atsargus

  Pastarieji keleri metai verslui nebuvo lengvi. 2019-aisiais metais smogusi COVID-19 pandemija, vėliau...

  Nuomonės
  11:26
  LAKD: įgriuvusio Kėdainių tilto remontą tikimasi pradėti šiemet

  Kėdainiuose įgriuvusio tilto per Nevėžį remontą tikimasi pradėti šiemet, sako Lietuvos automobilių kelių...

  OPEC+ stebėsenos komitetas rekomenduoja išlaikyti dabartinę strategiją

  Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) ir jos sąjungininkų – vadinamosios OPEC+ grupės –...

  Ukraina skuba į ES traukinį, bet Bendrija greito įlaipinimo nežada Premium 1

  Denysas Šmyhalis, Ukrainos premjeras, yra numatęs griežtą dvejų metų grafiką, per kurį Ukraina turėtų tapti...

  JAV įvedė sankcijas Rusijos ginklų prekeivio tinklui

  JAV trečiadienį pradėjo taikyti sankcijas Rusijos ginklų prekeivio Igorio Zimenkovo pasauliniam tinklui,...

  G. Skaistė: pensijų kaupimui reikia stabilumo 10

  Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad antros pensijų pakopos sistema gali būti tobulinama, tačiau...

  „Politico“: Pentagonas nemano, kad Ukraina greitai atkovos Krymą iš rusų karių

  Pentagonas šiuo metu nemano, kad Ukrainos pajėgoms pavyks artimiausiu metu atkovoti Krymą iš Rusijos karių.

  Verslo žinių pasiūlymai