„Gazprom“ padidino dujų tiekimą Vengrijai, Slovakija Ukrainai perdavė savaeigių haubicų

Publikuota: 2022-08-13
Atnaujinta 2022-08-13 20:13
  • Vėl apšaudoma Zaporižios branduolinė jėgainė.
  • Slovakija Ukrainai perdavė 4 modernios savaeigės artilerijos pabūklus „Zuzana“.
  • Atnaujintas naftos tiekimas „Transneft“ naftotiekiais, Vengrija gaus daugiau rusiškų dujų.
  • Rusija bando mobilizuoti savo pramonę karui, bet vakarinį Dniepro krantą gali aprūpinti tik pontoniniais keltais.

Penktadienio įvykius galite rasti čia.

20:00 Baigiame pildyti šeštadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime sekmadienį, 8 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

19:18 Apšaudoma Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei elektrinei, kuri pastarąją savaitę buvo ne kartą apšaudyta.

Zaporižios elektrinė nuo kovo mėnesio yra užimta Rusijos pajėgų ir Ukraina yra apkaltinusi Maskvą laikant tame komplekse šimtus karių bei sandėliuojant ginklus.

„Būkite budrūs ir kuo mažiau būkite Enerhodaro gatvėse! Esame gavę informacijos apie naujas [rusų] okupantų provokacijas“, – įspėjo Ukrainos branduolinės energetikos agentūra „Energoatom“, platformoje „Telegram“ pasidalijusi teisėtai išrinkto Enerhodaro mero Dmytro Orlovo pranešimu.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

18:17 „Zuzana“ jau Ukrainoje

Slovakija Ukrainai perdavė 4 savaigės, 155 mm kalibro artilerijos pabūklus „Zuzana“ – apie tai pranešė šalies gynybos ministras Jaroslavas Nagy.

Anot jo, ši technika jau yra Ukrainos karinių pajėgų rankose.

„Zuzana“ yra modernesnė anksčiau Ukrainai perduotos slovakiškų artilerijos pabūklų „Dana“ versija, įprastai lyginama su vokiškomis „Panzerhaubitze 2000“. Artilerijos šūvio nuotolis siekia 41 km.

18:11 Ukraina norėtų 5 mlrd. USD paskolos iš TVF

5 mlrd. USD dydžio paskola iš TVF padėtų sustiprinti Ukrainos kreditorių tikėjimą, kad šalies makroekonominė padėtis yra kontroliuojama, naujienų agentūrai „Reuters“ teigė šalies prezidento patarėjas ekonomikai Olegas Ustenko.

Papildomas TVF finansavimas per pusantrų metų leistų šaliai pasiskolinti dar 15-20 mlrd. USD iš kitų kreditorių, o tai padėtų išgyventi Rusijos invazijos sukeliamus ekonominius sunkumus.

TVF tokių pasisakymų nekomentavo, bet ankstesnės šalies centrinio banko vadovo kalbos apie papildomų 20 mlrd. USD pasiskolinimą sukėlė diskusijų apie šalies skolos tvarumą.

„5 mlrd. USD paskola atitiktų ankstesnį finansavimo lygį ir galėtų būti katalizatorius kitiems kreditoriams, tarp jų ES, JAV ir kitų šalių“, - teigė O. Ustenko.

16:09 „Gazprom“ padidino dujų tiekimą Vengrijai

Rusijos dujų eksporto monopolininkė padidino dujų tiekimą Vengrijai, pranešė šalies Užsienio reikalų ministerija.

Vengrijos premjero Viktoro Orbano prašymu, siekiant užsitikrinti pakankamas dujų atsargas žiemai, Rusijos bendrovė padidino tiekimą 2,6 mln. kub. m per dieną likusiam rugpjūčiui. Tam bus naudojamas „TurkStream“ dujotiekis.

Anot Tamas Menczerio, šalies URM valstybės sekretoriaus, Peteris Szijjarto, šalies užsienio reikalų ministras, dėl to pradėjo derybas anksčiau vykusio savo vizito Maskvoje metu. Derybos dar vyksta dėl papildomų dujų kiekių rugsėjį.

15:28 S&P ir „Fitch“ Ukrainos reitingą sumažino iki defolto

Reitingų agentūros „Standard & Poors“ ir „Fitch“ Ukrainos šalies skolos reitingą sumažino atitinkamai iki „sąlyginio defolto“ ir „riboto defolto“ (angl. „selective default“ ir „restricted default“).

Anksčiau Ukrainos užsienio kredituotojai išreiškė paramą šalies prašymui įšaldyti 20 mlrd. USD vertės skolos mokėjimus dviems metams. Tai Ukrainai sutaupys 6 mlrd. USD.

S&P taip pat pažymėjo, kad makroekonominis ir fiskalinis stresas, kylantis dėl Rusijos invazijos, gali sumažinti Ukrainos vyriausybės gebėjimą laiku aptarnauti vietos skolą. Šios skolos reitingą ji sumažino nuo B-/B iki CCC+/C.

13:36 Rusija blokuoja prieigą prie vaistų

Ukrainos sveikatos apsaugos ministras apkaltino Rusijos valdžią okupuotose teritorijose blokuojant prieigą prie įperkamų vaistų ir taip vykdant nusikaltimą žmoniškumui.

Interviu naujienų agentūrai AP Viktoras Liaško sakė, kad Rusijos valdžia ne kartą blokavo pastangas aprūpinti valstybės subsidijuojamais vaistais žmones okupuotuose miestuose ir kaimuose.

„Visus šešis karo mėnesius Rusija neleidžia [sukurti] deramų humanitarinių koridorių, kad galėtume aprūpinti savo vaistais pacientus“, – vėlai penktadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje Kyjive sakė ministras.

„Laikome šiuos veiksmus nusikaltimu žmoniškumui ir karo nusikaltimu... [Jie] bus užfiksuoti ir pripažinti“, – pridūrė jis.

Ukrainos valstybinę sveikatos apsaugos sistemą taip pat smarkiai trikdo ligoninių bei infrastruktūros griovimas, kaip ir tai, jog dėl Rusijos invazijos savo namus turėjo palikti 7 mln. ukrainiečių, sako Jungtinės Tautos ir Ukrainos pareigūnai.

11:37 Estija namo išsiuntė du rusų žurnalistus

Estijos policija vėlai penktadienį išlaipino iš traukinio ir sulaikė du vizų režimą pažeidusius Rusijos leidinio „Izvestija“ žurnalistus, panaikino jų vizas ir išsiuntė juos atgal į Rusiją.

Rytų prefektūros sienos apsaugos biuro vadovas Urmas Elmi sakė, kad du Rusijos piliečiai, 30 metų moteris ir 40 metų vyras, penktadienį maždaug vidurdienį atvyko į Estiją per Narvos sienos kirtimo punktą. Pasieniečiams jie pateikė Šengeno erdvės vizas, išduotas Italijos ir Suomijos, nurodė vykstantys į turistinę kelionę.

„Tuomet vyras ir moteris nuvyko prie Narvos tanko [paminklo] ir pradėjo ten propagandinį darbą. Vėliau jiems įsėdus į traukinį Narva–Talinas ir išvažiavus Talino kryptimi, Jehvyje į traukinį įlipo policijos patrulis. [Jis] nuvežė vyrą ir moterį į policijos skyrių patikrinimui“, – sakė U. Elmi.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

11:20 Pentagonas: atakuojant oro pajėgų bazę Kryme JAV ginklai nepanaudoti

JAV Gynybos departamentas penktadienį sakė, kad amerikiečių tiekiami ginklai nebuvo panaudoti atakuojant rusų oro pajėgų bazę Kryme, ir nurodė nežinantis bazėje įvykusių niokojamų sprogimų priežasties.

„Nesame parūpinę nieko, su kuo jie galėtų smogti Krymui“, – reporteriams sakė JAV aukšto rango gynybos pareigūnas.

„Tai nebuvo ATACMS, nes mes nesame davę jiems ATACMS“, – sakė JAV gynybos pareigūnas.

Manoma, kad galingi antradienio sprogimai Sakų aviacijos bazėje aneksuotame Kryme, per kuriuos, Kyjivo teigimu, buvo sunaikinti devyni lėktuvai ir šaudmenų atsargos, yra ukrainiečių atakos rezultatas.

Oficialiai niekas atsakomybės prisiėmė; penktadienį vis dar buvo neaišku, kas sukėlė sprogimus bazėje, iš kurios Rusijos kariniai lėktuvai kildavo atakuoti taikinių Ukrainos pietuose.

Rusija incidentą vadina nelaimingu atsitikimu, bet analitikai sako, jog iš palydovų darytos nuotraukos ir ant žemės nufilmuota medžiaga rodytų įvykus ataką.

JAV tiekia daug ginklų ir šaudmenų Ukrainai, bet jais nebūtų galima iš Ukrainos kontroliuojamų teritorijų smogti taip toli Rusijos okupuotoje teritorijoje esančiai bazei.

Rusijos Juodosios jūros laivyno „aviaciniai pajėgumai dabar reikšmingai sumažėję“, nurodė Jungtinės Karalystės karinė žvalgyba.

10:05 Per Rusijos smūgius Ukrainoje žuvo trys žmonės

Rusijai penktadienį apšaudant Ukrainą per du atskirus incidentus Kramatorske ir Zaporižioje žuvo trys žmonės, pranešė vietos pareigūnai.

Šalies rytuose per rusų vykdytą apšaudymą paskutiniame ukrainiečių kontroliuojamame svarbiame Donecko srities mieste žuvo du civiliai.

„Nauja ataka prieš Kramatorską... Du žuvę civiliai ir 13 sužeistų. Per bombardavimą apgadinta mažiausiai 20 pastatų, kilo vienas gaisras“, – socialiniame tinke „Facebook“ parašė Donecko srities ukrainiečių administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka. Jis paragino dar likusius gyventojus evakuotis.

Ukrainos pietryčiuose rusams apšaudant Zaporižią žuvo moteris, o dar du žmonės buvo sužeisti, pranešė vietos pareigūnas Anatolijus Kurtevas.

09:48 Rusijos nuostoliai pasiekė 43.400 karių

Kaip praneša Ukrainos karinių pajėgų generalinis štabas, penktadienį Ukrainos karinės pajėgos nukovė 200 Rusijos karių, tai pat sunaikino 7 tankus, 7 šarvuotas pėstininkų mašinas, tris artilerijos pabūklus.

09:36 Britų žvalgyba: sunaikinti pagrindiniai tiltai per Dnieprą

Du pagrindiniai Chersono apskrities tiltai, susisiekiantys su Rusijos okupuota teritorija Dniepro vakarų krante, šiuo metu „nebegali būti naudojami reikšmingam kariniam aprūpinimui“, teigia Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija.

Rugpjūčio 10 d. Ukrainos smūgiai, tikėtina, sunkiai karinei technikai nenaudojamu pavertė automobilių tiltą prie Nova Kahovkos. Antonivsko tiltas pastaruoju metu remontuotas tik paviršutiniškai. Praėjusią savaitę buvo pažeistas pagrindinis geležinkelio tiltas prie Chersono.

„Nuo liepos pabaigos Rusija naudojo pontoninį keltą prie geležinkelio tilto, kaip savo pagrindinį aprūpinimo kelią“, - teigiama žvalgybos pranešime.

Anot jo, net jei Rusijai pavyks pataisyti tiltus, jie išliks pažeidžiami.

„Antžeminis tiekimas keliems tūkstančiams Rusijos karių vakariniame krante greičiausiai remiasi tik dviem pontoninių keltų perkėlimo taškais“, - teigia jie.

Dėl to atsargos, kurias Rusijos pajėgoms yra pavykę sukaupti savo upės pusėje, bus svarbiausiu jų atsparumą nulemsiančiu veiksniu.

09:27 ISW: Rusija bando mobilizuoti pramonę karui

Idėjų kalvė „Institute for the Study of War“ (ISW) praneša, kad Rusija bando mobilizuoti savo pramonę šalies vykdomma karui Ukrainoje.

Kremlius rugpjūčio pradžioje pradėjo „pramoninę mobilizaciją“, uždrausdamas kai kuriems darbuotojams ir visai „Rostec“ vadovybei eiti atostogų, remadamasis Ukrainos karine žvalgyba GUR praneša institutas.

Be to, Rusijos Federacijos karo pramonės komisija, vadovaujama Rusijos autokrato Vladimiro Putino, ruošiasi keisti pramonės užsakymų programą, didindamas išldaias apie 10 mlrd. USD.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu galimai penktadienį lankėsi „Uralvagonzavod“ fabrike, kur gaminami T-72 tankai. Bendrovė dėl Vakrų sankcijų patiria finansinių sunkumų, tačiau „vizitas galėtų reikšti, kad Kremlius taikosi vėl paleisti ir išplėsti karo pramonės komplekso veikimą“.

08:43 Šiaulių bankas stabdys atsiskaitymus

Nuo pirmadienio, rugpjūčio 15 d. Šiaulių bankas nutraukia atsiskaitymus Rusijos rubliais, neatsižvelgiant į gavėjo šalį. 

Tai – pirmasis iš dviejų žingsnių, kurių šis bankas imasi, atsižvelgdamas į Europos Sąjungos paskelbtas sankcijas Ukrainą užpuolusiai Rusijos Federacijai.

Kitas žingsnis – nuo rugsėjo 1 d. stabdomi bet kokie atsiskaitymai į Rusiją ir Baltarusiją.

Toks Šiaulių banko sprendimas sukėlė audringą Rusijos valdžios reakciją, nes būtent šis bankas vykdė atsiskaitymus „Lietuvos geležinkeliams“ už Kaliningrado tranzitą. Sustabdžius mokėjimus, bus sustabdytas ir visų krovinių bei keleivių tranzitas.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

08:32 URM ir draudimas atvykti

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės sprendimą, tačiau pabrėžia, kad ribojimai veikia efektyviau, jei jie taikomi Europos Sąjungos (ES) lygiu.

Užsienio reikalų ministerija (URM) teigia, kad šalies institucijos, turinčios įgaliojimų valstybės saugumo, vizų išdavimo ir sienų kontrolės srityse, „vertina Estijos ir Latvijos priimtus sprendimus“.

„Pradiniu atsakingų institucijų vertinimu, Estijos ir Latvijos sprendimai savo esme yra labai panašūs į tuos suvaržymus, kurie šiuo metu galioja Lietuvoje“, – tvirtina ministerija.

Plačiau skaitykite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė: „Naujos kartos Lietuva“ planas padės atremti dabarties iššūkius Verslo tribūna

Daugiau nei 2 mlrd. Eur investicijų pagal įvardytus svarbiausius prioritetus – tiek iki 2026-ųjų turėtų būti...

Rumunijoje – kratos „Gazprom“ kontroliuojamos bendrovės biuruose

Baudžiamąjį tyrimą dėl įtariamo duomenų nutekinimo pradėję Rumunijos prokurorai atliko kratas Rusijos...

Verslo aplinka
2022.10.04
O. Scholzas gina prieštaringai vertinamą 200 mlrd. Eur vertės planą energetikai

Vokietija antradienį atmetė kritiką dėl paskelbto 200 mlrd. Eur (198 mlrd. USD) dydžio energetikos fondo,...

Verslo aplinka
2022.10.04
I. Šimonytė: švelni rinkos reakcija į „Nord Stream“ sabotažą rodo, kad ji buvo pasirengusi

Pakankamai švelni Europos rinkų reakcija į „Nord Stream“ sabotažą rodo, kad rinkos žaidėjai yra įvertinę...

Verslo aplinka
2022.10.04
JAV karinė parama Lietuvai šiemet siekia 141 mln. USD

JAV Kongresui patvirtinus papildomą finansavimo paketą, bendra Lietuvai skirta karinė parama 2022 m. padidės...

Verslo aplinka
2022.10.04
VRM į civilinę saugą ketina investuoti 238 mln. Eur

Į civilinę saugą per artimiausius aštuonerius metus planuojama investuoti 238 mln. Eur, skelbia Vidaus...

Verslo aplinka
2022.10.04
Inovacijų agentūra šįmet skelbs 55 mln. Eur vertės finansavimo kvietimų

Iki metų pabaigos Inovacijų agentūra planuoja paskelbti iki 10 naujų finansinių kvietimų verslui ir pratęsti...

Inovacijos
2022.10.04
„Invega“ pradeda teikti paskolas nuo karo nukentėjusiam verslui

„Invega“ pradeda teikti tiesiogines paskolas apyvartinėms lėšoms likvidumui užtikrinti ir investicijoms...

Gazelė
2022.10.04
V. Matijošaičiui nejauku dėl „Vičiūnų grupės“ mokamų mokesčių Rusijai

Vienas iš „Vičiūnų grupės“ savininkų Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sako, kad jaučiasi nejaukiai dėl...

Verslo aplinka
2022.10.04
Teisėsauga sulaikė šnipinėjimu įtariamą Lietuvos pilietį

Teisėsaugos pareigūnai sulaikė šnipinėjimu įtariamą Lietuvos pilietį Mantą Danielių, BNS antradienį...

Verslo aplinka
2022.10.04
Smulkiųjų ūkių vaidmuo: ne tik gamina žemės ūkio produkciją, bet ir palaiko kaimo gyvybingumą Verslo tribūna

Smulkieji ūkiai ypač svarbūs siekiant užtikrinti tvarią kaimo vietovių plėtrą ir stabilų apsirūpinimą maistu.

Gazelė
2022.10.04
Nobelio fizikos premija – už kvantinės mechanikos tyrimus 1

Šių metų Nobelio fizikos premija skirta mokslininkams Alainui Aspectui, Johnui F. Clauseriui ir Antonui...

Inovacijos
2022.10.04
Rusijos parlamento aukštieji rūmai patvirtino okupuotų Ukrainos regionų aneksiją

Rusijos Federacijos Taryba – parlamento aukštieji rūmai –antradienį patvirtino sutartis dėl keturių okupuotų...

Verslo aplinka
2022.10.04
Rusijos draudimas europiečių vilkikams – negailestingas, bet skylėtas Premium

Veidrodinės sankcijos Europos vežėjams vertinamos kaip nuo balandžio Baltarusijos taikomos praktikos kopija,...

Logistika
2022.10.04
CNN: tolimojo nuotolio raketų siekianti Ukraina siūlo JAV nuolat susipažinti su taikinių sąrašu 1

Siekdama įveikti JAV prezidento Joe Bideno administracijos pasipriešinimą suteikti galingų tolimojo nuotolio...

Verslo aplinka
2022.10.04
Australijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą mažiau nei tikėtasi

Australijos centrinis bankas antradienį mažiau nei tikėtasi padidino bazinę palūkanų normą, paskatindamas...

Rinkos
2022.10.04
G. Meloni dėlioja būsimą vyriausybės kabinetą – daugiausiai klausimų dėl M. Salvini

Antradienį Italijos populistinė kraštutinių dešiniųjų partijos „Lyga“ vadovybė susitinka pasitarti dėl to,...

Verslo aplinka
2022.10.04
Į Lietuvą atvyksta Vokietijos gynybos ministrė

Į Lietuvą šią savaitę oficialaus vizito atvyksta Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht, ji...

Verslo aplinka
2022.10.04
„Roskosmos“ sieks pratęsti dalyvavimą TKS po 2024 metų

Rusijos kosmoso agentūra tariasi su Maskva dėl tolesnio dalyvavimo Tarptautinės kosminės stoties (TKS)...

Verslo aplinka
2022.10.04
Pirmadienį nustatyti 1.724 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 1.724 nauji COVID-19 atvejai, fiksuotos dvi mirtys, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.10.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku