J. Bidenas ir E. Macronas po susitikimo teigė užkasę prekybos karo kirvį

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ketvirtadienį lankydamasis Vašingtone netikėtai išplėšė pergalę derybose su JAV kolega. Po susitikimo su Prancūzijos prezidentu Joe Bidenas užsiminė, kad ir Europos bendrovėms galėtų būti naudingas ES prieštaringai vertinamas 369 mlrd. USD vertės Amerikos subsidijų aktas.
Didžiausią įtampą pastarosiomis savaitėmis kėlė J. Bideno siūlomos ekologinės subsidijos ir mokesčių lengvatos, kurios, pasak Briuselio, skatina nesąžininga konkurenciją ir grasina sunaikinti Europos pramonę.
Gilėjantis ginčas dėl J. Bideno paskelbto infliacijos mažinimo akto (IRA) didžiulio mokesčių, klimato kaitos ir sveikatos apsaugos priemonių paketo į politinę darbotvarkę vėl iškėlė baimę dėl transatlantinio prekybos karo. Europiečiai baiminosi JAV plano, iškreipiančio konkurenciją tokiuose sektoriuose kaip elektromobiliai, baterijos ir švari energija.
Pavyzdžiui, Prancūzijos elektromobilių pirkėjai gali pretenduoti į subsidijas, kurios siekia iki 7.000 Eur, nesvarbu, kurioje šalyje yra pagamintas automobilis. JAV subsidijos elektromobiliams, atsižvelgiant į asmens gaunamas pajamas, sieks iki 7.500 USD ir bus taikomas tik naujiems automobiliams, pagamintiems išskirtinai JAV.
Retorika pozityvi
Nepaisant oficialių Europos prieštaravimų, Vašingtonas iki šiol nerodė jokių atsitraukimo ženklų šiuo klausimu, tačiau ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje su E. Macronu, J. Bidenas atrodo išgirdęs europiečius ir nusileidęs šiuo klausimu kur kas labiau nei prognozuota. Vadovų elgesys ir kalbos įtikino, kad po rytinių valandą ir 45 minutes trukusių derybų Ovaliajame kabinete jiems pavyko bent jau sušvelninti šį kivirčą.
Yra pakeitimų, kuriuos galime padaryti ir kurie iš esmės palengvintų Europos šalių dalyvavimą arba jų savarankiškumą, tačiau tai yra klausimas, kurį reikia išspręsti. Niekada neketinau pašalinti žmonių, kurie su mumis bendradarbiauja. To nebuvo siekiama. Mes grįžome į darbą, Europa grįžo į darbą. Ir mes ketiname toliau kurti gamybos darbo vietas Amerikoje, bet ne Europos sąskaita, kalbėjo J. Bidenas.
JAV prezidentas teigė, kad neatsiprašinės už teisės aktus, kurie, pasak jo, yra gyvybiškai svarbūs kuriant darbo vietas JAV, tačiau jis pažymėjo, kad kai kurias IRA dalis gali reikėti pataisyti.
Akivaizdu, kad jame bus klaidų ir mums reikia suderinti jo pakeitimus, nurodė J. Bidenas.
Sutarėme aptarti praktinius veiksmus, kaip koordinuoti ir derinti mūsų požiūrius, kad galėtume sustiprinti ir apsaugoti tiekimo grandines, gamybą ir inovacijas abiejose Atlanto pusėse, sakė J. Bidenas jų bendroje spaudos konferencijoje.
Jis sakė, kad išimtys buvo padarytos įmonėms, sudariusioms laisvosios prekybos susitarimus su JAV, tačiau pasiūlė tai plačiau taikyti sąjungininkams.
Daug ką galime išspręsti, tęsė jis.
E. Macronas taip pat atrodė optimistiškai nusiteikęs dėl susitikimo su J. Bidenu rezultatų.
Labai gerai aptarėme IRA ir nusprendėme sinchronizuoti savo požiūrius, taip pat savo investicijas, nes mus sieja tas pats tvirtas noras užtikrinti mūsų pramonės šakų saugumą, sakė E. Macronas.
Vis dėlto dar neaišku, kiek daug pavyks pasiekti praktiškai, ir ar J. Bidenas, draugiškai viešai pasirodęs su E. Macronu, nepadarė daugiau nuolaidų nei iš tikrųjų galės įgyvendinti. Pavyzdžiui, tikėtina, kad jis susidurs su priešiškumu Kongrese dėl bandymų grįžti atgal ir keisti tokią svarbią iniciatyvą kaip IRA.
Neaišku, kaip toli J. Bideno administracija nueis spręsdama europiečių klausimus techniniu lygmeniu, nes abiejų pusių komandos vis dar turi išsiaiškinti detales. JAV prezidentas teigė, kad abu lyderiai susitarė leisti savo komandoms imtis tolesnių veiksmų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti