Viešųjų pirkimų centralizavimas: ką laimi pirkėjai ir verslas?

Reklama publikuota: 2022-12-02
Neringa Andrijauskienė, CPO LT direktorė.
svg svg
Neringa Andrijauskienė, CPO LT direktorė.

Nuo 2023 m. viešųjų pirkimų centralizavimas įgaus naują mastą – jis apims didžiąją dalį savivaldybėms pavaldžių įstaigų, taip pat etapais prasidės Vyriausybei pavaldžių įstaigų pirkimų centralizavimas. Ką tai reiškia viešuosius pirkimus vykdančioms perkančiosioms organizacijoms ir kaip šie pokyčiai palies verslą?

Neseniai Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teikimu priimtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo siekiama kelti viešųjų pirkimų kokybės kartelę ir taip užtikrinti, kad visuomenei būtų teikiamos geriausios kokybės paslaugos. Kitas svarbus tikslas – mažinti korupcijos apraiškas viešuosiuose pirkimuose. Dalis viešuosius pirkimus iki šiol savarankiškai vykdžiusių perkančiųjų organizacijų turi pasirinkti, kokiu keliu nuo kitų metų pirkti tai, ko nėra jau dešimtmetį nacionaliniu mastu viešuosius pirkimus vykdančios viešosios įstaigos CPO LT elektroniniame kataloge.

Savivaldos lygmenyje pasirinkimų yra bent keletas: pavesti pirkimus vykdyti savo savivaldybės įsteigtai centrinei perkančiajai organizacijai (CPO), kitos savivaldybės įsteigtai CPO arba CPO LT, kuri jau ketvirtus metus perkančiosioms organizacijoms teikia ir atskirų pirkimų pagal pavedimą vykdymo paslaugą. Kalbant apie Vyriausybei pavaldžias įstaigas, nuspręsta, kad jų viešieji pirkimai galės būti centralizuojami tik pasitelkiant CPO LT kompetencijas. Pirmoji šia pirkimų centralizavimo galimybe pasinaudojo Sveikatos apsaugos ministerija – dalis ministerijai pavaldžių įstaigų pirkimus nuo kitų metų pradžios perduos CPO LT.

Susiformavę pirkėjų įpročiai

„Deja, bet, remiantis mūsų ilgamete patirtimi, ne kiekviena perkančioji organizacija turi reikiamų viešųjų pirkimų kompetencijų ir žmogiškųjų resursų tinkamai pasirengti bei vykdyti pirkimus, todėl vis dar nemaža dalis viešųjų pirkimų, vykdomų savarankiškai, neįvyksta arba yra skundžiami tiekėjų, neefektyviai naudojamos lėšos, nukenčia ir prekių bei paslaugų kokybė. Tiesa, ne menkesnį vaidmenį čia vaidina ir susiformavę per daugybę metų įpročiai. Juk dažna perkančioji organizacija yra įpratusi dirbti su vienais ar kitais tiekėjais. Tad savo veikla norime prisidėti prie tos elgsenos pokyčio, kad pasitikėjimas viešaisiais pirkimais augtų tiek iš verslo, tiek iš pirkėjų pusės“, - pažymi Neringa Andrijauskienė, CPO LT direktorė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

N. Andrijauskienės teigimu, CPO LT yra pasirengusi centralizavimo spurtui, kadangi pirkimų pagal pavedimą funkcijas kitoms organizacijoms vykdo jau nuo 2019 m. Iki šiol įstaigai savo pirkimus atlikti yra pavedusios 38 perkančiosios organizacijos. „Nuo elektroninio katalogo vystytojo tapome strateginiu viešųjų pirkimų partneriu: pasitelkdami įvairias institucijas, rengdami rinkos konsultacijas ir rinkos tyrimus, turėdami kompetentingą centralizavimo komisiją bei sutelkę stiprią viešųjų pirkimų specialistų komandą „užsiauginome raumenis“ ir galime būti strateginiu išoriniu partneriu vykdant kitų įstaigų pirkimus. Esame sukaupę patirtį perkant ar standartizuojant įvairius objektus – nuo biuro prekių iki sudėtingų rangos darbų ir šia patirtimi sėkmingai dalijamės“, - teigia CPO LT vadovė.

 Išorinis viešųjų pirkimų padalinys

Anot p. Andrijauskienės, CPO LT galima drąsiai vadinti išoriniu viešųjų pirkimų padaliniu arba pagalbininku, kai reikia įvykdyti neįprastus, sudėtingus, tam tikra prasme, meistriškumo reikalaujančius pirkimus, kadangi įstaigai keliami aukšti veikos standartai ir profesionalumo lūkesčiai. „Savo krepšelyje turime ne vieną „sėkmės istoriją“, kai rezultatyviai įvykdėme kitų perkančiųjų organizacijų pirkimus, kaip pavyzdžiui, Lietuvos zoologijos sodo rangos darbų konkursą, Lazdijų daugiafunkcinio sporto centro statybos konkursą, kuris pripažintas vienu iš sumaniausiai vykdytų pirkimų šiemet, sudėtingus kompiuterinės ar programinės įrangos, medicininės įrangos pirkimus. Vienas iš tokių pavyzdžių – magnetinio rezonanso tomografijos aparato pirkimas, kurį mums pavedė atliki Respublikinė Panevėžio ligoninė. Tai itin aukštos kokybės įranga, kurios vertė siekė apie 1,6 mln. Eurų, ir šis pirkimas įvykdytas sklandžiai“, - vardija p. Andrijauskienė.

CPO LT jau daugiau nei dvejus metus vykdo nemažą dalį Respublikinės Panevėžio ligoninės pirkimų. Įvertinusi bendradarbiavimo patirtį, ši ligoninė nuo kitų metų visus tarptautinius ir supaprastintus pirkimus patikės CPO LT, o pati vykdys tik mažos vertės pirkimus.

Be to, Respublikinė Panevėžio ligoninė efektyviai išnaudoja CPO LT el. katalogo galimybes ir vis didina pirkimų per katalogą mastą. 2021 m. šios ligoninės pirkimai per CPO LT katalogą sudarė net 20,41 proc. nuo visų pirkimų. Ligoninė daugiausiai įsigyja vaistus, medicinines pirštines, apsaugines priemones, gamtines dujas, kompiuterius, spausdintuvus, kanceliarines prekes ir kt.

Verslui – didesnė konkurencija kokybe ir didėjančios pirkimų vertės

Įvertinus 2023 metų pirkimų centralizavimo tendencijas, galima konstatuoti, kad ir toliau pagrindinis pirkimų centralizavimo būdas lieka CPO LT el. katalogas, kuriame perkančiosios organizacijos turės įsigyti reikiamas prekes, paslaugas ar darbus, nebent jame neras savo poreikių atitinkančių produktų. Per CPO LT el. katalogą prekes, paslaugas ar darbus jau perka per 4 tūkst. perkančiųjų organizacijų, parduoda – per 1400 verslo subjektų. Kasmet šių pirkimų vertė auga ir šiemet jau perkopė 600 mln. Eur, kas reiškia, jog už tokią sumą verslas, daugiausiai smulkus ir vidutinis, sudarė sutarčių. Palyginti, per visus 2021 metus el. kataloge įsigytų prekių, paslaugų ir darbų vertė sudarė 532,8 mln. Eur.

„CPO LT el. kataloge šiuo metu yra 78 skirtingi prekių, paslaugų ir darbų moduliai, kitąmet planuojame asortimentą išplėsti dar 14 naujų modulių. Tai atveria papildomas galimybes verslui, nes katalogas aprėpia vis daugiau sričių. Tapdami kitų perkančiųjų organizacijų pirkimų pagal pavedimą vykdytojais, mes stengiamės, kad kuo daugiau šių pirkimų galėtų būti atlikti el. kataloge, tad tikime, kad pirkimų vertė jame dar labiau išaugs“, - viliasi p. Andrijauskienė.

Jos nuomone, nuo kitų metų didėjant centralizavimo mastui tiekėjams atsiranda didesnės galimybės varžytis kokybe. „Viešieji pirkimai, žvelgiant iš verslo perspektyvos, dažnai atrodo lyg lenktynės – kas greičiau pateiks pasiūlymą už mažiausią kainą. Tačiau vienas iš pirkimų centralizavimo tikslų – kad kiltų kokybė, kurią už viešuosius finansus gauna visuomenė. Todėl vis daugiau CPO LT vykdomų pirkimų naudojame kainos ir kokybės santykio vertinimo kriterijų ir numatome, kad tokių pirkimų skaičius ateityje didės“, - sako p. Andrijauskienė Be to, pasak vadovės, kitąmet bendradarbiaujant su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) planuojama sukurti pirmąjį el. katalogo modulį su sąnaudų vertinimo kriterijumi, apskaičiuojamu pagal gyvavimo ciklo sąnaudų metodą, kas dar labiau plės galimybes tiekėjams varžytis kokybe. Šią praktiką CPO LT vėliau ketina pritaikyti ir kituose el. katalogo moduliuose.

Kuo verslui patrauklūs el. kataloge vykdomi viešieji pirkimai?

Pasak p. Andrijauskienės, norint tapti el. katalogo tiekėju pakanka tik kartą pateikti išsamų pasiūlymą su kvalifikacijos dokumentais. Patekus į dinaminę pirkimų sistemą arba pasirašius preliminariąją sutartį, nebereikia rengti atskirtų pasiūlymų ir teikti dokumentų kiekviename pirkime atskirai.

„Mūsų tiekėjai vertina mažesnę administracinę ir finansinę naštą dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose, taupomos laiko ir žmogiškųjų resursų sąnaudos, kas versle yra ypač svarbu. Pasiūlymą konkrečiame el. katalogo užsakyme galima pateikti vos per kelias minutes“, - pažymi CPO LT vadovė. Verslui tai esą ir galimybė konkuruoti sąžiningai, kadangi automatizuoti procesai el. kataloge sumažina korupcijos  prielaidas pirkime praktiškai iki nulio. Be šių privalumų, sako p. Andrijauskienė, verslas vertina ir tai, jog el. kataloge pateikiami standartizuoti pirkimo dokumentai ir tiekėjui nereikia aiškintis ir analizuoti skirtingų perkančiųjų organizacijų parengtų pirkimo dokumentų.

„Praktiškai dėl kiekvieno pirkimo mes skelbiame konsultaciją su rinka. Tiekėjai gali aktyviai dalyvauti dar pasirengimo viešajam pirkimui etape, teikti savo įžvalgas ir pasiūlymus, į daugelį kurių mūsų specialistai atsižvelgia rengdami pirkimo dokumentaciją. Todėl verslą kviečiame aktyviai dalyvauti ir prisidėti prie kuriamų modulių bei centralizavimo proceso, kad jis kurtų realią vertę“, - pažymi p. Andrijauskienė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
M. Sandu tikisi, kad Moldova taps ES nare iki 2030 m.

Moldovos prezidentė Maia Sandu, 2020 m. išrinkta už proeuropietišką ir antikorupcinę politiką, ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2022.12.31
V. Simanavičius. Karas užmigdė piratinių filmų prievaizdus 5

Viešai bandoma teigti, kad Lietuvoje intelektinės nuosavybės apsaugos rodikliai gerėja, bet realūs skaičiai...

Nuomonės
2022.12.31
R. Švedas: energetikos strategija ambicinga, bet planas ne Premium

Beprecedentė kaktomuša tarp verslo ir valstybės dėl energetikos paliks randą 2022-ųjų retrospektyvoje. Buvo...

Pramonė
2022.12.31
Populiariausi 2022 m. „Verslo žinių“ straipsniai

Pateikiame 2022 m. daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusias publikacijas.

Žiniasklaida
2022.12.31
Rusija traukiasi iš visų Europos konvencijų 3

Rusijos valdžios institucijos pradėjo Europos Tarybos (ET) tarptautinių sutarčių denonsavimo procedūrą.

Verslo aplinka
2022.12.31
Rusija meta dar vieną kąsnį šauktiniams – mokesčių amnestiją 3

Rusijos valdžia penktadienį paskelbė, kad Ukrainoje dislokuoti kariai ir valstybės tarnautojai bus...

Verslo aplinka
2022.12.31
Euro zona pasipildys dar viena nare – Kroatija laukia teigiamų pokyčių ekonomikai Premium

Kroatija nuo kitų metų sausio 1 d. atvers naują istorijos puslapį – ne tik įsives eurą, bet ir prisijungs...

Verslo aplinka
2022.12.31
Nauji mokesčiai, išmokos ir tarifai 2023-aisiais: svarbiausi pokyčiai

Sausio 1-ąją Lietuvoje įsigalioja kai kurie nauji mokesčiai ir išmokos. Pristatome svarbiausius jų.

Finansai
2022.12.31
Į politinio spektro dešinę pasislinkusi Švedija ruošiasi perimti pirmininkavimą ES 2

Nuo sausio 1 dienos rotacijos tvarka pirmininkavimą Europos Sąjungai perimanti Švedija pažadėjo išlaikyti...

Verslo aplinka
2022.12.30
Lietuviškų įvykių dvyliktukas: kuo įsimins 2022 m.? Premium

Karo atgarsiai, pabėgėliai, rūpestis nacionaliniu saugumu, sankcijų įgyvendinimas, infliacija, energetiniai...

Verslo aplinka
2022.12.30
Kinija naujuoju užsienio ministru paskyrė kovingo būdo diplomatą Qin Gangą 1

Kinija penktadienį paskyrė JAV ambasadorių Qin Gangą, garsėjantį griežtais pasisakymais prieš Vakarus,...

Verslo aplinka
2022.12.30
Indonezija atšaukia visus COVID-19 apribojimus

Indonezijoje praėjus beveik trejiems metams nuo akimirkos, kai pareigūnai pranešė apie pirmąjį patvirtintą...

Verslo aplinka
2022.12.30
Po ilgos kovos paskelbtos D. Trumpo mokesčių deklaracijos 2

Jungtinių Valstijų Atstovų Rūmų komitetas penktadienį paskelbė Donaldo Trumpo šešerių metų mokesčių...

Verslo aplinka
2022.12.30
Rusijos diktatorius ragina Kiniją daugiau bendradarbiauti karinėje srityje

Vladimiras Putinas, Rusijos diktatorius, penktadienį Xi Jinpingui, Kinijos prezidentui, pareiškė, kad norėtų...

Verslo aplinka
2022.12.30
Kol ES sunkiasvorės miega skirtinguose kambariuose, lyderystės vairą palaikyti siūloma ir Baltijos šalims Premium

Įprastos Europos Sąjungos (ES) „sunkiasvorės“ Prancūzija ir Vokietija praranda įtaką Bendrijoje. Daugiausia...

Verslo aplinka
2022.12.30
Prezidentas vetavo ūkininkų sodybų statybas griežtinančias pataisas 8

Gitanas Nausėda, prezidentas, vetavo Ūkininko ūkio įstatymo pataisas, griežtinusias sodybų statybas.

Verslo aplinka
2022.12.30
G. Nausėda: vidutinė senatvės pensija turėtų siekti 50% vidutinio atlyginimo 9

Vidutinė pensija Lietuvoje turi augti greičiau ir pasiekti apie 50% vidutinio atlyginimo „į rankas“, sako...

Verslo aplinka
2022.12.30
Verslininkų patirtis: kokie netikėti metai – tokie ir sprendimai Premium

Pavadinti 2022-uosius išbandymų metais reikštų nepriskirsti jiems jokio epiteto, nes su sudėtingomis...

Gazelė
2022.12.30
Įteikti Globalios Lietuvos apdovanojimai, ypatingas dėmesys – palaikantiems Ukrainą

Gruodžio 29 d. vakarą Vilniaus rotušėje įteikti 11-ieji Globalios Lietuvos apdovanojimai. Diasporos...

Laisvalaikis
2022.12.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku