Viešųjų pirkimų centralizavimas: ką laimi pirkėjai ir verslas?

Nuo 2023 m. viešųjų pirkimų centralizavimas įgaus naują mastą jis apims didžiąją dalį savivaldybėms pavaldžių įstaigų, taip pat etapais prasidės Vyriausybei pavaldžių įstaigų pirkimų centralizavimas. Ką tai reiškia viešuosius pirkimus vykdančioms perkančiosioms organizacijoms ir kaip šie pokyčiai palies verslą?
Neseniai Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teikimu priimtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo siekiama kelti viešųjų pirkimų kokybės kartelę ir taip užtikrinti, kad visuomenei būtų teikiamos geriausios kokybės paslaugos. Kitas svarbus tikslas mažinti korupcijos apraiškas viešuosiuose pirkimuose. Dalis viešuosius pirkimus iki šiol savarankiškai vykdžiusių perkančiųjų organizacijų turi pasirinkti, kokiu keliu nuo kitų metų pirkti tai, ko nėra jau dešimtmetį nacionaliniu mastu viešuosius pirkimus vykdančios viešosios įstaigos CPO LT elektroniniame kataloge.
Savivaldos lygmenyje pasirinkimų yra bent keletas: pavesti pirkimus vykdyti savo savivaldybės įsteigtai centrinei perkančiajai organizacijai (CPO), kitos savivaldybės įsteigtai CPO arba CPO LT, kuri jau ketvirtus metus perkančiosioms organizacijoms teikia ir atskirų pirkimų pagal pavedimą vykdymo paslaugą. Kalbant apie Vyriausybei pavaldžias įstaigas, nuspręsta, kad jų viešieji pirkimai galės būti centralizuojami tik pasitelkiant CPO LT kompetencijas. Pirmoji šia pirkimų centralizavimo galimybe pasinaudojo Sveikatos apsaugos ministerija dalis ministerijai pavaldžių įstaigų pirkimus nuo kitų metų pradžios perduos CPO LT.
Susiformavę pirkėjų įpročiai
Deja, bet, remiantis mūsų ilgamete patirtimi, ne kiekviena perkančioji organizacija turi reikiamų viešųjų pirkimų kompetencijų ir žmogiškųjų resursų tinkamai pasirengti bei vykdyti pirkimus, todėl vis dar nemaža dalis viešųjų pirkimų, vykdomų savarankiškai, neįvyksta arba yra skundžiami tiekėjų, neefektyviai naudojamos lėšos, nukenčia ir prekių bei paslaugų kokybė. Tiesa, ne menkesnį vaidmenį čia vaidina ir susiformavę per daugybę metų įpročiai. Juk dažna perkančioji organizacija yra įpratusi dirbti su vienais ar kitais tiekėjais. Tad savo veikla norime prisidėti prie tos elgsenos pokyčio, kad pasitikėjimas viešaisiais pirkimais augtų tiek iš verslo, tiek iš pirkėjų pusės, - pažymi Neringa Andrijauskienė, CPO LT direktorė.
N. Andrijauskienės teigimu, CPO LT yra pasirengusi centralizavimo spurtui, kadangi pirkimų pagal pavedimą funkcijas kitoms organizacijoms vykdo jau nuo 2019 m. Iki šiol įstaigai savo pirkimus atlikti yra pavedusios 38 perkančiosios organizacijos. Nuo elektroninio katalogo vystytojo tapome strateginiu viešųjų pirkimų partneriu: pasitelkdami įvairias institucijas, rengdami rinkos konsultacijas ir rinkos tyrimus, turėdami kompetentingą centralizavimo komisiją bei sutelkę stiprią viešųjų pirkimų specialistų komandą užsiauginome raumenis ir galime būti strateginiu išoriniu partneriu vykdant kitų įstaigų pirkimus. Esame sukaupę patirtį perkant ar standartizuojant įvairius objektus nuo biuro prekių iki sudėtingų rangos darbų ir šia patirtimi sėkmingai dalijamės, - teigia CPO LT vadovė.
Išorinis viešųjų pirkimų padalinys
Anot p. Andrijauskienės, CPO LT galima drąsiai vadinti išoriniu viešųjų pirkimų padaliniu arba pagalbininku, kai reikia įvykdyti neįprastus, sudėtingus, tam tikra prasme, meistriškumo reikalaujančius pirkimus, kadangi įstaigai keliami aukšti veikos standartai ir profesionalumo lūkesčiai. Savo krepšelyje turime ne vieną sėkmės istoriją, kai rezultatyviai įvykdėme kitų perkančiųjų organizacijų pirkimus, kaip pavyzdžiui, Lietuvos zoologijos sodo rangos darbų konkursą, Lazdijų daugiafunkcinio sporto centro statybos konkursą, kuris pripažintas vienu iš sumaniausiai vykdytų pirkimų šiemet, sudėtingus kompiuterinės ar programinės įrangos, medicininės įrangos pirkimus. Vienas iš tokių pavyzdžių magnetinio rezonanso tomografijos aparato pirkimas, kurį mums pavedė atliki Respublikinė Panevėžio ligoninė. Tai itin aukštos kokybės įranga, kurios vertė siekė apie 1,6 mln. Eurų, ir šis pirkimas įvykdytas sklandžiai, - vardija p. Andrijauskienė.
CPO LT jau daugiau nei dvejus metus vykdo nemažą dalį Respublikinės Panevėžio ligoninės pirkimų. Įvertinusi bendradarbiavimo patirtį, ši ligoninė nuo kitų metų visus tarptautinius ir supaprastintus pirkimus patikės CPO LT, o pati vykdys tik mažos vertės pirkimus.
Be to, Respublikinė Panevėžio ligoninė efektyviai išnaudoja CPO LT el. katalogo galimybes ir vis didina pirkimų per katalogą mastą. 2021 m. šios ligoninės pirkimai per CPO LT katalogą sudarė net 20,41 proc. nuo visų pirkimų. Ligoninė daugiausiai įsigyja vaistus, medicinines pirštines, apsaugines priemones, gamtines dujas, kompiuterius, spausdintuvus, kanceliarines prekes ir kt.
Verslui didesnė konkurencija kokybe ir didėjančios pirkimų vertės
Įvertinus 2023 metų pirkimų centralizavimo tendencijas, galima konstatuoti, kad ir toliau pagrindinis pirkimų centralizavimo būdas lieka CPO LT el. katalogas, kuriame perkančiosios organizacijos turės įsigyti reikiamas prekes, paslaugas ar darbus, nebent jame neras savo poreikių atitinkančių produktų. Per CPO LT el. katalogą prekes, paslaugas ar darbus jau perka per 4 tūkst. perkančiųjų organizacijų, parduoda per 1400 verslo subjektų. Kasmet šių pirkimų vertė auga ir šiemet jau perkopė 600 mln. Eur, kas reiškia, jog už tokią sumą verslas, daugiausiai smulkus ir vidutinis, sudarė sutarčių. Palyginti, per visus 2021 metus el. kataloge įsigytų prekių, paslaugų ir darbų vertė sudarė 532,8 mln. Eur.
CPO LT el. kataloge šiuo metu yra 78 skirtingi prekių, paslaugų ir darbų moduliai, kitąmet planuojame asortimentą išplėsti dar 14 naujų modulių. Tai atveria papildomas galimybes verslui, nes katalogas aprėpia vis daugiau sričių. Tapdami kitų perkančiųjų organizacijų pirkimų pagal pavedimą vykdytojais, mes stengiamės, kad kuo daugiau šių pirkimų galėtų būti atlikti el. kataloge, tad tikime, kad pirkimų vertė jame dar labiau išaugs, - viliasi p. Andrijauskienė.
Jos nuomone, nuo kitų metų didėjant centralizavimo mastui tiekėjams atsiranda didesnės galimybės varžytis kokybe. Viešieji pirkimai, žvelgiant iš verslo perspektyvos, dažnai atrodo lyg lenktynės kas greičiau pateiks pasiūlymą už mažiausią kainą. Tačiau vienas iš pirkimų centralizavimo tikslų kad kiltų kokybė, kurią už viešuosius finansus gauna visuomenė. Todėl vis daugiau CPO LT vykdomų pirkimų naudojame kainos ir kokybės santykio vertinimo kriterijų ir numatome, kad tokių pirkimų skaičius ateityje didės, - sako p. Andrijauskienė Be to, pasak vadovės, kitąmet bendradarbiaujant su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) planuojama sukurti pirmąjį el. katalogo modulį su sąnaudų vertinimo kriterijumi, apskaičiuojamu pagal gyvavimo ciklo sąnaudų metodą, kas dar labiau plės galimybes tiekėjams varžytis kokybe. Šią praktiką CPO LT vėliau ketina pritaikyti ir kituose el. katalogo moduliuose.
Kuo verslui patrauklūs el. kataloge vykdomi viešieji pirkimai?
Pasak p. Andrijauskienės, norint tapti el. katalogo tiekėju pakanka tik kartą pateikti išsamų pasiūlymą su kvalifikacijos dokumentais. Patekus į dinaminę pirkimų sistemą arba pasirašius preliminariąją sutartį, nebereikia rengti atskirtų pasiūlymų ir teikti dokumentų kiekviename pirkime atskirai.
Mūsų tiekėjai vertina mažesnę administracinę ir finansinę naštą dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose, taupomos laiko ir žmogiškųjų resursų sąnaudos, kas versle yra ypač svarbu. Pasiūlymą konkrečiame el. katalogo užsakyme galima pateikti vos per kelias minutes, - pažymi CPO LT vadovė. Verslui tai esą ir galimybė konkuruoti sąžiningai, kadangi automatizuoti procesai el. kataloge sumažina korupcijos prielaidas pirkime praktiškai iki nulio. Be šių privalumų, sako p. Andrijauskienė, verslas vertina ir tai, jog el. kataloge pateikiami standartizuoti pirkimo dokumentai ir tiekėjui nereikia aiškintis ir analizuoti skirtingų perkančiųjų organizacijų parengtų pirkimo dokumentų.
Praktiškai dėl kiekvieno pirkimo mes skelbiame konsultaciją su rinka. Tiekėjai gali aktyviai dalyvauti dar pasirengimo viešajam pirkimui etape, teikti savo įžvalgas ir pasiūlymus, į daugelį kurių mūsų specialistai atsižvelgia rengdami pirkimo dokumentaciją. Todėl verslą kviečiame aktyviai dalyvauti ir prisidėti prie kuriamų modulių bei centralizavimo proceso, kad jis kurtų realią vertę, - pažymi p. Andrijauskienė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti